Една чаша чешмяна вода може да ни изглежда безопасна, но всъщност да не е. Макар повечето градове имат пречиствателни станции, които третират водата, преди да попадне във водопреносната мрежа, можем да открием десетки нежелани остатъчни примеси.
А с темповете, с които расте нивото на замърсяване в резултат на различни човешки дейности, възниква сериозната необходимост от използването на все по-ефективни начини за пречистване.
Чудите се дали да инвестирате във филтрираща система за питейна вода? Научете повече за бъдещето на системите за филтрация тук.
Пазарните проучвания показват, че все повече хора осъзнават важността на филтриране на вода като достъпен и ефикасен начин за задоволяване на питейните си нужди.
Очакванията са филтриращите системи POU за пунктовете за употреба и РОЕ – системите за входен пункт, да продължат да се търсят наред с настолните системи с обратна осмоза, които в момента са основен избор.
Прогнозите на анализаторите са, че потребителите ще очакват още по-компактни и ефективни уреди, които, освен филтри с активен въглен, мембранни технологии и ултравиолетови лъчи, да предлагат и иновативни интелигентни начини за получаване на чиста вода.
Въпреки голямото разнообразие от водни решения, не може да се каже, че сред тях има универсални. Всеки е с насоченост към конкретен тип замърсители и има както своите положителни страни, така и определени минуси.
Доста популярните системи с обратна осмоза имат основен недостатък, че го правят бавно, губят много вода. Освен това отстраняват и полезните минерали, а според СЗО не е подходящо да се консумира ежедневно деминерализирана вода.
Недостатък на филтрите с активен въглен е, че не могат да премахнат тежките метали и изискват честа смяна.
Като минус на ултравиолетовите филтри се отчита необходимостта от електрическо захранване и това, че във водата остават повечето химикали и метали.
Филтрите за дестилирана вода не отстраняват хлор и летливи органични химикали и процесът също е доста бавен.
По-голямата част от филтриращите системи днес работят екологично, като за действието им не се употребяват химически препарати. Особено предпочитан екологичен вариант са машините за вода, оборудвани с различен на брой филтри.
Това, че повечето системи не консумират електроенергия, за да работят, и елиминират употребата на пластмасови бутилки – респективно и отделянето на въглероден двуокис – ги прави желан устойчив вариант за потребление.
Производителите на системи за пречистване на вода постоянно влагат иновативни технологии в продуктите си. Една от тях например е BioCote, чрез която ключовите повърхности са покрити със слой от сребърни йони за постоянна антимикробна протекция.
Използват се също Wi-Fi свързаност с интернет за проследяване качеството на филтрираната вода, автоматични филтри за механично пречистване, мултикапилярни мембрани за приложение в ултрафилтрацията и др.
Нанофилтрацията е технология, която се използва най-вече за премахване твърдостта на водата. С помощта на нано филтрите се елиминират тежки метали, вируси, пестициди, бактерии и други, като се запазват полезните минерали.
Компостируеми и без отпадъци са биоразградимите филтри от бамбуков въглен, които се използват за филтриране на вода в кана или бутилка.
Благодарение на IoT технологията пречистването на водата може да бъде подобрено и по-качествено контролирано не само в големите съоръжения за пречистване на вода и отпадъчни води, а и у дома и в офиса. Мониторинг на качеството на водата може да се осъществява и чрез IoT сензори, вградени във водните филтри.
Всички производители залагат на екологично чистите материали при изработката на водните филтри. Това се отнася до филтрите, изработени от активен въглен, при които могат да се използват и кокосови и орехови черупки, торф, дървесина, лигнитни въглища и др.
Съвременните системи за пречистване на вода са многостепенни и почти нямат нужда от електрозахранване, за да функционират. Освен това, ако са снабдени с нано филтър, се повишава ефективността на процеса.
Новото поколение системи за пречистване на вода са снабдени с Wi-Fi модул, позволяващ дистанционно наблюдение и промяна на настройки. С помощта на приложение може да се провери как работи уредът, да се проведе самодиагностика, да се променят параметри и т.н.
За снабдяването на населението в развиващите се страни с чиста вода се залага не толкова на бутилираната вода, колкото на домашните системи за пречистване. Популярни са филтрите за монтиране на крана, керамичните филтри и прочее.
Най-бюджетен вариант е филтърната кана и филтърът за кран. По-ефективните системи с обратна осмоза са на цена около 900 лв., която обаче се изплаща за около година от спестените разходи за бутилирана вода.
За избора на подходящ модел воден филтър, за монтажа и поддръжката му може да разчитате на специализирана компания. От партньорството с професионален екип можете да извлечете само позитиви, пестейки много време, усилия и евентуални грешки от собственоръчното обслужване.
Използването на иновации в системите за пречистване на питейна вода е принос към екологична устойчива икономика. Освен че се намалява производството на бутилирана вода, ключов фактор е подобряването на човешкото здраве в глобален план.
Доброто управление на питейната вода означава по-високо качество на живот и постигане на общите цели за едно по-здравословно и устойчиво бъдеще.