Близо 70% от състава на човешкото тяло е вода и достатъчният ѝ, ежедневен прием е от първостепенна важност за нашето оцеляване. Без храна можем да живеем до 50 дни, но без вода човек не би издържал повече от 4.
Водата изпълнява ключова роля и в производството на енергия, храни, почти всички стоки и услуги. От нея винаги е зависело нашето икономическо и социално развитие, както и съществуването на растенията и животните. Поради тази причина проблемът със замърсяването ѝ през последните години пряко засяга живота на планетата и води до необратими последици за екосистемата и човешкото общество.
Според Световната здравна организация под „замърсена вода” трябва да се смята тази, чийто състав е дотолкова променен, че я превръща в неизползваема. Или с други думи, тя е токсична, не може да се консумира или да служи за други цели.
Като основни замърсители се определят всички бактерии, вируси и паразити; торовете, пестицидите, нитратите и фосфатите, а също и фармацевтичните продукти, пластмасите, фекалните отпадъци, препаратите за почистване, радиоактивните вещества и много други.
Особеното тук е, че не всички замърсители причиняват промяна в цвета, вкуса или мириса на водата, с което остават „невидими“. Затова качеството на питейната вода непременно трябва да се определи посредством лабораторни изследвания.
Замърсяването на водата е сериозен проблем, който води до редица негативни ефекти. Научете повече за 6 от тях.
Както за хората, така и за животните всяко замърсяване на водата е с вредно въздействие – и потенциално пагубно, дори резултатът да настъпи в дългосрочен план.
Когато в реките се натрупат тежки метали поради изпускането им от промишленото производство, те оказват силен токсичен ефект не само върху сладководните, но и соленоводните обитатели, щом реките се влеят в моретата и океаните.
В Световния океан има и огромно натрупване на пластмасови отпадъци, които при поглъщане от риби, миди, морски костенурки и други водят до смъртта на милиони индивиди. Същият е резултатът след големи разливи на нефт от петролните танкери.
Амонякът и фосфатите в торовете и пестицидите повишават добивите на селскостопанската продукция, но се оттичат в подземните води, а това нарушава баланса на цялата екосистема. Измирането на определени водни организми рефлектира върху животните, хранещи се с тях. Така необратимият ефект тръгва нагоре по хранителната верига, докато засегне и хората, консумиращи все по-замърсени продукти.
ООН изнася все по-тревожни данни, че милиони хората в Азия, Африка, Латинска Америка и редица други места по света нямат достъп до качествена питейна вода. За тях не съществува друг вариант освен да пият от непречистени водоизточници. Като преки последици от замърсяване на водата се появяват огнища на дизентерия, холера, коремен тиф, хепатит А и други болести.
Случаите на такива заболявания са около 250 милиона на година, от които с фатален край са над 10 милиона. Само от диарийни заболявания на ден умират близо 1000 деца.
Когато се просмуче в почвата, киселинната дъждовна вода разяжда скалите по пътя си и не може да се извърши правилната ѝ филтрация. Сулфатните частици променят рН на водата, тя става по-кисела, а това отравя и постепенно убива растенията и живите организми в езерата и реките.
За нуждите на земеделието се използват до 70% от всички водни запаси на Земята. Когато бъдат замърсени, резервите за отглеждане на културите и поддържането на добитъка ще се изчерпат. Добивите не само ще бъдат по-малко, но и с по-лошо качество, а отгледаните със замърсена вода растения и животни пряко вредят на човешкото здраве.
Замърсената вода рефлектира не само върху нашето здраве и околната среда. За да бъде пречистена, тя се нуждае от специална обработка, преди да стане годна за консумация, за миене, плуване и напояване. За този процес са нужни сериозни финансови средства, които често са непосилна сума дори на национално ниво.
Вследствие на замърсяванията друг негативен отзвук в икономиката има и осезаемият отлив на туристи и загубата на приходи от сектора.
Лечението на заболяванията, причинени от консумацията на непречистена вода, също коства много средства на отделните хора, здравните системи на държавите и световните организации.
Ефикасен начин да бъде предотвратено глобалното замърсяване на водата е като се ограничи вредното въздействие от човешката дейност. Постигането на значими резултати започва с малките промени, които всеки един от нас може да направи.
Основен принос е пестенето на питейна вода, защото в световен мащаб безценният ресурс намалява с увеличаване на населението.
Други начини да се преборим с проблемите е да използваме екологични продукти в ежедневието си както за подхранване на почвата, така и за почистване на дома, да не изхвърляме хранителни отпадъци, масло, гориво в канализацията или лекарства в тоалетната, да почистваме редовно септичните ями, да не заравяме умрели животни в земята, да станем част от различни инициативи и др.
Започвайки от собствения си дом и двор, всеки от нас ще допринесе за опазването на водите от замърсявания, за да предотвратим заедно пагубните последици от тях.