Животът на нашата планета е немислим без вода. Тя заема над 70% от повърхността на Земята, като само 3,5% са сладководни басейни. За природата и за благосъстоянието на нас, хората, е от голямо значение управлението на този ограничен и толкова ценен ресурс.
Основен проблем, който от десетилетия вълнува правителства и организации, е как да се намали взелото вече застрашителни размери замърсяване на водите, започнало най-масово от XVIII в. насам с началото на Индустриалната революция.
Когато става въпрос за замърсяване на водата, се има предвид такова положение, при което водата не е безопасна за консумация от хората. Мръсната вода съдържа висок риск хората да получат някакво увреждане, ако я използват за миене, готвене, къпане или нещо друго. Замърсената вода може да се използва за пране, в зависимост от степента на замърсеност. Въпреки това сериозно замърсената вода не е добре да бъде използвана за каквото и да е.
Ако водата в даден източник е само малко замърсена, това може да доведе до измирането на риба и насекоми, което ще намали броя на птиците и животните, хранещи се с тях.
При силно замърсена вода обаче хората могат да пострадат сериозно от храносмилателни проблеми, алергични реакции, отравяне, от възникване на епидемия и др.
Сред най-често срещаните източници на замърсяване на водата са:
Освен че изхвърлянето на боклуци от всякакъв характер във водоизточниците, целенасочено или не, е незаконно, може да причини и сериозно замърсяване. Битови отпадъци, които замърсяват водата, могат да бъдат както в твърдо, така и в течно състояние. Разпадайки се или прониквайки по друг начин във водата, те могат да я замърсят с химикали, бактерии и др.
Много фабрики, заводи и др. индустриални обекти изхвърлят отпадъчните си води директно във водните източници. Могат да се замърсят и подземни води, ако оттичането на отпадъците е близо до тях.
Пестицидите, които се използват за предпазване от неприятели и болести по земеделските култури, често попадат и в подпочвените води, ако се изхвърлят или загробват неправилно. Същото важи и ако се изсипват в мивката, тоалетната, в дъждовни канали и др.
В районите, където са разположени атомните електроцентрали, замърсяването на водата става много лесно, вследствие на нейното оттичане и изхвърляне. Консумирането на риба или други животни от такива води е опасно, а питейната вода може да причини дори сериозно раково заболяване.
Днес нефтените разливи са сред честите замърсители и оставят завинаги своя отрицателен екологичен отпечатък върху флората, фауната и човека. Дори разливът да не е голям, той причинява сериозни щети, последиците от които не могат да се преодолеят с години.
Всички основни замърсители на водата са в резултат на човешка дейност: тежки метали, пластмаси, синтетични химикали и др. Те се натрупват по дъното на водоизточниците, по брега и повърхността или попадат в подпочвените води.
В резултат на това са налице последствия като:
Растенията и животните в реките и езерата са подложени на вредното въздействие на химикали, отпадъчни води и пластмаси. Застрашен от изчезване е всеки трети сладководен вид.
Използването на замърсената вода може да причини не само храносмилателни проблеми, но и заболявания като салмонела, ешерихия коли, хепатит А, менингит и др., включително и фатални като рак.
Натрупването на различни отпадъци и изхвърлянето им, директно или не, във водоизточници не само застрашава здравето на хората, но и в много от случаите те напускат засегнатия район и заживяват на друго място. Инвестициите в замърсените райони постепенно замират, а това е пречка за стабилен икономически растеж.
Продължаващото замърсяване на водата е причина за намаляване на количеството годна сладка вода, достатъчна за постоянно нарастващото население в глобален мащаб.
В последните години човечеството все по-сериозно се замисля как да развива индустрия, технология, земеделие и т.н., без да застрашава в такива огромни мащаби природната среда. ООН, СЗО и други организации предприемат действия, които да ограничат замърсяването на природата и в частност на водите.
През 2021 г. Европейската комисия прие план за нулево замърсяване за стартиране на политики за постигане на климатична неутралност в близките 30 г. В него са включени различни стандарти за качеството на водите и стратегии за насърчаване на нулевото замърсяване във всички сфери.
В личен план всички ние като жители на съответното населено място и регион можем да допринесем по няколко лесни начина: да изхвърляме отпадъците си на определените за целта места, да ограничим използването на белина, да не изливаме масла в мивката, да не изхвърляме лекарства и химикали в тоалетната и др.
А за да си осигурим чиста питейна вода, е достатъчно да се снабдим с пречиствател за вода за у дома или офиса. Така ще сме сигурни, че чешмяната вода, която използваме, е достатъчно добра за пиене.