Както е известно, ролята на водата за функционирането на системите и органите в човешкото тяло е от първостепенно значение. 70-75% от организма ни е вода, като в количеството ѝ зависи от възрастта и пола. Мъжете например имат по-голямо процентно съдържание на вода от жените, както и децата – повече от възрастните хора.
Най-много вода се съдържа във вътрешноклетъчната течност. Например в белите дробове тя е с най-висок процент – 83%, а най-малко в кръвната плазма – 20%.
Водата е не само основен градивен елемент на нашите клетки, но те получават кислород и хранителни вещества чрез нея. Осигуряването на вода, за да бъдат усвоени витамините, важните минерали и хранителните вещества, е от изключителна важност.
Други нейни функции са, че улеснява правилното протичане на метаболитните процеси и служи като регулатор на вътрешната телесна температура.
Тялото извежда чрез урината токсините извън организма, благодарение на задействаните от водата детоксикиращи процеси.
Ето защо от вода се нуждаем всеки ден. Интересувайки се до какво води пиенето на малко вода, ще разберем, че основната последица е дехидратация. Дори да не чувстваме потребност, това не значи, че не трябва да пием вода. Липсата на достатъчна хидратация води до непрекъсната умора, мускулни болки, главоболие и др. проблеми. Няма друга течност, която да замести водата по начин, който да се отрази благотворно на организма ни като нея, ако е чиста и в достатъчно количество.
Ние обикновено не знаем точно колко вода трябва да пием на ден и се придържаме към универсалното правило за 8 чаши. Има обаче по-точни начини за определяне на количеството.
Първият е на база тегло, като от 16 до 30 г. количеството е 35-40 мл/кг, намалява постепенно и над 65 г. вече е 25 мл/кг.
Другият начин е да пресметнете за всяка консумирана kcal по 1 мл вода.
Най-лесно нуждата от вода се определя според цвета на урината. Ако е тъмножълта или кафеникава, вероятно вече сте дехидратирани и имате нужда от вода..
Сред многото ползи от пиенето на вода се открояват основно следните:
Приемът на достатъчно количество вода запазва здрава сърдечно-съдовата система. Дехидратацията затруднява кръвообращението и ритъма на сърцето се нарушава. По-малкото вода води до концентрация на соли в организма, предизвикваща отделяне на хормона вазопресин в големи количества. Той стеснява съдовете и провокира инфаркт или инсулт.
Причина за постоянната умора, която усещате, може да е недостатъчният прием на вода. Мозъкът ще е концентриран и бодър, когато сте добре хидратирани. Освен умора, може да усещате мускулна слабост и главоболие. Възможно е да се повишат и нивата на стрес и негативното настроение.
Понеже усвояването на хранителните вещества не може без участието на вода, недостатъчното ѝ количество прави метаболизма по-бавен, а това съответно води до трупане на излишни килограми. Пиенето на повече вода поражда усещане за по-голямо засищане и предотвратява риска от преяждане.
Водата може да помогне и при проблеми с храносмилането като например стомашни киселини. Съчетана с прием на по-голямо количество фибри, съдейства и при лекуване на запек.
Доказано е, че поддържането на добра хидратация намалява риска човек да пострада от рак на дебелото черво с 45%, а на пикочния мехур – с 50%. Водата отмива токсините и канцерогените от организма, непозволявайки задържането им в червата или пикочния мехур.
Консумирането на повече вода ще ви помогне да запазите по-здрави ставите си, а също и да не изпитвате болки в мускулите след тренировка или физическа дейност. Ако посещавате фитнес, при изпълнението на различни упражнения се изисква повече вода затова трябва да сте добре хидратирани. Пийте по малко и по-често, а не големи количества наведнъж.
Не е достатъчно само да пием много вода, но е важно и да е чиста. За едни хора най-добрата вода за пиене е минералната, а за други – трапезната или изворната. Почти никой не пие вода от чешмата, освен ако не използва филтър за пречистване на вода.
Всеки от изброените видове вода си има своите предимства. Изворната вода съдържа по-малки количества минерални вещества и е по-щадяща организма, отколкото минералната и трапезната и е подходяща за деца.
Минералната е с по-висока температура и се добива от земните недра със сондажи. Съдържа минерали като например хлор, флуор, натрий и желязо. Може да предпази от кариес и остеопороза и заради положителното ѝ въздействие върху костите е подходяща за хора над 40 г.
Трапезната вода може да бъде както от наземни или подземни източници, така и от чешмата. Задължително бива преработвана, филтрирана и обогатявана по изкуствен начин с минерали.
Всеки решава сам каква вода да пие. Важното е да осигурите на тялото си достатъчно чиста вода, за да бъдете здрави, енергични и концентрирани.