Водата, която всеки от нас използва за битови нужди, обикновено е замърсена с твърди частици, хлор, различни химикали, пестициди и др. Такава вода може да доведе до значително влошаване на здравето ни.
За отстраняване на органични замърсители от водата, хлор, тежки метали и др. е необходимо осигуряване на филтри за вода. След многостепенната филтрация, постигната с тях, можем да сме сигурни в чистотата на водата, която пием.
Под филтър за вода разбираме уред, който може да улови и премахне твърди и други частици от чешмяната вода. Стандартният филтър отстранява механично нежеланите твърди частици. Освен филтър за твърди частици, който е важна част от всяка система за пречистване на вода, има и други, които могат да се комбинират по различен начин. С тяхна помощ водата може да бъде пречистена почти на 100%.
Филтрите се класифицират, в зависимост от своето предназначение, а най-честите проблеми, които отстраняват, обикновено са: механични примеси; желязо и манган; твърда вода; мирис, привкус и оцветеност; замърсители от органичен характер и др.
Сред основните битови филтри за пречистване на вода най-популярни са следните:
Състои се от кана с пречистващ патрон в горната ѝ част. Елементът успява да задържи пясък и различни по-едри примеси, като 1 л вода се филтрира за 6 мин. Смяната на патроните трябва да става на всеки 300 л вода. Макар че водата с този тип филтър се филтрира лесно и обслужването е удобно, той не е ефективен за пречистване на вредни примеси.
Проточният филтър се монтира директно във водопровода, като събирането на чистата вода става в специален съд. Тъй като с него се осъществява многостепенна филтрация, това позволява премахване на максимален брой вредни вещества.
Към някои от тези филтри е вложена система за обратна осмоза, минерализатор и др. Подобни филтри се слагат обикновено на кухненски смесител с два канала, като през единия подадената вода е за готвене, а през другия – за пиене.
Макар че проточните филтри изискват по-висока инвестиция, те са високо ефективни. За 1 мин. филтрират около 2,5 л вода, лесно се обслужват и са идеален вариант за семейства с голямо потребление на вода.
Ако водата ви е силно замърсена, е препоръчително да се постави предварителен филтър на входа на основния воден поток и той ще филтрира много замърсявания.
Той представлява чашка с филтър, поставена на водопроводния кран. Макар че наподобява филтъра за кана, е по-ефективен от него. В чашката се събира пречистена вода около литър за 1 мин.
Много помага на останалите филтри, защото прави предварително пречистване от механични примеси. Така увеличава живота на другите филтри и на битовата техника.
Днес този метод за пречистване на вода е много популярен заради ефективността си. Във филтрите е поставена изработена от компактен материал мембрана, която е основен работен елемент. Проходните ѝ частици са по-малки стотици пъти от тези на обикновените мембрани. За един час могат да се получат 200 л чиста вода.
Когато е петстепенна, ултрафилтрацията се смята за особено ефективна. Етапите, през които минава водата, за да се пречисти, са: пречистване от механични вещества с големина до 10 микрона; неутрализиране на хлора, органичните вещества и газовете, влияещи на вкуса и мириса на водата; допълнително премахване на механични примеси с до 0,5 микрона; обработка срещу метални частици, живак, соли, биологични зарази и др. и пълно филтриране чрез активен или кокосов въглен.
Чрез процеса обратна осмоза водата се пречиства от всякакви соли, различни метали и разтворени твърди вещества, докато минава през полупропусклива мембрана. Системата за обратна осмоза е от тези мембранни филтриращи системи, с които се елиминират органични и минерални смеси, химични съединения, бактерии, хлор, вируси и др.
Системите за обратна осмоза може да са 3-степенни, 4-степенни и др., като могат да включват различен брой филтри. 7-степенната пречиства с 3 предфилтъра, мембрана и постфилтър с активен въглен с добавени минерализатор и йонизатор.
С тях се пречиства водата, влизаща в къщата или апартамента от водопроводната система. Поставят се във водопровода, като освен да отстранят химикали и примеси, могат да неутрализират солите и така да омекотят водата. Производителността им е около 40 л/мин. Макар че пречистването с тях е комплексно и подобряват вкуса на питейната вода, ще работят безпроблемно само ако водата е с постоянно налягане.
За последен етап от обработката на водата и премахването на летливите компоненти се използват минерализатори, мембрани, но най-вече блокове активен въглен.
Според метода им на работа, освен проточни и магистрални, има филтри, които са компактни и можете да ги поставите на крана или под мивката, както и на стената. Ако предпочитате настолна версия, се спрете на малък модел, който да стои на плота до мивката.
За да изберете най-подходящата филтрираща система, е важно да знаете какъв тип замърсители преобладават във водата на вашия регион. След като в ХЕИ или в оторизирана лаборатория бъде направен анализ, специалистите могат да ви препоръчат система за пречистване, ако водата ви не е годна за пиене.