Най-необходимият елемент за оцеляването както на растителния и животинския свят, така и на нас, хората, е водата. Около 97% от водата на планетата принадлежи на моретата и океаните, а от останалите малки количества 2% са в ледниците и само 1% е питейната вода.
За съжаление, тези 3% ние много често използваме доста неразумно, което води до сериозно понижаване на световните запаси, особено при по-дългото засушаване в някои райони.
Разпределението на водата по света е неравномерно. Русия е на първо място по притежание на повърхностни водни ресурси, като езерото Байкал съдържа 20% от запасите на всичката прясна езерна вода по света. В Европа и Азия с население, заемащо 70% от това на Земята, речните води са само 39%.
Според данни на СЗО, за близо 2 милиарда души не достига питейна вода, като до края на века очакванията са количеството им да се увеличи до над 4 милиарда. Това може да се промени само ако се опазва водата, полагат се грижи за природните ресурси и човечеството се старае да пести повече от нея.
Когато пестим водата, ще опазим баланса на цялата екосистема, а заедно с това ще изразходваме и по-малко енергия и средства.
Всеки от нас може да започне да прави икономия на вода у дома с няколко интелигентни избора в домакинството. Благодарение на някои от тях, използването на този ресурс може да намалее повече от половина.
За да направите своите първи стъпки към икономия за опазването на водните ресурси, може да опитате следните действия:
От незатворено добре кранче може да изтичат по 20 капки на минута, което прави около 10 л дневно и 4600 л годишно. За допълнителното неизразходвано от вас количество вода ще трябва да платите над 20 куб. м вода, като се има предвид, че капките обикновено не са само 20, а дори 100 в минута.
Следете дали сте затворили добре кранчетата на чешмите вкъщи и сменяйте своевременно неработещите.
Освен теч от незатворено или неуплътнено кранче, такъв може да се появи и при неработещо добре тоалетно казанче. Когато е в изправност, при използването му се изразходват 30% от цялото количество вода в домакинството. Ако не работи, процентите се увеличават. За да проверите дали тече, сложете в него безвреден оцветител и при наличие на теч, ще забележите след около 30 мин.
Може да се опитате да намалите разхода на вода в тоалетната, като монтирате казанче с два режима на работа.
Безспорно е приятно да прекарваме повече време под душа, но за всяка минута използваната вода достига 17 л. Ако смятате, че ще се самозабравите, може да зададете таймер на телефона си.
Друг вариант е да поставите специална глава на душа, с използването на която ще икономисате вода до 3 л в минута.
Докато ползвате вода за миене на ръце, на зъби, при бръснене, миене на чинии и др., оставяйки водата да тече непрекъснато, само за минута допускате изливането на около 8-9 л вода излишно в канала.
Преди да измиете съдовете, ги накиснете, а плодовете и зеленчуците мийте не под течаща вода, а в купа.
Във всяко едно домакинство годишно се пускат около 300 перални, което представлява над 20% от консумацията на вода. Старайте се да пускате само пълна пералня, което се отнася и за съдомиялната машина. Избирайте по-кратките програми, необходими за пране или измиване на съдовете.
Течовете често са невидими и освен в тоалетното казанче, може да се появят и при различни кранове и тръби. Такъв теч, дори и малък, разхищава денонощно вода. Създайте си навик да проверявате редовно за течове. При забелязан проблем трябва да спрете главния кран, за да ограничите загубите, докато отстраните теча, или да предотвратите наводнение.
Ако имате градина, не прекалявайте с поливанията на растенията, а го правете само при необходимост. Поливайте сутрин или вечер, когато изпаряването на водата е по-ниско.
Добре е да поливате корените, а не листата. За да запазите влагата за по-дълго, може да поставяте около лехите слама.
При наличие на големи съдове, събирането на дъждовна вода, с която да поливате, също е добър вариант.
Други полезни съвети, които ще ви помогнат да спестите вода у дома, е да миете терасата в дъждовно време; колата – с кофа, а не с маркуч; да охлаждате плодовете и питиетата в хладилника, а не под течаща вода и др.
Пестенето на вода не изисква големи усилия, но всяко едно от тях е необходимо. Дори и най-незначителните наглед действия в тази насока може да имат голямо значение. Важното е да не са моментен импулс, а да се превърнат в устойчив навик. Това ще е вашият малък принос – част от голямата грижа за спестяване на ценен ресурс като водата.