Нуждата от годна за пиене вода поражда необходимостта от търсене на по-безопасни технологии за пречистването ѝ както за хората, така и за околната среда.
За премахване на основни замърсители на водата като различни микроорганизми най-често се използва хлор. Съществен негов недостатък обаче е, че водата придобива неприятен вкус и мирис, а освен това, той спомага за образуването на съединения като хлорфеноли, трихалометани, хлориди и др., вредни за здравето.
При използване на UV светлина за дезинфекция на водата, UV лъчите не само ще премахнат хлора, но и всички болестотворни микроорганизми, без да се образуват увреждащи здравето продукти. Радиацията действа върху микроорганизмите, като разрушава структурата на ДНК-то им и така те не могат да се възпроизвеждат.
В естествена среда ултравиолетовото излъчване е съставна част от слънчевата светлина, но тя не достига изцяло до земната повърхност.
Съвременните технологии постигат преобразуване на светлинната енергия в антибактериално UV излъчване. UV лампите все по-често се използват за дезинфекция на питейната вода от кладенци, за третиране на водата в градски и индустриални източници и др.
За домашна и търговска употреба се използват различни UV системи за стерилизация на питейна вода.
Сред основните преимущества на UV системите са следните седем:
Едни от широко използваните системи са работещите с живачни бактерицидни лампи, генериращи UV лъчи. Ти излъчват в спектър от 254 nm до 260-300 nm оптимална дължина на вълната.
За унищожаване на микроорганизмите обикновено им е нужно около 6 сек. Системите убиват ефективно до 99,9% всички бактерии, вируси, различни плесени или водорасли. Времето, необходимо за обезвреждане на микроорганизмите при дължина на лъчите 254 nm и доза 30 mJ/см², е 0.15 сек. за бацили на дизентерия, 0.33 сек. за бацили на тетанус, 0.1 сек. за аденовирус 3 и др.
Понеже UV дезинфекцията представлява физически процес, при нея няма използване на химикали. Ултравиолетовите лъчи не влияят отрицателно върху параметрите на водата по отношение на вкусовите ѝ и химико-физически характеристики.
Докато третира водата, UV светлината не добавя към нея вкус, цвят или мирис, а освен това, няма риск от предозиране.
Според проучванията, ако във водата има свободен хлор до 1.0 ppm, UV радиацията може да го елиминира ефективно. Унищожава също и микроорганизмите, устойчиви на хлор, каквито са Giardia Lamblia и Cryptosporidium parvum.
Използвайки UV технология, може да сте сигурни, че от водата ще бъдат елиминирани всякакви въглеродни органични съединения. Ако те присъстват във водата, предизвикват нейния неприятен вкус и мирис. Провокират също и повторното развитие на бактерии. Облъчването с UV светлина помага за образуването на ОН радикали. Те от своя страна успяват да окислят органичните въглеродни съединения, за да се получи въглероден диоксид и вода.
В почти всички водни източници живее пръчковидната бактерия легионела. Тя не е опасна, но попадайки в системите за питейна вода, започва да се възпроизвежда. За нейна хранителна среда обикновено служи тънкият биофилм, образуван от вътрешната страна на тръбите за пренос на вода. Чрез вдишване на водни пари при къпане достига до белите дробове и може да причини пневмония. UV светлината спира възможността ѝ за репродукция.
Поради компактността си UV лампите заемат малко място. Икономични са и изразходват минимално количество електроенергия. При действието им не става отделяне на токсични вещества или летливи органични съединения. Подменят се лесно, като някои системи позволяват това да става, без да се прекъсва водния поток, а може да има и функция за напомняне за подмяна. Освен това са екологични и имат дълготраен живот и при непрекъсната работа – 3-4 хил. часа.
Ултравиолетовата технология е икономична, защото не изисква резервоари за съхранение на пречистената течност, голямо количество допълнително оборудване и сложни филтри. Съвременните UV пречистватели за вода са компактни и могат да бъдат монтирани в много малки или тесни пространства. Пригодени са за битови и промишлени нужди като водопреносни системи, бани, питейна вода, хладилни машини и др.
Обикновено различните модели пречистватели включват освен UV камера, и механичен филтър, с активен въглен и др. UV дезинфекцията не премахва неорганични замърсители като песъчинки, химикали, минерали и др., затова преди стерилизатора трябва да бъде монтиран подходящ предварителен филтър, а най-често той е механичен.
Най-ефективни са филтриращите системи с обратна осмоза с допълнителен пост-филтър с активен въглен и лампа за UV дезинфекция.
Инсталирането на UV системите е добре да бъде след водомера, за да може водата в цялото жилище да бъде пречистена. При подаденото централно налягане работата на UV системата ще бъде нормална.
Тъй като пречиствателите с UV светлина са разнообразни, размерът на системата зависи от дебита на водата. Могат да работят безотказно дълги години и се поддържат лесно. Нужно е веднъж годишно UV лампите да се подменят и да се почиства кварцовата тръба около тях.