Грижата за здравето на семейството е отговорност и истинско предизвикателство, а когато става дума за качеството на водата за питейни нужди, то трябва да е един от приоритетите ни. Тревожната статистика показва, че заради вредните примеси във водата всяка година се разболяват 1,1 милиона души.
За да сте сигурни, че вие и вашите близки сте напълно защитени, най-доброто решение е да помислите за инвестиране в добър метод за филтриране на вода.
Ежедневната хидратация е основата на пълноценния, здравословен живот и всеки би желал да намери екологичен и достъпен начин да си набави напълно пречистена вода, без това да му коства много средства и усилия.
Модерните пречистватели третират ефикасно водата направо от чешмата ви, гарантирайки безопасност и несравнимо по-добър вкус. Ако използвате система за филтриране, с нейна помощ ще бъдат премахнати всякакви бактерии, вируси, тежки метали, хлор, пестициди и други замърсители. Според редица експерти тя е и много по-полезна алтернатива на бутилираната вода.
Искате да разберете кой е най-ефективният метод за пречистване на питейна вода? Научете повече за методите за пречистване на водата тук.
Филтрацията е процес, за който е характерно отделянето на различни видове вещества от течността посредством механично спиране или като се използват специални активни материали.
Механичните филтри служат основно за премахване на пясък, седименти, мътилка, утайки и т.н. Отворите на филтъра биват с различна големина и задържат частици от 1 до 150 или повече микрона.
Седиментен филтър обикновено се монтира след водомера или като предфилтър в модерна система за филтрация. Той не може да пречисти обаче химични замърсители, метали, бактерии и вируси.
При химичната филтрация обработката на водата е с интелигентна технология, чрез която се неутрализират примесите. Влизайки в сегмента с активно вещество, водата се пречиства, като замърсяванията се отстраняват по химичен път.
Само с помощта на водното налягане, докато водата преминава през мембраната за обратна осмоза, тези филтри практически отстраняват абсолютно всички примеси. Порите на мембраната варират от 0,0001 до 0,003 микрона и затова замърсяванията на молекулярно ниво не могат да изтекат през тях. Чистата се събира в отделен съд.
Мембраните за ултрафилтрация имат отвори от 0,02 до 0,5 микрона. С този метод могат да се отстранят не само твърди частици и бактерии, но и вируси.
При нанофилтрацията се използват мембрани с размер на порите от 0,001 до 0,01 микрона. По този начин от водата се елиминират всички микрозамърсители, в това число тежки метали, нитрати, както и калций и магнезий, които причиняват твърдост на водата, а се запазват полезните за организма минерали.
Препоръчва се поставянето на мембрана за ултрафилтрация да е преди сегмент с обратна осмоза или нанофилтрация, а нанофилтрацията – преди йонизатор за алкална вода.
Филтрирането на вода с активен въглен е отдавна познат и широко прилаган метод. При него повърхността на гранулите активен въглен прихващат и задържат вещества като хлор и производните му, различни органични съединения – пестициди, феноли и прочее.
Благодарение на абсорбиращите си свойства, карбоновите филтри могат да подобрят значително вкуса и мириса на водата. Те обаче се нуждаят от по-честа смяна, тъй като се запушват бързо с примеси.
Водата, получена чрез дестилация, е по-чиста от всяка друга, защото от нея са отстранени всички примеси, включително химически съединения, хлор, вируси, торове и др.
Процесът на дестилиране на водата преминава през няколко етапа. Първо течността се загрява в дестилатора до кипене. След изпаряването и последващото охлаждане получената вода се отделя за консумация в обособен за целта съд.
Безспорното предимство на дестилираната вода е пълното отсъствие на вредни вещества, поради което тя има терапевтично приложение и е широко използвана в индустрията.
В същото време обаче не е препоръчително да се консумира ежедневно, тъй като организмът не може да си набави редица необходими минерали. Вариант е поставянето на филтър за реминерализация или приемането на хранителни добавки след консултация с лекар.
Йонообменният филтър е особено ефикасен за омекотяване на водата, тъй като не позволява натрупването на магнезиеви и калциеви съединения. Тези филтри са направени от зеолитни зърна, съдържащи натриеви йони. Когато твърдата вода премине през тях, се образуват магнезиеви и калциеви йони. Те се привличат от зеолита и биват „уловени“, а зърната освобождават своите натриеви йони. Така водата се омекотява и става по-подходяща за пиене, готвене и хигиенни нужди.
Днес съществуват и магнитни устройства и филтри срещу котлен камък, които могат да предотвратят образуването му. Те се монтират след водомера или директно преди бойлера, съдомиялната машина или пералнята. Действащите постоянни магнити притежават способността да променят временно структурата на карбонатите.
Различните видове филтри ще отговорят по различен начин на нуждите ви относно премахването на замърсителите. Фокусът на всеки сегмент е различен тип примеси (с изключение на обратната осмоза и дестилацията), затова добрите системи комбинират няколко филтъра и отстраняват минимум 10 замърсителя.
Производителите предлагат много варианти, като за момента системите за филтрация с обратна осмоза се отличават с най-голяма ефективност. Може да откриете модели с 3, 6 и дори със 7-степенна филтрация. Остава ви да изберете дизайна на уреда за пречистване и местоположението му и да се наслаждавате на чиста и здравословна вода с прекрасен вкус.