Замърсяването на околната среда днес със сигурност се отразява и върху качеството на питейната вода. Макар че се третира от пречиствателните станции, тя достига до нас с примеси като соли, ръжда, хлор и редица други, които при натрупване в тялото могат да увредят здравето.
Много по-лесен и икономичен начин да получаваме чиста вода в дома си, е с помощта на система за филтрация. Съществуват различни видове, като пречистването на водата със системи за обратна осмоза се смята за най-ефективно.
Благодарение на система за пречистване на вода с обратна осмоза ще получите чиста вода не само за пиене, но и за други цели в домакинството. Докато при останалите домашни системи във водата остават неорганични замърсители и микроорганизми, със система за пречистване на чешмяна вода с обратна осмоза филтрацията е с ефективност до 99%. Това се дължи на специалната мембрана. Нейните пори с размери 0,0001 микрона пропускат единствено молекулите на водата.
Освен с мембрана, системите с обратна осмоза разполагат и с различни филтри за премахване на твърди частици, хлор, неприятни миризми и т.н. Някои системи от висок клас са снабдени и с филтър за добавяне на минерали.
Системите за обратна осмоза имат компактен дизайн и могат да се поберат в шкаф под мивката или да се поставят на плота в кухнята. Някои модели се монтират на входящата водопроводна тръба и снабдяват с чиста вода целия дом. Много популярни са машините за вода с обратна осмоза, които доставят едновременно студена, топла и газирана вода.
За да си осигурите чиста питейна вода в домашни условия, може да избирате сред системи с различни размери, дизайн, степени на филтрация и функционалност. Една стандартна система съдържа следните основни компоненти:
Първите филтри, през които замърсената вода преминава, преди да достигне до мембраната, се наричат „предфилтри”. Тяхната роля е да отстранят по механичен начин грубите частици и затова се налага по-честата им смяна.
Обикновено предфилтрите са три: два механични и един с активен въглен. Първият механичен филтър е с размери до 20 микрона и задържа пясък, ръжда, тиня и други подобни замърсявания. Вторият е с размер до 5 микрона и пречиства от най-дребните твърди частици.
Непосредствено преди мембраната за обратна осмоза е вграден филтър с активен въглен. Той който адсорбира хлора и съединенията му, тежки метали и омекотява допълнително водата.
Мембраната за обратна осмоза служи за основно пречистване и е своеобразен фин филтър. Представлява полупропусклива решетка, разположен в специален корпус. Отворите ѝ са микроскопични и задържат всички частици с размер над 0,0001 микрон, а това означава почти всичко: нитрати, флуор, радиоактивни елементи, пестициди, вируси, тежки метали, феноли, бактерии. Тя е най-важната част от цялата система, защото практически пречиства водата на почти 100%.
Филтрите, поставени пред осмотичната мембрана, подготвят водата за преминаване през нея и удължават живота ѝ. Но макар че може да бъде използвана 2-3 г., и тя, и останалите филтърни елементи се нуждаят от периодична подмяна, която е част от цялостната поддръжка на системата.
Както всяко устройство, и системата за пречистване се нуждае от редовно и правилно обслужване, за да работи правилно. Това не отнема много време и не изисква големи усилия. Състои се основно от следните стъпки:
Филтърните елементи на системите с обратна осмоза са стандартни и лесни за подмяна. Срокът за това е в диапазона 6-12 месеца, но може и да се съкрати в зависимост от потреблението на вода и качеството ѝ.
Обикновено филтрите за системите за обратна осмоза се продават в комплект, но невинаги в него е включена и мембрана. Нейната подмяна трябва да се случва поне на 2 г., защото микроскопичните ѝ пори постепенно се запушват и се нарушава пропускливостта. Някои системи са с опция за самопочистване на мембраната, но това не означава, че е вечна.
Има вариант да извършите смяната на филтрите и мембраната сами, като се ръководите от инструкциите на производителя. В случай на затруднение, винаги може да разчитате на специалист от фирмата доставчик на системата.
Резервоар за събиране на пречистената вода съдържат системите, които работят без помпа. Неговото почистване е част от цялостната поддръжка и се прави със специален дезинфекциращ препарат. Той може да бъде под формата на прах или модул, съдържащ бактерицидна таблетка.
Дезинфекцията на резервоара се прави веднъж годишно, когато се сменят филтрите в системата. Към всеки продукт е приложена инструкция за употреба. Благодарение на почистването на водния резервоар се премахват гъбички, бактерии и нематоди, които биха влошили качеството на пречистената вода.
Без значение на какъв вариант система за пречистване на вода ще се спрете, ако е с обратна осмоза, ще получите чиста и здравословна вода, важна за добрата хидратация на вас и семейството ви.