Времето, когато бутилираната вода беше единствената възможност да си осигурим по-качествена вода за пиене от чешмяната, вече е в миналото. Днес има много варианти за получаване на пречистена вода за питейни нужди – различни като ефективност, удобство и цена.
Пречистена вода е тази, която е преминала процес на обработка с цел отстраняване на органични и неорганични частици и примеси, често срещани в общественото водоснабдяване. По стандарт изискването е тя да не съдържа повече от 10 разтворени твърди частици (TDS) на милион.
Изборът на начин за получаване на пречистена вода за пиене е важен, затова предварително е добре да се проучат предлаганите възможности.
Как ще бъде пречистена водата, зависи преди всичко от качествените ѝ характеристики. Те могат да се установят най-точно чрез лабораторен анализ, резултатите от който ще помогнат ни насочат към необходимостта от един или друг тип третиране.
Физическото отстраняване на твърди частици от водата е познато на хората отдавна, но днес методът е усъвършенстван. С помощта на иновативни технологии се изработват различни филтри, предназначени за конкретни замърсители. За най-ефективна се счита работата на мембранните технологии.
Могат да се използват както самостоятелни филтри – седиментен и с активен въглен, – така и комбинирани в система за постигане на по-добра филтрация.
Системите за пречистване от най-висок клас с обратна осмоза са способни на 7-8-степенна филтрация, като освен с мембрана, разполагат с няколко филтъра пред и след нея.
Получената след физическо пречистване вода се характеризира с приятен вкус и е без мирис, а броят на отстранените примеси зависи от съответните филтри.
Химическото пречистване се прилага най-вече за отпадни и промишлени води. Пречиствателните станции за питейна вода след мониторинг също могат да извършат химична обработка най-често с т.нар. „коагуланти”. Това са алуминиев полихлорид, алуминиев сулфат и железен сулфат, Те са положително заредени и влизат в реакция с отрицателно заредените фини частици във водата, формирайки по-големи неутрални съединения, които се отлагат.
За дезинфекция се използва хлор и негови продукти, кислород и алотропната му форма озон.
Ако сте на поход сред природата или къмпингувате, в краен случай за дезинфекция на вода може да използвате специални таблетки или разтвори, съдържащи хлор.
В търговската мрежа ще откриете различни предложения за пречистване на питейна вода и закупуването на система за филтрация е едно от тях. Тя не само позволява ефективно отстраняване на всякакъв вид замърсители, но моментално филтриране на голямо количество вода.
Сред най-популярните системи за пречистване на вода за питейни нужди са:
Сигурно решение да си набавим чиста и свежа питейна вода по всяко време, са системите за обратна осмоза. Основен компонент в тях е мембраната, през чиито микроскопични отвори под налягане могат да преминат само молекулите на водата. Всички замърсители от органично и неорганично естество се изхвърлят в канализацията с малка част от замърсената вода.
Освен с осмотична мембрана, подобна система може да разполага и с различни на брой филтри, а също и с UV лампа за стерилизиране и минерализиращ филтър. Може да се постави под кухненската мивка или на плота, а иновативните машини за пречистена вода, свързани директно с водопреносната мрежа, се предлагат в правостоящи и настолни варианти.
С надеждна мембранна технология работят и системите за пречистване с методите ултрафилтрация и нанофилтрация. При тях пречистената вода не се нуждае от реминерализация, за разлика от тези с обратната осмоза. Нанофилтрацията е сравнително нов метод и се използва за частично омекотяване на водата и се препоръчва за използване преди йонизатор.
Всички системите за филтрация – дори без мембранна технология, – съдържат поне един филтър с активен въглен, който се поставя след механичния филтър. Активният въглен има силни адсорбиращи свойства и задържа върху порите си хлор, намалява количеството на тежки метали, органични примеси, отстранява неприятните миризми. Може да се използва под формата на гранули или пресован в карбонов блок.
Освен че трябва да бъде на доказана марка и закупена от надежден търговец, системата за филтрация е добре да се съобрази със степента на замърсеност на водата. Различният брой филтри и наличието или отсъствието на мембранна технология ще окаже влияние върху качеството на филтрацията.
Дизайнът също е от значение и от него ще зависи местоположението на системата. За дома и за офиса много подходящи са компактните машини за вода.
Ако изборът ви е система с обратна осмоза и налягането на водата ви е ниско, ще се нуждаете от модел с вградена помпа.
Каквато и система да изберете, обърнете внимание и какъв е гаранционният ѝ срок и възможността за обслужване. Закупувайки система от реномирана компания, освен на високо качество ще може да разчитате и на изгодни условия за следпродажбена поддръжка.