Обновена на 30.01.2024
Грижата за собственото ни здраве и здравето на семейството ни е най-големият приоритет, затова трябва да бъдем особено бдителни по отношение на питейната вода. За всяко домакинство достъпът до чиста вода за пиене, готвене или хигиенни нужди е от решаващо значение.
Чешмяната вода съдържа много замърсители, въпреки че се подлага на първично пречистване и дезинфекция. За да сме спокойни за качеството ѝ, най-доброто решение е да си осигурим филтър за вода.
В най-общ смисъл филтрирането на водата помага да се защити тялото от болестотворните бактерии и химически елементи, съдържащи се в нея. Това намалява с над 33% риска от заболяване на храносмилателните органи, подсилва детския имунитет, защитава от рак на пикочния мехур и дебелото черво чрез премахване на хлора и страничните му продукти и има още много други ползи.
Да пречистваме водата с качествена филтрираща система означава едновременно да си осигурим жизненоважни минерали и здравословно рН, но и да редуцираме до оптимални нива минерално съдържание, ако то е твърде високо. Например повишеното количество на калций и магнезий прави водата „твърда“. При използването ѝ се натрупва котлен камък във водопроводната система и кухненските уреди, а освен това нарушава рН-то на кожата, изсушава я и причинява сърбеж и възпаления.
В състава на варовитата вода има различни минерали, чието количество не е здравословно за организма ни. Прочетете повече за пречистването на водата в статията ни.
Има различни видове филтри и за да изберете най-подходящия за вас и за вашето домакинство, трябва да сте запознати добре със системите и процеса по пречистване на водата.
Системата, работеща с обратна осмоза, се смята за най-ефективната до момента. При този метод водата преминава под високо налягане през мембрана, чиито миниатюрни пори пропускат само водните молекули, а всички останали примеси и замърсители се задържат. Водата се омекотява, но е нужна последваща минерализация, за да може организмът ни да си набави необходимите му елементи.
Карбоновите филтри са най-често срещани. Гранулите на активния въглен улавят химични примеси, хлор, азбест, летливи органични съединения и др. Не могат да отстранят изцяло тежките метали, но подобряват вкуса на водата и нейния мирис.
Ултравиолетовите филтри убиват бактериите, вирусите и всички микроорганизми, но не отстраняват химическите замърсители.
Системите за дестилирана вода доставят чиста вода, получена чрез конденз, вследствие на нейното кипене. В нея отново няма абсолютно никакви примеси – дори и полезни минерали.
Керамичните филтри представляват мембранен блок, в който се намира тръба, изработена от металокерамични материали. Подобни филтри са използвани за пречистване на вода във вили, офиси, здравни заведения, както и в производства, свързани с водата.
Йонизаторите са много добри в премахването на котлен камък. Зеолитните зърна, от които са направени, съдържат натриеви йони. При досег с твърда вода, наситена с калциеви и магнезиеви йони, те се улавят от филтърните зърна, които ги заменят със своите натриеви йони.
Всяко пречистване на вода представлява процес, при който от нея се отстраняват нежелани замърсители. Методите могат да са различни, делейки се на физични (филтрация и утаяване), химични и биологични.
Процесите на пречистване намаляват концентрацията на вредните органични и неорганични примеси. За да премахнете минералите калций и магнезий, отговорни за твърдостта на водата, трябва да изберете такава система, която разполага със специален сегмент за целта – филтър за варовита вода. Обикновено той съдържа йонообменна смола, задържаща излишните минерали.
Водните филтри за пречистване могат да се поставят на различни места. Едни от тях се монтират на входа на водопреносната мрежа към дома ви, а други са за отделно помещение.
Ако водата ви е твърда, добро решение е да изберете система, изрично упомената като подходяща за варовита вода, която ще я омекоти не само за директна консумация и за приготвяне на храна, но и за къпане и пране. Съществуват различни измерителни скали и „градуси“ като мерна единица за концентрацията на минерали, но инсталирането на омекотителна система се препоръчва, когато водата е с твърдост над 10 немски градуса.
Точна информация за твърдостта във вашия район може да получите от местното ВиК дружество или след лабораторно изследване, но негативните явления се забелязват и с просто око по котления камък в бойлера и кафе машината, запушените душове, варовитите отлагания по плочките и т.н.
Може да си закупите омекотител за вода, който пречиства солите, желязото и мангана. Поддръжката му не е никак трудна, защото йонообменната смола има свойството да се регенерира и в домашните системи може да работи повече от 8 години.
Независимо каква система за пречистване на вода ще използвате в дома си, важно е тя да отстранява ефективно замърсителите. Ако сте изследвали водата си, ще знаете с какво точно е замърсена, за да изберете по-лесно правилния тип филтри и степен на филтрация.
С качествено пречистена вода ще бъдете сигурни, че сте се погрижили за здравето на цялото си семейство. А ако не предизвиква отлагания на котлен камък, ще удължите и живота на електрическите си уреди, работещи с вода. Освен това ще спестявате ежемесечно и от разходите за електроенергия, тъй като чистите реотани и нагреватели са по-ефективни.
Възможностите да омекотите варовитата вода са много. Производителите на водни филтри и системи за пречистване на вода предлагат разнообразни варианти. Едни от тях са филтри, които се монтират на чешмата в кухнята или в банята. Други представляват системи, които се поставят в началото на водоснабдителната тръба.
Може да изберете също и система за филтрация с обратна осмоза, допълнително снабдена с активен въглен и с йонообменен сегмент за омекотяване. Ако имате представа каква е степента на твърдост на вашата вода, това може да ви бъде отправен критерий за избор на един или друг вариант, освен цената според бюджета ви, разбира се.
За едни от най-изгодните варианти се смятат системите за пречистване на вода от варовик, които се инсталират в основата на кухненската мивка. Филтрирането на водата обикновено е на три степени и се извършва директно от крана. Освен че системата отстранява фини частици, хлор и други примеси, благодарение на сегмента с активен въглен тя не позволява във водата да попаднат варовикови примеси.
По-ефективни, но и на по-висока цена са системите с йонообменен филтър, повечето от които са с обратна осмоза, но пък гарантират вода, пречистена от абсолютно всякакви примеси.
Отстранявайки не само варовика, но и останалите опасни вещества, идващи от водопреносната мрежа, ще разчитате на питейната вода с подобрен вкус и състав, така че закупуването на висококачествена система е всъщност инвестиция в по-добрия ви начин на живот.