Неслучайно „синята планета” е най-често срещаното наименование на Земята, когато се говори за нея. Това е защото 71% от нейната повърхност е вода, в същото време обаче прясната вода е едва 3%. Но е тя не е изцяло достъпна, защото се намира в ледниците, в полярните ледени шапки и в почвата.
Процентът на годната за пиене вода е още по-нисък – едва 0,5 стотни, а с темповете на замърсяването ѝ достъпът до нея става все по-труден. И макар че на пръв поглед планетата ни е богата на води, ние, хората, в ежедневните си дейности и начин на живот замърсяваме с невиждани темпове този така важен за съществуването ни ресурс.
Когато става въпрос за замърсяване на водата, се има предвид промяната в нейните физични, химични и биологични стойности. Промени от този тип могат да доведат до пагубни последствия за хората и за всички живи организми.
Основната причина за замърсяване на реките, езерата, океаните, подпочвените води и водоемите е дейността на човека. Настъпилата индустриална ера в началото на 20 в. носи редица ползи за човечеството, но едновременно с това допринася за директното или индиректното замърсяване на водите.
Отпадъчни води се изхвърлят не само от промишлените предприятия. Във всяко домакинство в канализацията попадат остатъци от почистващи препарати, лекарства и прочее.
Друг важен замърсител са земеделските дейности. При тях се използват торове, пестициди, инсектициди и други подобни, които попадат в подпочвените води.
Голям екологичен проблем са пластмасовите отпадъци. Поради огромното им количество не всички се рециклират, а се изхвърлят на сметища или на нерегламентирани места.
Не само водата на повърхността, но и тази под земята е ценен ресурс. Увеличеното количество изхвърлен боклук влиза в непосредствен контакт с повърхностните и подпочвените води. А вече са налице и наблюдения за преминаването на химически съединения и в дълбочинните води.
Благодарение на кръговрата на водата, реките, язовирите и други водоеми не пресъхват. Макар че най-бързият и опасен преносител на произведените от нас отровни вещества са атмосферните валежи, ако намалим замърсяванията и се погрижим за ефективни начини за пречистване, ще повишим качеството на питейната вода в глобален план.
Водният кръговрат е сложен процес, включващ промени в агрегатното състояние на водата, а също и нейното физическо движение през екосистемите и между тях.
Задвижването на водния кръговрат се извършва от енергията на Слънцето. То затопля повърхността на водата, а това предизвиква изпарението ѝ. Ледът сублимира, преминавайки директно към газообразно състояние.
Така, благодарение на тези процеси, управлявани от Слънцето, водата се премества в атмосферата във вид на водни изпарения.
Понеже кръговратът на водата е свързан с постоянна промяна на нейната форма, след процеса изпарение водата преминава от газообразно състояние в течно.
При издигането си високо в небето топлият въздух попада в среда с по-ниски температури. Парата се превръща в течност, т.е. настъпва кондензация. Облаците и мъглата се образуват в резултат на кондензирала водна пара.
Поради различни причини малките водни капчици, образуващи облаци, се събират. Понеже увеличават големината си, те натежават и падат под формата на дъжд или сняг, а понякога и градушка.
Достигайки до земната повърхност, валежите може отново да се изпарят, да текат по повърхността на почвата или да попият в нея. Повърхностният отток от дъждовната вода или получената от снеготопене достига до реките, а чрез тях – до моретата и океаните. Попада също и в езера и водохранилища.
Така водният кръг се затваря, а процесите започват отначало.
С цел да се осигури питейна вода се изграждат язовири и други изкуствени водни басейни. Течността в тях се събира от надземни източници, в които обаче влизат и подземни води. В по-малка или по-голяма степен водата, преминала през своя кръговрат, по пътя си се насища с различни замърсители.
За да бъде напълно безопасна за консумация, освен от пречиствателните станции, питейната вода трябва да се третира и с подходящи системи за филтрация.
Много хора разчитат на бутилирана вода от търговската мрежа, но все по-популярно за битова употреба е използването на пречистена вода.
За пречистена вода говорим тогава, когато течността от чешмата е преминала през процес на обработка, за да бъдат отстранени от нея всички бактерии, химикали и др. замърсители. Системите за филтриране с обратна осмоза се считат за най-ефективни.
Макар че консумацията на бутилирана вода в някои моменти е по-удобна, с филтрирана вода получените здравословни ползи са повече.
Бутилираната вода е лесен за използване вариант за задоволяване на питейните нужди, но съществуват редица притеснения, свързани с някои отрицателни нейни въздействия върху организма в дългосрочен план.
Ако водата в бутилките например е съхранявана на висока температура/пряка слънчева светлина, съществува сериозен риск вещества от пластмасата да попаднат в нея.
Винаги има вероятност и естественият водоизточник да е замърсен, ако е в близост до промишлени производства, сметища или земеделски масиви.
За най-надеждна се смята водата, пречистената с подходяща филтрираща система. Освободена от опасните за здравето замърсители, тя е отличен здравословен избор за добра хидратация в дома и в офиса.