Обновена на 30.01.2024
За да бъдем здрави, е важно организмът ни да бъде добре хидратиран. Понеже водата не съдържа калории или захар, тя най-добре може да хидратира за разлика от плодовите сокове и безалкохолните напитки.
На пръв поглед да си осигурим вода за пиене, не изглежда трудно. Има различни опции като чешмяна, изворна, минерална и др. видове вода. Всяка от тях има предимства, а някои носят и известни рискове като например дестилираната вода.
Почти всички видове вода съдържат освен минерали и различни хранителни вещества, и много замърсители. Всички съставки се премахват чрез кипенето на водата и изпаряването, в резултат на което се получава дестилирана вода. Някои хора смятат, че тя има вкус именно защото липсват всички тези примеси, а други – защото липсва всякакъв вкус.
Принципно дестилираната вода не и много различна от всяка друга пречистена вода. Единствената разлика е начинът, по който става пречистването. Дестилацията е стар познат метод, но все пак е по-трудно да бъде направена без специална машина.
Много хора пият дестилирана вода – едни, защото харесват липсата на вкус, а други – заради лечебните ѝ свойства.
Като предимства на дестилираната вода могат да се посочат такива като:
При дестилацията повечето вредни бактерии умират.
В дестилираната вода няма никакви добавки и някои хора я използват да пречиства тялото им, като практикуват различни диети.
В дестилираната вода не присъстват вредни за организма химикали.
В много случаи се препоръчва прием на дестилирана вода, но обикновено лекарите я комбинират с диета, физиотерапия, режим и др. за по-голям ефект. Например при язва и гастрит след хранене е полезно да се пие малко дестилирана вода.
В умерени дози дестилираната вода може да се пие като част от балансирана диета. Ако обаче човек пие само от нея, може да възникнат потенциални опасности за здравето.
Най-големите рискове да се пие единствено дестилирана вода произтичат основно от липсата на минералите калций и магнезий. Ниското количество на магнезий може да увеличи риска от нарушения в нервната дейност, сърдечно-съдови заболявания, проблемна бременност и др. Ако липсва калций, костите стават по-чупливи, настъпват невродегенеративни заболявания, рак и др.
Освен това, поради липсата на вкус на тази вода, много хора намаляват консумацията ѝ, което води до дехидратиране. Други неблагоприятни ефекти са:
Тялото постоянно губи вода чрез потта и урината, а заедно с това: натрий и др. минерали. В резултат се получава електролитен дисбаланс, а той не може да се възстанови чрез пиене на дестилирана вода. За правилното функциониране на тялото минералите трябва да се набавят.
Понеже все пак хората консумират различни храни и напитки през деня, могат да получат от тях известно количество сол и минерали. Значителен е рискът само в случаите, в които човек използва единствено дестилирана вода за пиене, включително и при диета с гладуване.
Пиенето на дестилирана вода не е опасно при диета, включваща храни, които съдържат минерали, изхвърлени чрез потта. Ако се провежда гладуване за по-дълго, консумирането само на дестилирана вода може да стане опасно.
В случаите на крайност при консумация само на дестилирана вода и без правилно хранене може да се предизвика ацидоза. Това е състояние, за което е характерно по-киселинното рН, поради промяната в рН баланса на кръвта. Дестилираната вода има рН 7, а 7,35-7,45 трябва да бъде балансът на рН в кръвта. Когато падне под тези стойности, настъпва ацидоза.
Понеже дестилираната вода всъщност е деминерализирана, това стимулира уринирането и отделянето на натриеви и хлорни йони става по-голямо. Ефектът на отслабването при хора, консумиращи дестилирана вода, е в резултат на голямото количество отделяни течности. То обаче може да доведе до обезводняване и сериозни здравословни проблеми.
Значителната липса на минерали, промененият електролитен баланс и ацидозата обикновено водят до задържане на течности, нарушава се сърдечният ритъм, получава се умора и мускулни крампи и др. сериозни последици за здравето, в това число и органна недостатъчност.
Избирайки водата за пиене, преди да се насочите към дестилираната, помислете за фактори като:
Ако все пак сте решили да пиете дестилирана вода, нека тя не е единственият ви хидратиращ източник. Противопоказна е особено за гладната диета, за спортисти, хора с онкозаболявания, бебета и малки деца, за да бъде предотвратен електролитен дисбаланс, особено ако не е заменен с храна и други напитки. Като цяло, комбинирано с други водни източници, пиенето на дестилирана вода не представлява проблем. Можете да си я направите и вкъщи, защото процесът не е труден, но има и практични дестилатори с въглеродни филтри.
Макар че дестилираната вода е максимално чиста, не бива да се използва като постоянен източник на течности. Под лекарско наблюдение може да се въведе краткосрочната ѝ употреба, ако се нуждаете от персонализирана програма за детоксикация.
Ако бъде консумирана обаче дълго време, организмът няма да получава необходимите минерали. Дори доставяните от храната ще бъдат „отмити”, което води до крехкост на зъби, нокти, кости и коса, смущения в сърдечно съдовата система, натоварване на кръвоносните съдове и вътрешните органи.
Именно поради тази причина е подходящо да се комбинира с филтрирана вода, която също не съдържа вредни примеси, но от нея не са премахнати полезните минерали или пък притежава сегмент за реминерализация.
Филтрирайки водата за питейни нужди, ще отстраните неприятния ѝ мирис и вкус и натрупването в организма на различни вредни вещества.
С подходящи филтри може да намалите твърдостта на водата, причиняваща наслагвания на котлен камък по тръби и уреди.
Не по-малка е ползата и за околната среда, тъй като няма да купувате бутилки с вода, чието производство и транспортиране оказва негативно въздействие върху нея. Каква вода ще пиете, е въпрос на личен избор, стига да е физиологично полезна за здравето. Важното е да бъде филтрирана, като при необходимост се комбинира с дестилирана. Дори понякога да се наложи да пиете бутилирана вода, трябва да е за кратко, но оптималният вариант е редуване на видовете вода с превес на филтрираната.