Водата, която тече от чешмите ни, като цяло би трябвало да отговаря на строги стандарти за качество и безопасност. Това, че усещаме миризмата на хлор, когато я използваме дори само за пиене, не означава, че хлорът с дезинфекциращите си свойства е премахнал всички съществуващи замърсители. Дори водата да е без мирис и видимо да е бистра, няма гаранция, че е годна за пиене.
С избор на подходяща пречистваща система на вода като свободностоящ уред или монтирана система под мивката можете значително да намалите примесите в течащата от чешмата вода. Може би замърсителите няма да изчезнат на 100%, но ще бъде унищожено значително количество, за да пиете качествена, вкусна и здравословна вода.
По-голяма част от пречиствателните системи филтрират водата, преминавайки през различни етапи. При всеки от тях специален филтър задържа някои частици или микроорганизми. По-висококачествените успяват да премахнат до 50 замърсители, а по-обикновените – около 10.
Едно от предимствата на повечето филтриращи системи е, че се инсталират лесно и не изискват помощ от специалист.
За да направите правилен избор на система за пречистване на вода, тя, освен че трябва да може да премахне възможно повече замърсители, е добре да заема по-малко място, да има по-дълга гаранция и др.
Предлагаме ви няколко критерия, които да ви помогнат да оцените правилно продукт като пречиствател на вода, който искате да купите.
Различните филтри за вода, чиито възможности ще проучите, могат да елиминират онези специфични замърсители на водата, които се споменават в спецификациите им. Трябва да ви е ясно какви замърсители преобладават във вашето водоснабдяване, като при желание от ваша страна може да поискате тестване в оторизирана лаборатория.
Друго, което трябва да предвидите, е каква е ежедневната ви консумация, имайки предвид освен за пиене, вода и за миене, готвене и къпане.
Ако желанието ви е да пречиствате водата не само за консумация, но и за други нужди, трябва да вземете филтри за цялото жилище. В противен случай има по-подходящи филтри за място – под мивка, на плота и др.
Разбираемо е, че ще желаете система за филтриране, с която да се отстранят възможно най-голям брой замърсители, като едновременно с това бъде подобрен вкусът, цветът и мирисът на водата.
Добрият филтър може да задържи над 10 замърсители, като има модели, предлагащи фишове за резултатите от филтрацията за всеки отделен етап. Може да се информирате какви замърсители са филтрирани и в какво количество.
Сред най-често срещаните системи за пречистване на водата са тези с филтри, които са базирани на екран, мембранна филтрация, филтри за обратна осмоза, абсорбиращи филтри, механични и др.
Механичният филтър за твърди частици отстранява физически утайката. С подобна функция са и екранните.
Много по-фина филтрация е мембранната, като например нанофилтрацията задържа с порите си частици, по-малки от 0,001 микрона.
Абсорбиращите неприятни миризми и вкусове филтри съдържат активен въглен, а полупропускливата мембрана на филтрите с обратна осмоза, съчетана с кръстосаното течение при филтриране, отстранява нитрати, пестициди, разтворими соли и др.
Филтриращите системи притежават различни стъпки за намаляване на нежеланите частици. Добре е да се спрете на вариант, осигуряващ най-малко 3-етапно филтриране, като имате предвид, че някои модели са с 6 или 7 етапа. На всеки етап се отстранява съответен вид частица.
Обърнете внимание също дали избраната от вас система няма да увеличи ненужно налягането на водата. Ако това стане, може да се повреди инсталацията. Използвайте система с налягане 3-7 бара.
Не е маловажен въпросът за смяната на филтрите. Трябва да имат дълъг живот и да не е нужно да се подменят по-рано от половин година при нормален интензитет. Някои системи предупреждават за смяната на филтъра със звуков или светлинен сигнал.
В зависимост от пространството, с което разполагате, изберете система с такива размери, които биха позволили монтирането ѝ на крана, на стената, под мивката или поставяне на плота. Не е добра идея да се спирате на тежки и обемисти модели.
Ако ви трябва филтър за средно жилище, добро решение са размери 10 х 50 см, но за по-голям дом и размерите трябва да са по-големи.
Много срещана във водоснабдителната мрежа е твърдата вода и тогава избраният от вас пречиствател може да има функция за омекотяване. Процесът включва обмен на намиращите се в твърдата вода магнезиеви и калциеви йони с други, обикновено натриеви или водородни. Йонообменът намалява варовика и така водата е по-подходяща за пиене и за приложение, например в търговските кафе машини.
Най-лесният за използване вариант за пречистваща система е настолният, а най-модерният – системата за обратна осмоза. При всички случаи трябва да изберете продукт от надежден производител с гарантиран срок на експлоатация, който обикновено е 1 г., но се срещат и 2 г. Някои системи не изискват инсталиране и поддръжка от майстор, но ако моделът е по-сложен, ще е нужен професионален надзор. Важно е да подходите отговорно към покупката си, за да пиете само чиста вода.