Водата – няма продукт, който да е с по-голямо значение в хранителния режим на човека от нея. Организмът ни е изграден от над 80% вода, като съотношението ѝ във всяка тъкан е различно. Без достатъчен прием на този основен компонент, системите в тялото ни могат да претърпят големи поражения.
Водата заема централно място в правилното функциониране на организма, предопределящо и ключовото ѝ значение за здравето. Това обаче се отнася единствено за чистата вода. Ако онова, което пием и влиза в пряк контакт с кожата ни, е наситено с различни замърсители, не само че няма да се възползваме от същия ползотворен ефект, но и ще ни причини тежки увреждания.
Казано по най-елементарен начин, качествената вода ще разтвори и пренесе необходимите хранителни вещества чрез кръвта до всички клетки и ще изведе токсините и излишните соли. Употребата ѝ в препоръчителните количества от поне 1,5 л дневно за възрастни е най-добрият начин да бъдат предотвратени редица здравословни проблеми.
Замърсената вода е причина за болести, някои от които могат да имат фатален край. Съществуват няколко вида замърсители, потенциално опасни за тялото ни.
Най-честите здравни рискове крият води, замърсени с бактерии, вируси и паразити като протозои. Обикновено това са E.Coli, спори на C.Perfringens, Legionella, ротавирус. Замърсяването на водата с тях се получава чрез фекалиите на животни и хора. Те могат да причинят салмонела, дезинтерия, гастроентерит, коремен тиф, хепатит А и т.н.
Друг рисков фактор са химическите замърсители, попаднали във водоизточника посредством подпочвените води или при контакт с азбестови водопроводни тръби. Такива са нитратите, пестицидите, петролните продукти, флуорът и други. Много от тях са канцерогенни, а други пряко увреждат черния дроб или нервната система.
Някои тежки метали като желязо, цинк и мед не са токсични в малки количества, но други като олово, арсен, кадмий и живак са смъртоносни. Голяма част от тях се освобождават в резултат на промишлена дейност, рециклиране на промишлени отпадъци, зауствания на отпадни води и др. Досегът с тях води до нарушаване на правилните биологични процеси в клетките и често нелечими заболявания.
Освен споменатите замърсители, в чешмяната вода могат да попаднат частици от лекарства и различни препарати, а ако използваният за дезинфекция хлор се свърже с остатъци от органични съединения във водата, той образува опасни производни като трихалометан.
Продължителната консумация на непречистена вода крие рискове за здравето в краткосрочен и дългосрочен план. Затова не е достатъчно просто да пием много вода, а да се уверим, че тя е безвредна.
Познати различни методи за филтриране, в резултат на които от водата се отнемат замърсителите и значително се подобрява мирисът и вкусът ѝ.
Най-често те се използват, за да премахнат от водата утайка, пясък, седименти и др. Отворите им биват с различна големина и задържат частици с размери от 1 до повече от 150 микрона. Обикновено се поставят след водомера и в съвременните филтриращи системи за вода като първи етап от третирането.
При химическата филтрация обработката на водата е с помощта на активен материал. За да бъдат отстранени примесите с такава технология, е достатъчно водата да се пропусне през сегмента.
Производителите на уреди за пречистване на вода предлагат различни модели, които обикновено включват комбинация от филтри. Най-ефективният за момента метод е обратната осмоза и при нея водата се доставя чиста на почти 100% благодарение на специална мембрана и изцяло физичен процес.
Други варианти са йонообменът, абсорбцията с въглеродни филтри, UV лъчението и т.н. Всеки от тях има своите предимства и осигурява различна степен на пречистване в зависимост от спецификата на замърсителите.
Каквито и химикали, органични вещества и други замърсители да има във питейната ви вода, щом ги отстраните с подходяща филтрираща система за питейна вода, ще се възползвате от многобройни предимства, сред които са и:
Неприятната миризма на хлор и други примеси ще изчезне след филтрирането. Така получавате вода с несравнимо по-добър вкус, а това се отразява пряко и на напитките и храните, приготвени с нея.
Щом пиете филтрирана вода, в организма ви няма да попадат повече вредни вещества. По-добрият ѝ вкус ще ви стимулира да приемате повече течности, а бъдете ли добре хидратирани, увеличавате защитните сили на тялото, справяте се с редица физиологични неразположения (главоболие, отпадналост, раздразнителност) и понижите нивата на оксидативния стрес, криещ риск от допълнителни проблеми.
Използвайки филтрираща система у дома или в офиса, ще си спестите средства от закупуване на бутилирана вода, а също и време, усилия и място за транспортирането и съхранението ѝ.
Съобразете избора си на филтър най-вече с вида на замърсителите в конкретния район. Може да ги установите след бърз анализ на водна проба в лаборатория. Други ръководни фактори за решението ви могат да бъдат размерът на цялата система, дизайн, тип монтаж на модела, място за поставяне и прочее.
Първоначалната ви инвестиция ще се изплати бързо, а като резултат ще имате достъп до неограничено количество чиста питейна вода – безопасна, вкусна и здравословна.