Всеки от нас по различни признаци може да определи дали чешмяната вода в дома му е твърда, или мека.
Твърдата вода оставя бели петна по чаши, прибори и кранове, а с мека вода при миене на ръце или чинии се получава много повече пяна. Твърдата вода предизвиква натрупване на котлен камък в уредите, което съкращава живота им и води до по-голям разход на електроенергия. Меката вода е далеч по-добра на вкус, не изсушава кожата и косата и щади уредите.
Ако живеете в регион с варовикови скали, добре е да помислите по какъв начина да получите омекотена вода.
За да бъде омекотена дадена вода, минералното ѝ съдържание трябва да се намали, което най-често се извършва с йонен обмен. Той протича, когато водата преминава през пласт смола. Калциевите и магнезиевите йони, предизвикващи твърдостта, се премахват чрез смолата и се заместват с натриеви йони.
Поради по-ниското си съдържание на минерали омекотената вода предоставя различни ползи:
Пречистването на водата от причиняващите твърдостта ѝ минерали я прави по-подходяща за готвене и миене, пране и къпане. За разлика от твърдата вода, която блокира порите и може да предизвика възпаления, омекотената има благотворно влияние върху кожата.
Отстраняването на излишните минерални примеси е ключов етап от подобряване качеството на водата. Резултатите са, че косата след измиване става по-мека, кожата след къпане е по-хидратирана, а прането е по-свежо и чисто дори с по-малко количество перилен препарат.
Омекотената вода спестява и средства за ремонт на домакинските уреди или закупуване на нови, а също намалява и разходите за ток.
Много от иновативните омекотяващи системи дават възможност за инсталиране на генератор на хлор, който по време на регенерация отделя известно количество от елемента за дезинфекция на смолата. Остатъчният хлор се изхвърля в последния етап на регенерацията.
Омекотяването повишава присъщите на водата свойства да бъде добър разтворител. Това подобрява вкуса при консумацията ѝ, а също и на приготвените с нея напитки и ястия. Причината е, че липсват характерните за минералите аромат и остатъчен дъх по небцето.
Има редица лесни и модерни начини да подобрите качеството на чешмяната вода. Важното е непременно да премахнете твърдостта ѝ, което може да стане и с подходящ воден филтър.
Повечето системите за омекотяване работят със силен катионит – йонообменна смола, чрез която се намаляват или отстраняват солите на калция и магнезия, причиняващи варовити отлагания.
Въпреки че качеството на водата се подобрява, омекотителят не отстранява такива замърсители като тежки метали, пестициди, микроорганизми и други. За тази цел се използва филтрираща система, чиито различни сегменти пречистват водата от всеки един от тези замърсители.
Ако желаете филтрирана вода с най-високо качество, имайте предвид, че само системите с обратна осмоза могат да отстранят абсолютно всички примеси. Проблемът е, че се премахват и всички важни за тялото минерали (не само на твърдостта), но затова пък повечето съвременни системи за филтрация са с добавен реминерализатор.
Предлаганите на пазара системи за омекотяване са с различни размери и ефективност. При покупка на омекотител за къща или многочислено домакинство например, трябва да изберете модел, който да може да обработи по-голям обем вода.
Размерът на системата за омекотяване може да съобразите със свободното пространство в жилището ви. Най-често подобни системи се монтират в началото на централния водопровод или към конкретна тръба, която осигурява вода за кухнята, банята или друго помещение.
Освен с капацитета и размера на омекотителя, съобразете дали на нуждите и начина ви на живот ще отговаря омекотител на основата на сол, или без сол. При първия вид зърната на йонообменната смола заменят калциевите и магнезиевите йони с натриеви. Вторият вид не използва сол, а процес на кристализация, за да не могат минералите да залепнат към повърхностите.
Ще срещнете още и магнитни омекотители, неутрализиращи йоните на твърдостта. Те обаче по-скоро третират водата, за да намалят котления камък, а не я омекотяват.
Филтриращите системи с обратна осмоза премахват на 99,9% не само всички минерали на твърдостта, но и всички бактерии, микроорганизми, химикали и опасни за здравето замърсители. Ако системата не разполага с реминерализатор, следва да си набавяте жизненоважните за организма елементи изцяло от храната.
Поради различните подходи за омекотяване на водата е важно да проучите предимствата и недостатъците им и да изберете най-добрия вариант за вашите условия.
Закупуването на омекотител за вода ще ви избави от отлаганията на варовик по тръби и уреди. Няма да е нужно да купувате бутилирана вода и винаги ще разполагате с мека и вкусна вода за различни нужди.
Независимо на какъв модел омекотителна система ще се спрете, ако тя отговаря на нуждите и условията ви, ще гарантирате вода с високо качество за всички обитатели на дома и за живота на водните инсталации и оборудване.