Водата е основната съставка на организма ни и е от огромно значение за доброто ни здраве. Тялото губи вода ежедневно чрез потенето, уринирането и участието ѝ във всички биохимични процеси. За да се поддържа водният му баланс, то трябва да получава достатъчно количество течности.
За това колко вода трябва да пием, няма установено универсално количество – физическото натоварване, ежедневните дейности и индивидуални нужди на всеки човек са различни. Ориентировъчните препоръки за средностатистически здрави възрастни са: 2,5 л вода дневно за мъже и 2 л за жени.
Въпреки всеизвестното правило за 8-те чаши, оптималната хидратация варира. Колко вода трябва да пием на ден може да зависи от няколко фактора:
Един от най-популярните начини да се изчисли оптималният прием на вода на ден, е на база тегло.
Ако се ръководите от теглото си като критерий, може да се ориентирате според възрастта си от следните препоръки:
Ако например сте на 40 г. и тежите 65 кг, дневните ви нужди от вода ще бъдат приблизително от 1,9 до 2,2 л.
Трябва да знаете, че тези стойности са само препоръчителни. При хора на специални хранителни режими и с хронични заболявания изчислението е добре да се направи от специалист.
Диетата представлява режим, изискващ спазване на определен тип хранене, за да бъде коригирано теглото или за подобряване на здравословното състояние. Ако диетата е от втория тип – например поради диабет тип 2, – достатъчният прием на вода включва около 1,5-2 л.
При нисковъглехидратната диета количеството приета вода е от 1,5-2,5 л, а при диетите за отслабване се спазва схема за пиене на вода според килограмите. При т.нар. „водна диета” за отслабване се пие чаша вода 45 мин. преди всяко хранене, като са препоръчителни около 2 л дневно.
Поради повишеното изпотяване и по-големият риск от дехидратация тези, които живеят в горещи или сухи райони, имат нужда от повече вода. Обратното – на живеещите при по-хладен климат им е необходима по-малко вода.
Лесен начин да се разбере дали са доставени достатъчно течности на организма, е цветът на урината. Светлият ѝ цвят означава наличие на добра хидратация, а тъмно жълтият – че сте обезводнени.
Ясен показател кога да се пие вода, е жаждата, но все пак има общи насоки, помагащи да се установи рутинна схема за консумация.
Пиенето на вода е умение, за което мнозина не успяват да изградят стриктен навик, за да се възползват в максимална степен от здравословните ѝ свойства. Ако сте пресметнали приблизително какъв трябва да бъде дневният ви прием на вода според теглото и възрастта, разпределете на равни интервали как и кога да я пиете.
Най-общо можете да приложите следните начини:
Правилото 8х8 – пиенето на 8 чаши по 8 унции на всеки два часа (1 унция е равна на 30 мл), което е около 2 л, се приема като обща насока. Въпреки това схемата не отчита индивидуалните различия, затова не може да се приеме като универсална.
Много експерти препоръчват около час преди лягане да се изпие чаша вода. Организмът губи известно количество течности, докато спим. Изпитата вода преди сън ще му помогне да компенсира липсата и да подпомогне регенерацията на клетките през нощта.
Чаша вода сутрин – половин час след събуждане, – помага за активизиране на организма. Тя ще хидратира допълнително тялото, ще стимулира метаболизма и ще насърчи работата на органите и нервната система. Освен това, приемайки вода на гладно, ще се прочистите от натрупаните токсини.
Ежедневният прием на вода за всеки е различен, като освен посочените по-горе фактори, от значение е също нивото на ежедневната активност и наличието на специфични здравословни състояния.
Все пак не бива да оставате на ниво под 1,5 л, ако искате да сте здрави и тонизирани. При всички положения обаче приеманата вода трябва да бъде чиста.
Като алтернатива за възможен източник на питейна вода категорично изключете чешмяната, понеже нейното качество и безопасност са силно нарушени през последното десетилетие. Вариантите, които остават, са бутилирана и филтрирана вода.
Водата, продавана в магазините в бутилки, бива минерална, изворна и трапезна и от трите вида основно се препоръчва изворната поради ниската ѝ минерализация. Минералната може да съдържа прекалено много елементи, които да натоварят бъбреците, а трапезната всъщност е обработена вода, понякога директно от водопроводната мрежа.За разлика от бутилираната вода, която от затварянето си до момента за консумация отдавна вече не е прясна, филтрираната се пречиства в момента и е винаги свежа. С подходяща система за филтрация за дома или офиса може да разчитате винаги на прясна и вкусна вода. Тогава и желанието ви да я консумирате ще се увеличи и ще бъдете хидратирани и здрави.