От нашите чешми вкъщи тече вода, доставена от водоизточници, които са разположени наблизо. Тя е с различно качество във всеки регион, така че вашата може да е твърда, да съдържа голямо количество варовик или седименти, а дори и пестициди и други токсични вещества.
Водата за питейни нужди се контролира от доставчиците съобразно здравните стандарти, но само от водоизточника. След като премине през тръбопроводите, които обикновено не са в добро състояние, тя достига до потребителя с миризма на хлор, с механични примеси, с опасни вещества като бактерии и др.
Отчитайки голямото замърсяване на водата от чешмата, имаме възможност като потребители да консумираме например бутилирана вода. Тя може да удовлетвори различни индивидуални вкусове, да бъде с различни соли, минерали и др., а когато пътуваме, бутилките са много удобни.
Но дали бутилираната вода е най-доброто решение? Дори да сме сигурни, че бутилираната вода не е просто чешмяна, преминала през няколко филтъра, тя пак отстъпва по качества и здравословен ефект на пречистената с качествена филтрация.
Ако бутилките са направени от пластмаса с недобро качество, водата става опасна, наред с пониженото ѝ качество, поради дългото съхранение или излагане на слънце. Да не пропускаме и факта, че средствата за закупуването ѝ са повече и ни трябва време за транспортиране.
Леснодостъпна, чиста, прозрачна и с добър вкус може да бъде само водата, филтрирана с добра система. Филтър за вода може да поставите и на входа, през който водата влиза първо и ще имате чиста вода за всички нужди на домакинството.
В повечето случаи биват използвани самостоятелни пречистватели, които могат да се персонализират за всяко отделно помещение и обикновено се поставят в кухнята. Филтър може да се постави на плота, в хладилника или да се използва система за многостепенна филтрация, инсталирана на крана или под мивката.
Съществуват различни системи за пречистване на вода, а за най-модерни и ефективно действащи се смятат тези, които използват мембранната технология.
Мембранните филтри, т.е. системите с обратна осмоза, ще направят безопасна водата в дома ви, независимо от първоначалните ѝ качества. Ако монтирате подобна система в кухнята, ще намалите най-малко 10 пъти разходите си, в сравнение с тези, изразходени за бутилки с вода. Подобни системи за лесни за монтаж, а получената вода притежава редица полезни характеристики:
За метаболизма на живите организми осмозата е естествен процес, като благодарение на него, в клетките става постъпването на хранителни вещества и отделяне на непотребните. При пречистване на водата се получава нещо подобно. Обработваната вода под въздействието на силно налягане преминава през мембрана, задържаща замърсяващите вещества, както и протеини, бактерии и др. Не се влагат никакви химически средства за дезинфекция и обработка. Влизащата вода се разделя на пречистена и отпадна, като първата се подава на потребителя, а другата се отвежда в канализацията.
Без значение какви примеси има във водата, след пречистване със система за обратна осмоза тя вече е безопасна. Нивото на елиминиране на вредни вещества като бактерии и вируси, антибиотици, пестициди, нитрати, нано пластмаси и др. е 99%. Неслучайно за хемодиализа на пациентите в болниците се използват подобни системи, както и за приготвяне на детски храни.
Солите, които правят водата твърда, са на калция, магнезия и мангана. Докато в проточната система на всеки 1-3 месеца трябва да се сменя филтърът за омекотяване, в системите за обратна осмоза котлен камък не се появява до 1,5-2 г., какъвто е срокът за експлоатация на мембраната.
Въпреки че ако пиете твърда вода, няма да ви се отрази сериозно на здравето, минералите в нея е възможно да променят кожния рН баланс и кожата да стане много суха. Това води до влошаване на състоянието на хора с екзема.
Проблемите, които може да причини твърдата вода у дома, са свързани най-вече с миенето и готвенето като петна по лъскави повърхности, износване на електроуреди, запушени тръби и др. Затова система за получаване на обратноосмотична вода за целия дом е добро решение
.
За хората, склонни да образуват камъни в бъбреците, е препоръчително да пият обратноосмотична вода. Тя е много подходяща освен за пиене и готвене, и за приготвяне на кафе и чай, защото подчертава аромата им.
Миенето на хранителни продукти също е препоръчително да бъде с такава вода. Можете да свържете системата с ледогенератора на хладилника и ледените кубчета няма да имат допълнителен мирис.
Системата с мембрана за обратна осмоза няма да ви струва скъпо – 3-4 ст. за 1 л, за разлика от далеч по-скъпата бутилирана вода. Поддръжката на самата система също не изисква много средства. Достатъчна е смяната на филтрите на 6 или 12 месеца, а на мембраната – на 2 г.
Консумирайки не бутилирана, а пречистена с обратна осмоза вода, вие не просто правите икономия на разходи, а печелите удобство, сигурност, достъпност и здраве за цялото семейство.