Дори водата от чешмата да изглежда чиста и да няма неприятен вкус или мирис, повечето вредни примеси са невидими с просто око. Темповете, с които се замърсява питейната вода, налага използването на някоя от предлаганите на пазара филтриращи системи, независимо в кое населено място се намираме, за да си гарантираме безопасен източник на хидратация всеки ден.
Използването на пречистващи системи у дома и в офиса са важна стъпка в грижата за собственото ни здраве. Прочетете статията ни и научете защо и как да филтрираме водата си.
Чешмяната вода се филтрира в пречиствателни станции, преди да стигне до крайните потребители. Но поради остарялата водопроводна мрежа тръбите отново я насищат с ръжда, болестотворни бактерии, микроорганизми и вируси. Освен това съществува и опасност от нейното прехлориране, което неимоверно влошава качеството ѝ. Съществуващите рискове от консумацията на вода с подобни примеси ни задължава да инсталираме филтрираща система за питейна вода, избирайки нейния модел според вида на замърсителите и предпочитаните от нас спецификации.
Системите пречистват водата с помощта на различни филтри, като винаги включват въглероден сегмент и такъв за отстраняване на по-едри частици. Те могат да са комбинирани с капилярна мембрана, с йонообменен филтър, UV филтър и др.
Има различни филтриращи системи за питейна вода, като определящи са размерът на филтъра, мястото на инсталиране и до колко смесителя желаете да достига третираната вода. Вземете предвид тези фактори и от следните предложения поне един ще се открои като най-добрия вариант за вас:
Характерно за РОЕ системите е, че те снабдяват целия дом или сграда с филтрирана вода. Инсталирането им се извършва на централната тръба, по която водата влиза в дома ви, откъдето идва и съкращението на англ. Point of entry.
Те са по-компактни, инсталират се под мивката и осигуряват пречистена вода от един кран. Някои модели са с изключително компактен дизайн, благодарение на който могат да се монтират директно върху кухненския плот.
Подобни филтри се състоят от кана с пречистващ патрон в горната ѝ част. В рамките на 6 минути получавате 1 л вода, пречистена единствено от пясък и по-едри примеси, докато системите РОЕ и POU извършват до 7-степенна филтрация в зависимост от броя на сегментите.
Ефективността на системите е различна, а важна роля за крайния резултат играят няколко ключови типа филтри.
Изборът на добра филтрираща система за дома или офиса се определя както от обективни фактори, така и от субективни предпочитания, но за да бъдете спокойни за взетото решение, трябва да имате представа какви точно са възможностите за пречистване на вода от дадения модел.
Основните системи за филтрация са:
Характерно за процеса обратна осмоза е, че премахването на вредните елементи става с помощта на мембрана и самото водно налягане. Фините пори задържат всички органични вещества, минерали, хлор, химични съединения, вируси, бактерии и други, пропускайки единствено молекулите на водата.
В сравнение с конвенционалните технологии за филтрация системата с обратна осмоза осигурява най-добро филтриране – резултатът е вода, пречистена на 99% от абсолютно всички видове примеси.
Вашият избор може да бъде система за обратна осмоза с различна степен на филтрация. Например 7-степенната разполага с 3 предфилтъра, предхождащи мембраната, въглероден постфилтър, минерализатор и йонизатор.
Тези филтри си служат с въглерод и в повечето случаи съдържат гранули активен въглен. Благодарение на множеството си пори и пукнатини той улавя хлора и абсорбира нежеланите миризми.
Степенувани по ефикасност, въглеродните блокови елементи при филтрите от по-висок клас са с убедителна преднина, но вида „сърцевина“ също има голямо значение.
Тези сегменти могат да са направени не само от активен въглен, но и от дърво или от кокосови черупки, затова имайте предвид, че кокосовите са по скъпи, но и най-ефективни.
За омекотяване на по-твърда вода особено добри са йонообменните филтри. Зеолитните зърна, от които се състоят, съдържат йони от натрий. Понеже водата дължи твърдостта си на магнезия и калция, преминавайки през йонообменните филтри, зеолитните зърна разделят и улавят техните йони, а освобождават своите безвредни натриеви йони.
Физическото отстраняване на твърдите минерали намалява варовика и резултатите веднага се забелязнав – водата вече е „мека”, не оставя познатите следи по съдовете и уредите и без проблем може да я използвате и за кафе машината си, и за пряка консумация.
Принудени от влошено качество на водата за питейни нужди, основна грижа и отговорност на хората е осигуряването на качествена, безопасна, а и вкусна вода за дома и офиса.
За щастие, най-ефективните системи за пречистване отстраняват повече от 10 опасни замърсителя, като на този етап методът на обратната осмоза постига най-добри резултати. Дори да се спрете на по-компактна система, с правилно подбрания тип сегменти, филтрирането ще бъде качествено.
Важно е да запомним, че филтрираща система следва да бъде поне 3-степенна и при избора си трябва да съобразим къде желаем тя да бъде инсталирана.
Благодарение на модерните системи ще разполагате с достъп до неограничено количество прясна, чиста и здравословна вода за дома или на работното място. Цената им е изгодна, лесни са за монтаж и поддръжка. И не само това – те са и изключително екологично решение. Няма да ви се наложи да купувате повече бутилки вода, а 0 бутилки означава 0 въглероден диоксид и 0 пластмасови отпадъци.