Времето, в което живеем, изисква повече от всякога да се грижим за здравето си, подложено на различни рискове поради силно замърсената околна среда. Консумацията на максимално чиста вода е гаранция да подобрим качеството си на живот.
Макар че България разполага с много водоизточници, за съжаление, качеството на водата не е на нужното ниво. Добавеният хлор за дезинфекция само задълбочава проблема, а когато се вземат проби от чешмяната вода, се оказва, че в нея има още десетки вредни примеси.
Ползата от ежедневния прием на достатъчно чиста вода се проявява различни посоки. Добрият ѝ вкус ни насърчава да пием повече течности, а добрата хидратация означава свеж вид и по-силен имунитет. Освен това способства пълноценната детоксикация на организма, подобрява метаболизма и правилното функциониране на всички системи в тялото.
Точно поради лошото качество на чешмяната вода много хора избират да пият бутилирана. Тя обаче също не е удачен вариант за ежедневието, защото в минералната вода често има излишък на флуорид, а и организмът ни може постепенно да не пренасити с останалите минерали.
Най-доброто решение да осигурим чиста вода за себе си, семейството, или служителите си, е да се снабдим с подходяща филтрираща система. Така в домашни условия или в офисна обстановка ще разчитаме на неограничено количество пречистена и свежа питейна вода.
Всеки знае, че замърсената вода ни разболява и в много населени места у нас хората изобщо не си и помислят да позлват чешмяната вода за друго, освен на хигиенни нужди. Дори и тогава наслагванията на котлен камък по уредите и вредите за кожата не са никак маловажни.
Особено опасни за здравето са и бактериите, тежките метали, пестицидите, остатъците от лекарства и други, повечето от които с пряк резултат от земеделска и промишлена човешка дейност.
Показателите за качеството на водата включват списък на свойствата ѝ, чиито числови стойности се сравняват с определените от Министерството на здравеопазването безопасни норми. Те произтичат от европейското законодателство и се базират на насоките на СЗО.
Традиционните показатели за оценяване качеството на водата са:
При желание да проверите водата си за замърсяване, можете да го направите с различни тестери, които ще откриете в търговската мрежа. Ако си закупите комплект от 7 теста, едновременно ще измерите базови показатели като рН, твърдост, алкалност, хлор, желязо, нитрати и нитрити.
За професионален анализ трябва да занесете водна проба в оторизирана лаборатория. Анализът включва класически физико-химични показатели, микробиологични показатели, неорганични компоненти, химични елементи и органолептични параметри.
Искате да преминете към по-здравословен начин на живот, като се доверите на филтър за пречистване на водата? Прочетете повече тук!
Основната цел на водните филтри е да отстранят вредните примеси, като по този начин подобрят вкуса на водата и намалят риска от заболявания. В зависимост от типа на филтъра третирането се извършва по различни начини.
Те имат отвори с различна големина и като своеобразно сито задържат едри частици, утайка, пясък, седименти и тн. Обикновено се монтират след водомера или като предфилтър в иновативните системи за филтрация.
Целта на химическата филтрация е от водата да бъдат отстранени попаднали във водопроводната система лекарства, токсини и други вещества и производните им съединения. В химическите филтри водата преминава през специален активен материал, за да се пречисти.
Системите с обратна осмоза използват мембрана, през която водата преминава под високо налягане. Малките пори пропускат единствено водните молекули, благодарение на което се получава чиста вода на почти 100%.
Гранулите активен въглен са изключително ефективни за премахване на хлор, различни химикали и миризми. Поради множеството си малки пори въгленът има силни адсорбиращи свойства и задържа замърсителите при преминаване на водата.
Изборът на филтър е индивидуален и зависи от качеството на водата ви. Тъй като в търговската мрежа ще откриете разнообразие от пречистващи системи, трябва да съобразите към какъв тип замърсители са насочени и дали ще бъдат ефективни за вас.
Преценете какви сегменти включва съответната система и дали освен задължителните механичен и карбонов ще имате нужда и от други. Максимален ефект ще получите с обратна осмоза.
Избраната система за филтрация може да инсталирате на крана, под мивката или на централната водопроводна тръба. Монтажът и първоначалната настройка не са трудни, стига да следвате указанията на производителя.
За да работят системите за филтрация дълго и безпроблемно, се нуждаят от системна поддръжка. Тя се състои най-вече в периодична подмяна на филтрите. Срокът при механичните е 1,5-3 месеца, с активен въглен – 6-12 месеца, а осмотичната мембрана – 2-3 г.
Инвестирайки в подходяща система за пречистване на вода, от една страна, ще спестите разходи от закупуване на бутилирана вода, но по-важното е, че ще се наслаждавате на вода с приятен вкус и с множество здравословни ползи.