Животът на вилата през лятото, далеч от градския шум, е много спокоен и приятен. Но за да се насладите на истинска почивка и да се завърнете здрави към работните си задължения след това, е от голямо значение каква вода ще пиете там.
Къщата ви може да е свързана с централизирана пречистваща система или като източник да се използва кладенец или сондаж. И в единия, и в другия случай не е сигурно, че водата е подходяща за пиене, въпреки че може да я използвате например да поливате растенията си в градината.
С особена сила това важи за кладенците, които колкото и добре да са поддържани, може да съдържат попаднали в подпочвените води токсични вещества, в резултат на обработката срещу вредители на близките селскостопански площи. В кладенчовата или сондажната вода често има и пясък, метални соли, желязо, глина.
Привидно чистата чешмяна вода също може да съдържа бактерии, хлор, нитрати и др. замърсители.
Дори да не прекарате продължително време на лятната си къща, се нуждаете от надеждна филтрация на водата.
Цялостното филтриране на водата в източник като кладенец ще позволи да я пиете без опасения от замърсители, да готвите с нея, да я използвате за домакинските уреди и за къпане. Нужно е да инсталирате пречиствателна система на дъното на кладенеца и след влизането ѝ по тръбите в къщата. Подобни пречиствателни станции включват груби филтри за предотвратяване навлизането на пясък, чакъл и др. груби суспензии и фини такива за допълнително пречистване от манган, калциеви соли, петролни продукти и др. разтворени химични елементи.
Като основни видове груби филтри за вода обикновено се използват:
Пречистването с фини филтри помага да се отстранят всякакви примеси, като изборът на филтър зависи от вида на замърсителите, установени при лабораторен анализ на водата. Такива са:
Ако на вилата си имате достъп до вода от централен водопровод, много от фините филтри, използвани при пречистване на водата от кладенец, могат да бъдат използвани. Видът на филтъра отново зависи от спецификата на замърсителите.
Тъй като не обитавате вилата постоянно, а прекарвате по-малко време там, може да помислите и за по-компактни решения за пречистване на вода.
Основните типове системи, които са подходящи и най-често използвани, са:
Филтрирането с него е много фино и хидростатичното налягане, прокарвайки водата през мембрана, улавя частици с големина под 10 микрона. В зависимост от размера им може да се използват микро, ултра или нанофилтри.
Замърсяващите водата пестициди, разтворими соли, антибиотици и др. се премахват с помощта на полупропусклива мембрана, служеща като бариера. Процесът на отделянето им е на принципа на филтрация чрез кръстосано течение и обработената с обратна осмоза вода се пречиства много ефективно.
Въглеродните филтри имат голяма повърхност и многобройните ѝ пукнатини успяват да привлекат различни химически примеси, например хлор. Обичайно подобни филтри съдържат активен въглен на гранули, премахващ също неприятни миризми и вкусове на водата. По-скъпи са въглеродните блокови елементи, а активният въглен може да се замести и от дърво или от кокосова черупка, което е също по-скъп вариант.
Новите системи за пречистване на вода са снабдени поне с няколко филтъра. Удобни и лесни за използване са машините с няколкостепенна филтрация, които използват например седиментен филтър, отстраняващ твърди частици, ръжда и утайка; прекарбонов, UF мембранен филтър и посткарбонов филтър. Смяната на филтрите им е лесна, а моделите от проточен тип може да имат система за почистване на мембраната на 24 ч.
Ако не желаете машина, а само да си инсталирате филтър, има различни варианти. При наличие на течаща вода във вилата ви, подходящ е филтър за вода, монтиран под мивката или на самия кран, както и свързан към смесителя и стоящ на кухненския плот. Практика е да се използват и филтърни колони, поставени под мивката, в които могат да бъдат монтирани различни филтри.
При особено твърда вода може да помислите и за система за омекотяване, която отстранява йоните на калция и магнезия обикновено с помощта на йонообменна смола.
Разбира се, винаги можете да използвате и обикновена кана с филтър, особено ако не сте свързани с ВиК и не сте помислили за пречистване на водата от кладенеца при наличие на такъв.
Възможностите не са малко и в зависимост от вашата ситуация, решете кой вариант ще бъде най-подходящ. Важно е да си осигурите чиста питейна вода, за да сте сигурни, че прекараното на вилата време ще бъде възможно най-здравословно.