Водата е безценен ресурс не само за хората, но и за цялото биоразнообразие. Техническият прогрес през годините обаче с бързи темпове влошава качеството ѝ. От чешмите ни все по-често тя тече мътно бяла или с цвят на ръжда, а едно лабораторно изследване несъмнено ще покаже, че бактериите и микроорганизмите в нея са в завишени количества. Това е причината все повече домакинства да използват различни начини за пречистване на чешмяната вода.
Понеже е отличен разтворител, водата се насища с опасни токсини, вируси, химикали, ръжда от старите тръби и още редица замърсители. Пречиствателните станции не могат да отстранят всички тях, а и по останалия път до крана на чешмата в питейната вода попадат нови вредни по състав и количество елементи.
Ако не се използват системи за пречистване на вода у дома и в офиса, некачествената за пиене, лични и домакински нужди вода може да причини различни здравословни проблеми, натрупване на варовик в уредите и т.н.
Правилното решение за доставяне на чиста вода за семейството е инсталиране на някоя от модерните системи за домашно пречистване на вода.
В настоящата статия ще обърнем внимание на най-важното, което трябва да знаем за тези системи.
Всеки веднага ще забележи, че пречистената вода е с много по-различен вкус, но добрата система за пречистване решава далеч повече проблеми. В зависимост от вида на филтъра тя може да елиминира хлора и желязото, да премахне нитрати, бактерии и излишни минерали, а също и да удължи живота на уредите в домакинството.
Всяка система за пречистване филтрира различни групи замърсители, затова е важно да разберете кои от тях присъстват във водата на вашия жилищен район и тогава да изберете системата.
За отстраняване на утайка, пясък и микроорганизми могат да помогнат екранните филтри. Те улавят отпадъци и мръсотия чрез мрежесто сито, като има и многослойни модели за по-ефективно действие.
Подобно е действието на механичните филтри. Видовото им разнообразие е голямо и физически отстраняват и по-големи частици, и малки организми с размери от 5 до 0,5 микрона.
Широко използвани са и абсорбиращите филтри, работещи най-често с гранули активен въглен. Той притежава огромна по площ вътрешна пореста повърхност, в която се улавя и хлор. Ако системата използва въглеродни блокови елементи, те отстраняват частици до микрон.
Системите с йонен обмен служат за омекотяване на водата. Те заменят йоните на магнезия и калция с натриеви или водородни такива посредством йонообменна смола.
Най-общо казано системите за пречистване филтрират водата и в различна степен я превръщат в течност без утайка, замърсители, мирис и вкус.
Филтрирането на водата може да работи по два начина – чрез физически и химически процес.
При физическото филтриране се получава прецеждане на водата за отстраняване на по-големите примеси. Необходимият за това филтър може да бъде марля или фина мембрана от текстил.
Отстраняването на примесите по метода на химическата филтрация включва обработка на водата с патентована иновативна технология. Водата преминава през някакъв активен елемент, за да бъде пречистена по химичен път.
Някои системи за вода са ефективни сами по себе си, а други си служат с цял набор от технологии. Всяка от тях притежава специфични предимства и се различава от другите по начина си на монтиране.
Системите за пречистване на вода варират не само според типа и броя филтри, но и според местоположението за монтаж.
Едни от тях, известни като РОЕ, са с възможности да снабдят с пречистена вода целия дом и се разполагат на централната водопроводна тръба. По този начин всички консуматори като кранове, душ, пералня и прочее получават филтрирана вода.
По-компактни са системите за точково използване, т.нар. POU. Инсталирането им става под мивката или на кухненския плот. Използването на система с обратна осмоза например дава възможност за превключване от потока на мивката към водата от системата.
Пречистването на вода със съвременните системи е лесно и ефективно решение. Монтирането им не е трудно, а смяната на филтрите е на големи интервали от време и отнема само няколко минути.
Разнообразието от видове системи, пречистващи водата, е голямо и най-общо казано може да избирате между системи с обратна осмоза, с комбинация от филтри заедно с капилярна мембрана или диспенсъри с различни по степен и вид филтрации.
За момента с пречистването на питейна вода най-добре се справят системите с обратна осмоза, осигуряващи вода без примеси на 99%, но тъй като поради прецизността си отстраняват дори и полезните минерали, към много от тях е добавен филтър за реминерализация.
Важни фактори, имащи значение за избора ви, са: вида на замърсяването на водата; колко голям е вашият дом; от колко членове е съставено домакинството; за какви ежедневни нужди задължително искате пречистена вода; къде и с какво място за инсталация на системата разполагате.
Макар това да изглежда дълъг списък, в нашия сайт ще откриете отговор за всичко, касаещо качествената питейна вода. Така, след като оцените предимствата на всяка система, ще може да решите коя ще бъде най-подходяща за вас.
При колебание винаги можете да потърсите компетентен съвет от нашите специалисти, които ще ви насочат към най-удачното водно решение, съобразено с вашите конкретни условия.