Малко хора днес използват за пиене или за готвене нефилтрирана вода. Това е така, защото чешмяната вода не само че често има неприятна миризма и вкус, но и съдържа много замърсители.
Обикновено помещението, което се избира да се постави филтър за вода, е кухнята. Такива устройства са самостоятелни и могат да се поставят в хладилника, на плота или да се избере система за многостепенна филтрация. Може да поставите и система на входа на влизащата в дома ви вода и ще имате чиста вода навсякъде, включително за къпане и пране.
Днес може да се открият филтри за кухнята, които дават различни възможности за пречистване и за монтиране. Основното разделение е обикновено според мястото на монтаж.
Този тип системи се състоят от корпус, няколко части за присъединяване и превключвател. Филтрите против замърсители могат да бъдат различни, като е възможно да достигнат до 7-8 на брой: механичен за по-големи частици и утайки, филтри за премахване на неприятната миризма на хлор и лошия вкус, за отстраняване на варовитите съединения, миризмите, бактериите, нитратите и др.
Някои от системите имат голям дебит за пречистване от 2 л./мин. Може да избирате струя или разпръскване и дали водата да бъде филтрирана, или не.
Филтърните кранове могат да са различни по цвят и дизайн, както и по материали на изработка. Най-често са керамични, никелови, от неръждаема стомана, бронз или месинг. Има и пластмасови, които имат по-кратък експлоатационен живот, но са устойчиви на корозия и алкална среда.
Разновидностите на филтри за крана на чешмата варират според дизайна, материала и конструкцията, както и използваните филтри. Най-често се използват въглеродни филтри, които улавят и абсорбират хлора и пестицидите, както и бактериите на 99%, но не са много ефективни против нитрати.
Възможностите за избор на филтър за вода за монтаж под мивка са много, като трябва да се съобразят с капацитета, нуждите и пространството. Освен това, видът и нивата на филтрация може да са различни, както и скоростта на водния поток и налягането.
Опциите включват филтри, които може просто да се закрепят за съществуваща тръба или системата да бъде по-сложна и многостепенна. Най-често се използват:
Работещите на принципа на обратна осмоза системи пречистват замърсената чешмяна вода, като я доставят филтрирана през отделен кран. Мембраната на системата има много малки пори, през които минават само водните молекули. Елиминира повече от 1000 токсина, сред които пестициди, тежки метали, хлор, бактерии и др. Най-ефективните варианти притежават 6,7 или 8 нива на филтриране.
При този метод мембрана с кухи влакна спира различните отпадъци и замърсители. Въпреки че не премахва толкова токсини като обратната осмоза, запазва здравословните минерали.
По отношение на филтрирането, въглеродният филтър е основен и много ефективен. Докато водата преминава през филтъра, активният въглен се свързва химически със замърсителите и ги премахва. Ефективността на различните въглеродни филтри варира, в зависимост от отбелязването на продукта ниво на филтрация и замърсителите, които отстранява.
Система за обратна осмоза, в комбинация с въглероден филтър, се счита за най-добрата система за вода за монтаж под мивка, като много от тях включват приставка за кран.
Практичен избор са филтрите, монтирани върху кухненския плот. Има различни модели, като всички съдържат филтър с активен въглен, премахващ хлора и съединенията му, филтри за отстраняване на органични съединения, пестициди, механични примеси и др. Повечето устройства включват и филтър за ултрафилтрация.
Водните филтри за плот са предпочитани от мнозина, защото са леки и се инсталират лесно. Филтрират вода директно от водопроводната мрежа и няма нужда да чакате за филтрирана вода. Съвместими са със стандартните кранове, елегантни и компактни са и се сливат с декора в кухнята.
При избор на система за пречистване на водата може да се насочите към различни възможни филтри. Освен механични с различни задържащи способности, системите обикновено имат филтър с активен въглен, антибактериален, за премахване на хлор, за отнемане на неприятен вкус и мирис, за отделяне на нитрати, омекотяващи и др.
Преди закупуването на филтър трябва да разберете какъв е съставът и качеството на водата, като занесете водна проба за анализ в оторизирана лаборатория. След като знаете резултатите, вече можете да избирате, отчитайки и твърдостта на водата. С омекотяването най-добре се справя система с обратна осмоза.
Друго, на което трябва да обърнете внимание, е:
Важно е също дали системата ще може да филтрира вода с различна температура, има ли достъп до консумативи на съответната марка.
Най-евтините системи изискват по-честа смяна на филтрите, а най-скъпи са тези с обратна осмоза, но са най-ефективни.
Монтираният в кухнята филтър за вода е добро решение да осигурите постоянен достъп до чиста вода на себе си и на семейството си.