Отдавна е безспорен фактът, че водата от чешмата трябва да се пречисти, преди да се пие или да бъде използвана за готвене, та дори и за къпане. Качеството на водата е показателно и за качеството на живота ни, затова всеки от нас е необходимо да помисли за ефективен метод за пречистване на вода.
Днес могат да се открият достатъчно различни по вид системи за пречистване. Подходящият филтър за вода зависи от вида и степента на замърсяване на водата във вашия район и също от фактор като ежедневна консумация. Затова за да промените качеството на водата в дома си, на първо време трябва да се информирате кой ви снабдява с нея, има ли вероятност да е замърсена с някакви токсини от близки индустриални обекти. За да сте наясно какво се съдържа в чешмяната вода, може да я тествате в ХЕИ или друга оторизирана лаборатория. След това ще трябва да изберете на каква система за пречистване на вода да се спрете, ръководейки се от личните си цели, предпочитания и бюджет.
Вариантите за пречистване на вода са разнообразни, като някои филтри за вода могат да премахват най-вече хлор, други – пестициди и тежки метали, трети – соли и т.н.
Основните филтри, сред които можете да избирате, са:
Най-често се срещат именно водните филтри с активен въглен. Те могат да отстраняват едновременно механични примеси като пясък, да неутрализират бактериите и хлора. Премахват също неприятни миризми и подобряват вкуса. Продават се в гранулирана форма или в блок. В зависимост от дизайна, могат да бъдат с касета, която е с пълнител, тип колона и др. Обикновено се монтират на крана.
Инсталирането на такъв филтър ще позволи омекотяване на водата чрез отстраняването на солите на калия и магнезия, за да не попаднат в тялото ни. Магнитите във филтъра могат да променят структурата на водата, като я доближат до изворната вода. Имат компактни размери, използват се лесно, а понеже притежават свое магнитно поле, не се нуждаят от касети и консумативи.
Устройството, съдържащо мембранен филтър, първо почиства пясъка, ръждата, хлора и отпадъците от водата с размери от 0,1 до 1,0 микрона. Следващият поток течаща вода измива мембраната, като отвежда замърсяването в канализацията. Пречистената вода запазва полезния си състав от химични елементи и минерали.
Съгласно размерите на мембранните пори може да има микрофилтрация, ултрафилтрация и нанофилтрация, а също пречистване с обратна осмоза – до 0,0001-0,001 микрона.
С помощта на мембраната за ултрафилтрация могат да се отстранят олово, хлор, бактерии и вируси, пестициди, ръжда, олово, както и всякакви суспендирани частици. Кухите влакна на мембраната пропускат отделни разтворени твърди вещества и минерали и те остават в питейната вода.
Мембраната е устойчива на окислители и хлор. По-щадяща е за околната среда, защото не се генерират отпадъчни води. Лесно се инсталира, може да работи и ако водното налягане не е високо, и обработва бързо водата.
Пречистването на водата с обратна осмоза се извършва поетапно. Отначало се премахват с предфилтри утайката и хлора. Следва преминаването на водния поток през полупропусклива мембрана, отстраняваща до 98% от разтворените твърди вещества. Накрая водата се минерализира, преминавайки през линеен постфилтър.
Етапите могат да са и повече, което зависи от бройките предфилтри и постфилтри. Обикновено за вода от водопроводната мрежа в градски условия е достатъчна 4-степенната филтрация. Системата може да се включи към ледогенератора на хладилника.
При тази обработка степента на прецизност е малко по-ниска от обратната осмоза. Мембраната има свойството да отстрани всички отпадъци с естествен характер и тези, които са получени като резултат от човешка дейност. Могат да бъдат премахнати вирусите и бактериите, тежките метали и др. Запазва се наличието на полезните минерали.
Система с нанофилтрация може да използвате за омекотяване на водата, след като се елиминират повече от 90% от калциевите и магнезиевите йони. Поради тази причина нанофилтрацията е препоръчителна да се използва преди йонизаторите за алкална вода.
Ако имате твърда вода, за премахването на котлен камък особено ефективни са йонизаторите. Те са изработени от зеолитни зърна, които съдържат натриеви йони. Съединенията на магнезия и калция образуват съответните йони в йонизатора. Тогава филтърът освобождава своите натриеви йони, улавяйки по-привлекателните магнезиеви и калциеви. Получената вода играе ролята на антиоксидант, алкализирането хидратира и забавя стареенето, противодейства на наднорменото тегло и кожната екзема.
Използването на ултравиолетова светлина унищожава микроорганизмите за 6 секунди, като химическата структура и вкусът на водата не се променят както например при хлорирането. Такава система е особено подходяща за собствен водоизточник като сондаж или кладенец. Ако сондажната вода е твърда, преди UV лампата за дезинфекция е добре да инсталирате уред за омекотяване на водата.
Съобразно предпочитанията и нуждите си, може да се снабдите с комплексна система за пречистване на вода за целия дом, система за инсталиране под мивката или върху плота, или да си закупите кана с филтър. При всички случаи ще имате на разположение чиста вода, получена по удобен и лесен начин.