Замърсена питейна вода е тази, която притежава висок потенциал да причини увреждане на хората, когато я използват не само за пиене, но и за готвене, миене, къпане. Проблеми, които може да се появят, са освен храносмилателни нарушения и алергии, също и отравяне, тежки заболявания или дори смърт, в зависимост от замърсителите.
Експертите в цяла Европа с тревога отбелязват, че основното замърсяване на водата с пестициди и с химикали става все по-сериозно. От доклада на Европейската агенция по околната среда от 2021 г. става ясно, че от повърхностните води само 44% са в добро състояние. От друга страна, в повечето европейски държави 75% от подземните води са в добро състояние по отношение наличието на химикали.
Но химическите замърсители не са единствените източници на замърсяване. Сред най-често срещаните замърсители на питейната вода още могат да бъдат:
Когато съдържанието на нитратите във водата е твърде високо, то води до изчерпване на кислорода, което нанася вреди върху човешкото здраве. Прекомерното наторяване от земеделските стопани с минерални торове, изхвърлянето им с отпадъчните води в промишлеността при производство на лекарства, бои, пластмаса и др. предизвиква насищането на подземните води с тези химични съединения. Ако не използваме пречистване на водата, те директно ще постъпят в организма ни.
Допустимото количество нитрати във водата е 50 mg/l. Когато попаднат в организма, от тях се образуват нитрити, които всъщност представляват опасност. Може да се получи алергия, да се наруши обмяната на веществата, да се засегне нервната система и др.
С вещества като пестицидите се осъществява контрол над вредителите в селското стопанство, за да се увеличи добивът. Те обаче са много вредни за здравето на човека. Пиенето на замърсена с пестициди вода или готвенето с нея може да предизвика редица болести.
Прилагани върху земеделските и тревните площи, пестицидите лесно попадат в захранващите с питейна вода източници чрез повърхностните или подземните води, като първо замърсяват почвата.
Такива замърсявания се получават и от зауствания на технологичните води от произвеждащи пестициди заводи, от оттичане от земеделски или градски площи и др.
Много пестициди се разтварят напълно във водата, което означава, че обикновеното преваряване като метод няма да ги отстрани. За да се почувства негативния ефект от излагането на пестициди, обикновено минават няколко години. Поглъщането им в продължение на много време може да причини болест на Паркинсон, невротоксичност и др.
Един от водещите недостатъци на питейната вода е високото съдържание на хлор. Когато операторите във водоснабдителното дружество не дозират правилно количеството хлор, се получава активен хлор над допустимите норми. Поради високата си концентрация той влиза във взаимодействие с органичните съединения и се образуват канцерогенни вещества.
Друг негативен ефект от прекаленото насищане с хлор е, че той увеличава корозирането на тръбите. Така нарастват и тежките метали във водата, а е известно тяхното канцерогенно действие.
Ако каналите, канализацията или септичните ями са неправилно монтирани или се поддържат неправилно, от тях могат да изтекат отпадъци и да замърсят подземните източници, както и повърхностните води. Опасни в тези случаи са бактериите Escherichia coli, като някои щамове може да станат и патогенни, освен да предизвикат натравяне и хранителен дискомфорт.
Наличието на такива бактерии във водата означава, че сигурно има налични и по-опасни патогени – дизентерия или тиф, някои вируси, дори холера и др.
Минно-добивните дейности често изискват да се използва вода, а хвостохранилищата с отпадни води съдържат голямо количество тежки метали и различни токсични съединения.
Ако има течове, замърсяването на подземните води, реките и др. водоизточници с олово, арсен, живак и др. е неизбежно.
Когато има незаконно изхвърляне на различни отпадъци във водоизточници или около тях, това замърсява сериозно водата. Боклукът може да е от различен характер, да се разпада или не, но при всички случаи става причина за замърсяване с бактерии, различни химикали и др.
Някои хора дори изхвърлят трупове на умрели животни в река, язовир и др., което е напълно недопустимо с оглед последиците. Също толкова опасно може да бъде и загробването на домашен любимец или друго животно, без да се поиска съдействие от ветеринарен лекар.
В ежедневието хората по невнимание, незнание или просто от небрежност могат още по много начини да „допринесат” за замърсяването на водата. Такива са още изхвърлянето на пестициди, препарати и готварски мазнини в канализацията, прекаленото използване на белина при пране и др.
По-нови замърсители в чешмяната вода са такива химикали като доксан, добавян към промишлени разтворители за стабилност; хром-6, използван за покрития, и др.
Тъй като е глобален проблем, замърсяването на водата е във фокуса на вниманието на държавите и международните организации. Макар и труден, балансът между човешките дейности в различните сфери и грижата за чистотата на водата трябва да се поддържа добре, ако хората искат да са по-здрави.