Макар наглед чешмяната вода да изглежда чиста, може да съдържа опасни за здравето ни вещества. Затова и расте броят на домакинствата и бизнесите, които филтрират допълнително водата за питейни нужди.
Съвременният пазар предлага различни възможности относно продуктите за филтрация – от кана с филтър до модерни филтриращи системи за вода. Филтърните кани за вода безспорно са едни от най-лесните и изгодни методи за пречистване на водата, но дали са подходящи за всички условия? Ще разгледаме подробно въпроса в следващите редове.
Филтърната кана представлява уред, с който от питейната вода може да се отстранят различни замърсители с помощта на филтър. В подвижната кана се съхранява чиста вода.
Каните с филтър могат да бъдат различни модели и съответно с различни възможности за пречистване.
В обичайния състав на чешмяната вода има хлор, нитрати, сулфати, бактерициди, които не могат да се пречистват напълно от съответните пречиствателни станции. Съдържа още калций, магнезий, бикарбонат и някои други вещества, които се срещат във водата натурално и не са вредни в малки количества. По ред причини в нея може да попаднат тежки метали, микропластмаси, разтворени твърди частици и други.
Именно поради това качеството на филтриране от каната е важно, а то зависи от филтъра. Водещите марки предоставят сходни филтриращи характеристики, включващи отнемане от водата на активен хлор и съединенията му, бензол, фенол, пестициди и тежки метали в зависимост от модела кана.
Възможностите за отстраняване на определени примеси са един от факторите, които ще определят на каква кана да се спрете.
Филтриращите кани могат да пречистват различно количество вода в зависимост от модела. При по-голямо домакинство малката кана едва ли ще е толкова полезна. Трябва да имате предвид също, че каните с по-голям обем са и по-тежки и ще затруднят ползването от деца.
Филтърът на някои модели може да пречиства до 150 л дневно, а на други – и до повече.
Разнообразието на филтриращи кани е голямо не само по отношение на материал на изработка, дизайн и капацитет, но и по функционалност.
Повечето кани извършват само основна филтрация, но има и такива, които алкализират, омекотяват и минерализират водата.
Най-популярният бюджетен вариант е филтрираща система, представляваща:
Основният пречистващ елемент в каните с филтрация е сегментът с активен въглен. Неговите гранули са с естествен произход и са получени чрез контролираното изгаряне на кокосови черупки или друга специална дървесина.
Активният въглен има силно развита вътрешна повърхност и порите му адсорбират голямо количество органични съединения, хлор, поливинилхлорид и т.н. Много често се обработва с бактерицидно сребро, за да се предотврати развитието на патогени във вече пречистената течност. Той подобрява и вкуса на водата. Някои кани съдържат и йонообменна смола, която омекотява водата.
Пособия като филтриращите кани не се нуждаят от монтаж и може лесно да се преместват на удобно място. Това, както и ниската им цена, ги прави в много случаи предпочитан избор.
Въпреки че са лесно достъпни, изискват честа смяна на филтъра – поне веднъж месечно. По-важното е, че пречистването на водата не е с такова високо качество, каквото осигурява една филтрираща система за питейна вода. С помощта на различни филтри, високо налягане и модерни методи като обратна осмоза и ултрафилтрация тя ще пречисти чешмяната вода на почти 100%.
Макар че съвременните системи за филтрация са по-скъпи от филтриращите кани, първоначално вложените средства се изплащат за период от една година. Тези системи са дългосрочно решение за осигуряване на неограничен достъп до чиста и вкусна вода.
Другите им предимства са мощната филтрация, професионалното обслужване от фирмата доставчик, както и дълготрайният им живот. За получаване на вода с най-високо качество във всяко домакинство или офис много по-подходяща от кана е системата с повече от един филтър.
В търговската мрежа могат да бъдат открити най-различни типове и модели филтриращи системи. В зависимост от броя на филтрите те предлагат пречистване с различна ефективност, като при някои е добавена мембрана за обратна осмоза.
Друг признак за класифициране е мястото, където могат да бъдат монтирани. Много предпочитани са системите POU за монтаж под мивката или на плота, които подават чиста вода от един кран. Освен тези системи за точково ползване, съществуват и системи РОЕ, които се монтират на мястото, откъдето водата навлиза първо, и тогава филтрирана вода получават всички консуматори в дома или сградата.
Към системите РОЕ се отнасят и диспенсърите с филтрация – модерни машини за вода. Както за домакинството, така и за служителите в офиса те осигуряват идеално филтрирана вода със стайна температура, топла и дори газирана. Правостоящи или настолни, дизайнът им е изчистен и стилен – подходящо допълнение за всеки интериор.
Нуждата от чиста вода може да задоволите с филтрираща кана или система за филтрация според собствените си потребности и предпочитания. Важно е да не рискувате здравето си с консумация на чешмяна вода и дори с бутилирана, чиято свежест и качество невинаги отговарят на стандартите.