На всички е известно, че водата заема повече от 65% от нашето тяло. Годишно човек пие средно по 500 л вода. Нуждата от хидратация и от добро функциониране на системите ни изисква редовното пиене на вода.
Има много ползи от пиенето на вода. Тя ни пази от прегряване чрез потта, разтваря витамините и минералите, поети чрез храната, смазва ставите, помага да изхвърляме токсините и др. Не по-малко е значението ѝ за красотата на кожата, както и помощта ѝ при свалянето на килограми.
За да можем обаче да се възползваме максимално от ползите, трябва да знаем колко вода да пием и кога.
Ние ожадняваме тогава, когато сме вече дехидратирани и мозъкът ни сигнализира за това. Ето защо е добре да си изградим навик за пиене на вода и без да изпитваме такава физическа нужда. Така ще си осигурим добро хидратиране. От друга страна е хубаво и да имаме представа какво да бъде количеството вода, което да пием дневно, за да не прекалим. Ако например хората с наднормено тегло или с някои болести знаят до какво води пиенето на много вода, ще могат да избегнат специфични за тях проблеми.
Правилото, че възрастният човек трябва да приема около 2 л вода дневно, е широко разпространено, но не е много точно. По-добре е да се съобразим с изработена от специалисти таблица, която е една от най-разпространените. Тя ни помага да се ориентираме от колко вода имаме нужда според нашите килограми, възраст и пол.
Според нея дневният прием на вода е препоръчително да бъде:
Ако се вземат под внимание килограмите, докато за възраст 16-30 г. са достатъчни 35-40 мл/кг, количеството постепенно намалява и за хората над 65 г то е вече 25 мл/кг.
Все пак подобни стойности не са задължителни. Например за хора със заболявания, спазващи определени хранителни или тренировъчни режими, бебета и малки деца, специалист трябва да направи необходимите изчисления.
Има и други фактори, влияещи върху дневния прием на вода, като например необходимото количество за усвояване на изконсумираните калории. Прието е, че за всяка калория е необходим 1 мл вода. Лесно можем да изчислим общото количество, като знаем, че приемът от 2000 калории на ден за жените и 2500 за мъжете е препоръчителен.
Освен това вода пием повече през лятото, след тренировки или тежка физическа работа, при състояния като повръщане и диария, хронични заболявания и др.
Добре е да знаете, че ако не приемате течности редовно, тялото ви ще свикне и няма да усещате жажда, но пак ще сте дехидратирани. Затова е добре наблизо да разполагате с чаша или бутилка с вода, за да се подсещате да пиете поне по няколко глътки от време на време.
Не е без значение по кое време на денонощието ще пием вода и по колко.
По време на сън тялото ни губи течности, затова е добре със ставането си да изпиваме чаша вода на гладно. Метаболизмът ни и всички органи ще се активират и ще бъдем по-тонизирани.
Ако приемате вода половин час преди хранене, тя ще спомогне храносмилането, а ще поемете по-малко храна, ако целта ви е стройната фигура.
По отношение на пиенето на вода по време на хранене съществуват различни мнения. Едни диетолози смятат, че тя улеснява храносмилането, а според други – обратното, защото разрежда стомашните сокове. Всеки може да възприеме начин, който най-добре отговаря на нуждите на тялото му. Но няма спор по въпроса, че поне 1 ч. след хранене не трябва да се приема вода, за да може да се преработи спокойно храната.
Въпреки че повечето от нас избягват пиене на вода вечер, за да не нарушат съня си с ходене до тоалетна, преди лягане е препоръчителен приемът на 1 чаша вода за предпазване от дехидратация нощем.
Дори да спазим всички препоръки, ако не пием чиста вода, от нея няма да има никакъв полезен ефект. Чешмяната вода може да има в състава си не само ръжда от старите тръбопроводи, но и тежки метали, и др. вредни вещества.
Голяма част от хората пият минерална вода, но ако бутилките са стояли няколко часа на слънце, става отделяне на химикали във водата, провокиращи много заболявания.
Като най-добра вода за пиене се препоръчва филтрирана вода, от която пречиствателите с помощта на различни филтри задържат всички вредни вещества. Днес на пазара можете да избирате между различни видове системи за домашно пречистване на вода. Някои са с мембрана за обратна осмоза, други комбинират различни филтри и капилярна мембрана, а може да се снабдите и с диспенсър за вода с филтрация.
Никоя алтернативна форма като чай, сокове и др. не замества необходимостта от вода. Решението е просто – пийте повече чиста вода.