За да бъдем здрави, е важно организмът ни да бъде добре хидратиран. Понеже водата не съдържа калории или захар, тя най-добре може да хидратира за разлика от плодовите сокове и безалкохолните напитки.
На пръв поглед да си осигурим вода за пиене, не изглежда трудно. Има различни опции като чешмяна, изворна, минерална и др. видове вода. Всяка от тях има предимства, а някои носят и известни рискове като например дестилираната вода.
Децата не могат да разпознаят жаждата, когато са много малки, но организмът им изпарява по-бързо водата през кожата. Съществува по-голям риск от обезводняване, което прави приема на вода още по-важен.
В процентно отношение водата съставлява над 70% от тялото на децата. Хидратацията е особено важна за тях, защото спрямо телесното тегло, изискванията им към водата са по-големи.
Както при възрастните, така и при децата водата овлажнява ставите, предпазва очите и мозъка, включително и гръбначния. Необходима е за изчистване на отпадъците от организма. Липсата ѝ може да доведе до дехидратация, която дори и лека, причинява главоболие, умора, ниска концентрация и суха кожа.
Децата се нуждаят от вода до над 3 пъти повече от възрастните, защото губят повече вода през кожата. Освен това, обменните им процеси са по-бързи и организмът има нужда от повече калории и вода да ги поддържа. Малките деца лесно могат да се обезводнят поради деликатния си водно-солев баланс, дължащ се на неоформения механизъм за терморегулация и отделителна функция.
Според педиатрите, бебетата се нуждаят в денонощието от по 100 мл вода на 1 кг телесно тегло, а децата над 1 г. – от 1 л плюс по 50 г на всеки килограм телесно тегло над 10 кг.
Ако бебето до 6 месеца се храни изцяло с кърма, препоръките на експертите от СЗО са да не се предлага вода. След този период вече може, понеже детското меню се обогатява и консистенцията на храните се сгъстява.
Водата, която пият децата, безспорно трябва не само да е с приятен вкус, но и без вредни замърсители, микробиологично чиста.
Чешмяната вода за питейни цели е пречистена и обработена според определените стандарти. Ако обаче се отчете остарялата водопроводна мрежа и това, че се използва хлор за обеззаразяване, трябва да се предвиди филтриране или друг метод за обработване. За кърмачета е добре водата да се преварява за премахване на бактериите.
За кърмачета е подходяща ниско-минерализирана вода, с ниско съдържание на натрий, флуор и сулфати под определени стойности. За деца от 1 до 7 г. съдържанието на флуор във водата не трябва да надвишава 0,7 mg/l.
Каква да бъде подходящата за пиене бутилирана вода е регламентирано от много стандарти и нормативни изисквания, като се проследяват над 100 показателя. Подбира се вода, която е с подходящ състав и е добита от подземни дълбочинни източници.
Контролът на флуора се следи специално, като количеството под 0,7 mg/l е достатъчно за превенция на кариеси и без риск от натрупване в организма. Ако количеството е над 1,5 mg/l, на етикета е обозначено, че не е подходяща за ежедневна употреба от деца, ненавършили 7 г. Може да се използва филтър за обратна осмоза при съмнение, че във водата има много флуор.
За разлика от минералната вода, трапезната притежава ниска минерализация и може да се консумира всекидневно. Ако отговаря на всички критерии по отношение на съставки като нитратни йони не повече от 10 mg/l, манганови не повече от 0,05 mg/l и др., е подходяща и за кърмачета, като се преварява допълнително.
Тя покрива всички норми за питейна вода поради естественото си състояние и не изисква да бъде обработвана допълнително. Ако е добита от чисти райони, е най-добрият избор. Минерализацията ѝ е ниска – под 150-200 mg/l. Може да се дава на бебето да пие, а също и да се приготвя храна с нея, без притеснение, че ще бъде обременена храносмилателната му система или незрелите му бъбреци.
Най-полезна за най-малките деца е изворната вода, обозначена обикновено с розов етикет, че е подходяща за бебета. В кърмаческа възраст е добре да се преварява, а отворена, трябва да се съхранява в хладилник.
Сигурно е едно – за бебета и малки деца не е подходяща минерална вода, особено ако е с твърде много соли в съдържанието. По-големите деца трябва да пият разумно минерална вода, като например сменят различните видове трапезна вода през 2-3 седмици, както и да се редува консумацията на филтрирана чешмяна вода с изворна.
Добре е на бебето и на малкото дете да се предлага редовно вода между храненията, която да бъде с умерена температура и в малки количества. Не заменяйте водата със сокове или напитки с оцветители и подсладители, а поощрявайте детето да утолява жаждата си с вода. Ранно изградените здравословни навици остават за цял живот, а добре хидратираният организъм е с по-силен имунитет и по-неподатлив на заболявания.