В условията на живот днес замърсяването на водата е част от сериозния проблем, касаещ състоянието на околната среда като цяло. Некачествената вода за пиене е причина в много домакинства или на работни места да се използват системи за нейното пречистване. Те гарантират, че водата от чешмата е напълно годна за консумация и че не съществува риск от здравословни проблеми.
Системите за добиване на пречистена вода са най-различни. Обикновено се използват кани за филтрация, сорбционни инсталации, системи с мембранни технологии и сегменти за UV дезинфекция.
На практика за получаване на пречистена вода за пиене в бита най-често се купуват системи, комбиниращи няколко типа филтри. Най-популярни заради високата си ефективност са системите за обратна осмоза, които включват различен брой филтри, монтирани преди и след полупропусклива мембрана. Към набора от филтри допълнително може да има и минерализатор.
Някои от тези системи са самостоятелни устройства, персонализирани за отделни точки на употреба. Други са за входен пункт и се монтират на тръбата, през която водата влиза в дома. Особено популярни са машините за вода, които представляват диспенсър с филтрация с директно свързване към водопроводната мрежа.
Макар че използването на съвременни материали и иновативни технологии позволява системите за пречистване на вода да се монтират, използват и поддържат лесно, при експлоатацията им могат да се допуснат някои грешки, които да попречат на добрата им работа.
Към всяка закупена система за пречистване на вода производителят прилага и ръководство за употреба, в което ще откриете не само инструкции за монтажа и задействане на системата, но и препоръки за поддръжка. Пренебрегването им, както и специфични действия или бездействия, води до често допускани грешки като:
Дори закупената от вас система да е инсталирана според изискванията, поради неправилна употреба качеството на пречистване няма да отговори на очакванията ви. Много производители поставят като условие системата да се използва единствено с питейна вода, концентрацията на хлор да бъде в определени граници, температурата на постъпващата към системата вода също да бъде в определен диапазон и да има рН 4-8 и т.н.
Ако системата е с обратна осмоза и не се използва дълго, мембраната може да изсъхне. Затова устройството следва да се остави пълно с вода и да се затвори спирателния кран, намиращ се на водопровода. За предпазване от изсъхване се препоръчва монтиране на спирателен кран на маркуча, който отвежда мръсната вода в канала. При неизползване на системата само 2-3 дни, водата трябва да се източи и наново да се напълни.
За правилна употреба на системите от този тип е важно температурата на протичащата вода да бъде само над 4°, но не и топла или гореща; да се наблюдава иконата на дисплея за липса на вода или недостатъчно налягане и др.
Едно от основните изисквания, свързани с употребата на система за пречистване на вода с обратна осмоза, е тя да се монтира на питейна вода, а не на видимо замърсена като отпадна или изворна. Ако входящата вода е силно замърсена, възможно е да се наложи допълнителна предварителна обработка.
Обикновено в инструкциите към системата производителите препоръчват да не бъде използвана микробиологично замърсена вода или такава с неизвестно качество без предварително инсталирана адекватна дезинфекция.
Освен това, за да се провери правилната работа на системата, е необходимо периодично тестване на пречистената вода. В домашни условия това се прави лесно с TDS метър, с който се проверява твърдостта и замърсяването на водата, като отчита какво е количеството на разтворените частици, органични вещества и неорганични соли. За нормални стойности след система с обратна осмоза се счита TDS от 500 мг/л. При стойности над 15% от първоначалните е време да се смени мембраната.
За правилна работа на системата за пречистване на вода е нужна периодична смяна на филтърните елементи. Всеки производител прилага схема за подмяна, като графикът е обикновено на годишна база. За механичния филтър се прави на 3 месеца, на карбоновия – на 6 месеца, а осмотичната мембрана се подменя на 2 г.
Честотата на смяна обаче варира, като зависи от това колко се използва системата и какво е качеството на подаваната вода. Показатели за износване на филтрите са лошото качество на водата и неприятният вкус, намаленият дебит на произведената пречистена вода, необичаен шум от помпата и др.
Пречистването на водата за питейни нужди с филтриращи системи е удобно, евтино и ефективно. Макар че те са сравнително лесни за монтаж, а смяната на филтрите отнема минути, спазването на определени правила ще ви гарантира безпроблемна и дългогодишна експлоатация.
За целта е необходимо да се следват стриктно препоръките на производителя и при нужда да се потърси професионална помощ от обслужващата фирма. Правилната и навременна поддръжка ще гарантира постоянен достъп до чиста и здравословна вода.