Последствията от климатичните промени в последните десетилетия водят до липсата на достъп до вода за много хора, както и до замърсяването ѝ, най-вече от различни индустриални производства и селскостопански дейности.
Пиенето на замърсена от ръжда, нитрати, бактерии и др. замърсители вода е рисковано, защото причинява много проблеми, а някои от болестите са със сериозни последици – например Паркинсон като резултат от поемането на пестициди чрез водата.
Водата, течаща от чешмата ни, може да съдържа опасни замърсители като:
Ако след направен тест стане ясно, че във водата има бактерии, се приема, че е негодна за пиене. Тестването обаче трябва да се прави редовно, защото липсата на бактерии при само едно тестване не означава безопасност.
Представляват бактерии, наричани още „общо колоидни бактерии”. Ако има от тях във водата, те са индикатор за наличието на потенциално опасни организми като паразити, вируси и др.
Тъй като бактериите Е.coli живеят единствено в червата на топлокръвни организми като животни и хора, ако във водата ги има, това означава, че е замърсена с човешки отпадъчни води или изпражнения на животни.
Наличието им е резултат от употреба за селскостопански и битови цели. Влизат в подпочвените води чрез почвата и могат да замърсят водоизточници. Нитратите попадат там чрез прекомерното използване на торове в земеделието, от отпадъчни води при производства на пластмаса и лекарства и др. Хербицидите и пестицидите се откриват във водата чрез остатъчното замърсяване на почвата.
Всички замърсители на водата попадат по различен начин във водоснабдителната мрежа, включително и през стари и ръждясали тръби.
Когато пием замърсена вода, провокираме заболявания от различен вид, като е установено, че причина за над 80% от всички болести по света е именно замърсена вода. Годишно близо 2 милиарда души умират точно поради този проблем.
Тялото ни може да реагира по-леко или по-остро на замърсителите. Понякога ефектът може да е незабавен, а в други случаи – да се прояви след години. Ефектите могат да бъдат стомашно-чревни заболявания, придружени от гадене, спазми в стомаха, повръщане и диария. Не всички са с фатален край, но има и такива.
Срещат се най-често, което съвсем не значи, че се лекуват по-лесно.
Нейните симптоми са болки в стомашната област, диария и треска и обикновено отшумяват след една седмица. В едни от случаите настъпва дехидратация, а в други става разпространение на бактериите в цялото тяло.
Симптомите на тази инфекция са подобни – гадене, диария, спазми, болки в стомаха. Е.coli обхваща голям щам бактерии, като някои от тях не са прекалено опасни, но други нанасят много вреди като инфекция на пикочните пътища, пневмония и менингит при по-тежките форми. Могат да проникнат във водата от септични ями и замърсявания от хора или животни.
В сравнение с бактериалните, те са по-редки, но все пак представляват проблем. В отделни случаи са по-лесни за лечение, отколкото бактериалните, макар че в страни без качествена здравна система представляват сериозна заплаха.
Състоянието се проявява в лека или по-тежка форма на диария и повръщане. Не са редки случаите на висока температура, замаяност и стомашни спазми. До гастроентерит се стига, ако се пие вода, съдържаща отпадъци от животни или хора. Приготвената със замърсена вода храна също може да причини заболяването.
Заразените с хепатит А имат повишена температура, усещат силна умора, изпитват симптоми, включващи повръщане, липса на апетит, силна диария, жълтеница. Ако случаят е тежък, е възможна поява на чернодробна недостатъчност. Вода, използвана за дефекация и уриниране, има най-голям шанс да се замърси с хепатит А. Заболяването може да се причини и от лоша хигиена.
Въпреки че се смятат за позабравени, болести като дизентерия, коремен тиф или холера също могат да поразят организма ни, попадайки в него чрез замърсената вода.
Особено податливи на всички водопреносими заболявания са бебетата и малките деца, болните хора и тези със слаб имунитет, възрастните хора и недохранените.
Въпреки че принципно водата във водопроводната мрежа се подлага на пречистване, не е изключено в нея да има редица замърсители. Лесен начин да се разбере дали е безопасна за пиене е да занесете проба за тестване в ХЕИ или друга оторизирана лаборатория. Ако разберете, че в нея има замърсители и какви са по-точно, добре е да помислите за инсталиране на система за филтриране на вода в дома си.
Друго, което можете да направите, е да пиете бутилирана вода, ако нямате филтър за вода, а също и да внимавате с каква вода миете хранителните продукти и готвите.
Ако решите да инвестирате в система за пречистване на вода не само за пиене, но и за готвене и др. битови нужди, ще бъдете по-спокойни за своето здраве и здравето на семейството си.