Всеки днес осъзнава колко важен е достатъчният прием на вода за общото ни здраве. Тя не само съставлява по-голяма част от тялото ни, но и участва във важни функции на организма, улеснява мозъчната дейност и регулира обмена на веществата.
В по-голям брой от случаите пием вода от чешмата или купуваме бутилирана. Приемът на чешмяна вода обаче крие различни рискове. Все пак, ако си осигурим филтрираща система за вода, тогава водата, пречистена по този начин, ще е по-добър и по-евтин вариант и от тази в бутилки от магазина.
Чрез филтрацията филтърът в системата ще помогне за обеззаразяване на водата по химичен или биологичен начин. Често се използват системи за филтриране на вода например с цел премахването на хлор и различни бактериални замърсители. Осигурява се възможност за по-добър вкус и мирис на питейната вода, като се премахва рискът вредни вещества да влязат в тялото ни.
С подходящ уред за пречистване на вода ще можете да използвате чиста вода не само за пиене, но и за готвене, къпане, миене на зъби и др. и ще имате здравословно рН и достатъчно минерален запас. Съществуват различни системи за вода с пречистващ ефект. Водните филтри могат да притежават различна технология и разнообразни функции, но всички с обща цел: да се осигури здравословна и годна за консумиране вода.
Филтрите, които са базирани на екран, са най-често срещани. Те използват за улавяне на мръсотия, утайки и различни отпадъци мрежесто сито, което обикновено е от неръждаема стомана или полиестер. Техен недостатък е това, че представляват плоска система и лесно се запушват. Но с редовно премахване и рутинно почистване или с използване на самопочистваща се система подобен екран може да се поддържа дълго време годен за ефективно функциониране.
Съществуват екранни филтри с различни размери на мрежата, както и многослойни, позволяващи улавяне на по-голям брой замърсители като пясък, микроорганизми, утайка и др.
Мембранният филтър е решение за по-фина филтрация, като отделните видове улавят частици под 10 микрона чрез системата за хидростатично налягане.
Типовете мембранна филтрация са три: мембрани за микро, ултра и нанофилтрация. Порите на микрофилтрационните са от 0,1 микрона и могат да отделят мазнини, бактерии, колоиди, но не и вещества с ниско молекулно тегло.
По-малки частици – от 0,01 микрона, улавят ултрафилтрационните мембрани, но въпреки това разтворените вещества остават във водата. Почти всякакви органични вещества, соли с многовалентен характер и др. улавят нанофилтрационните мембрани, които имат 0,001 микрона размер на порите.
Процесът осмоза се състои в преминаването на определен разтворител, какъвто е водата в случая, през полупропусклива мембрана във вещество, което е разтворимо или вече разтворено. Водата „взема” известно количество молекули от веществото, като така се получава смесване с разтвореното вещество.
Обратна осмоза означава точно обратното. При нея частиците се премахват, като се използва мембрана. Тя пречи водата да разтвори веществата и изпълнява функцията на бариера против преминаването на минерали или микроорганизми през филтриращата система. Методът позволява получаването на вода без остатъци.
Процесът на разделяне като обратна осмоза се задвижва от налягане, за разлика от традиционните технологии за филтриране, разчитащи на филтър или сито за отстраняване на частици. Най-доброто ниво на филтриране се получава именно с обратна осмоза, като се премахват антибиотици, разтворими соли, пестициди, захари и др.
Задачата на механичните филтри е да изпълняват ролята на бариера за физическото отстраняване на мръсотия и утайка. Могат да бъдат от различен тип – във вид на мрежа за големи частици, керамичен филтър със сложна структура и др. Дадената им микронна оценка показва ефективността по отношение на размера на частиците за отстраняване като 5, 1 и 0,5 микрона.
Те представляват абсорбиращи филтри, които изпълняват основната си функция с помощта на въглерод. Тъй като той е с голяма вътрешна повърхност, неговите пукнатини успяват да уловят хлора.
В повечето домашни филтри се съдържа гранулиран активен въглен, редуциращ чрез абсорбация нежелани миризми и вкусове на водата. При филтрите от по-високия ценови диапазон производителите са вградили блокови елементи с въглерод и те функционират по-ефективно.
За да се направи въглерод за филтри, могат да послужат различни вещества, в това число и дърво или кокосова черупка. Особено прецизно е филтрирането с кокосовите, но те обикновено са по-скъпи.
Прилагането на процеса йонен обмен се прави, за да бъде омекотена твърдата вода. Обменят се намиращите се в нея магнезиеви и калциеви йони с други от типа на натриеви и водородни.
Йонообменът се различава от инхибирането на котлен камък, защото намалява варовика, като отстранява физически твърдите минерали. По този начин водата може спокойно да се използва например в търговските кафемашини, където се изисква поддържането на постоянна висока температура.
Обикновено йонообмен се извършва чрез йонообменна смола, предлагана във вид на малки перли.
За задоволяване на нуждите си от качествена система за пречистване на вода изберете такава, която премахва максимално замърсителите. Най-добрите могат да задържат повече от 10. Търсете също система с поне 3 етапа на филтриране и работно налягане от 3-7 бара.
Не са нужни големи разходи, за да се сдобиете с ефективна система за пречистване на вода, затова пък ще можете винаги да разчитате на годна и чиста питейна вода.