Водата съставлява голяма част от тялото ни – повече от 70%. Всяка клетка и пространството между клетките, кръвта и лимфната течност са изградени основно от вода. Организмът ни се нуждае от нея, за да могат всички негови системи да функционират правилно, и ние трябва да му осигуряваме необходимото количество вода всеки ден.
Въпреки че имаме постоянен достъп до чешмяна вода, не е здравословно тя да бъде основният ни източник на хидратация. Днес замърсяването на питейната вода е в изключително голям мащаб, което означава, че не е безопасно да я пием, без да я пречистим.
Дори на пръв поглед питейната вода да ни изглежда чиста и да няма промяна във вкуса ѝ, това не означава, че не съдържа вредни вещества. Много болести се предизвикват именно от „невидимите“ елементи и микроорганизми във водата, затова не трябва с консумацията ѝ да рискуваме своето здраве и това на семейството си.
Преди да постъпи във водоснабдителната мрежа, стандартните начини за пречистване на водата в станциите премахват много замърсители, но след това има риск от натрупване на хлор, ръжда от тръбите и други примеси. Често в нея попадат и химикали, пестициди, бактерии и опасни съставки, които могат сериозно да навредят на организма ни.
С пречистване на водата в дома замърсителите ще бъдат отстранени, тя ще се „омекоти“ и ще подобри своите качества. Кафето, чаят и всичко, което сготвим с нея, ще има по-добър вкус.
Днес има много възможности това да стане лесно в домашни условия – прочетете нашата статия и научете как.
Водата трябва да бъде третирана за отстраняване на вредните примеси винаги, особено ако имате основателна причина да смятате, че е замърсена – посредством анализ на водна проба в лаборатория това ще се установи със сигурност.
Методите за пречистване на вода са най-различни, а сред тях следните 5 са особено популярни:
Методът, при който чрез варене на водата може да я пречистите, е най-елементарният. Обикновено тя се оставя да кипи за 1 мин., а ако живеете на повече от 2000 м надморска височина, времето е 3 мин.
Високата температура убива вирусите, бактериите и всички примеси, но те се утаяват, затова трябва да прецедите пречистената вода преди консумация. Преваряването обаче не може да елиминира тежки метали и химикали.
Съвременните машини за преработка на питейната вода са изключително удобни и надеждни. Те разполагат с технология от 2 или повече степени на филтриране. Могат да се поставят под мивката или на кухненския плот, а моделите от ново поколение от проточен тип и с обратна осмоза пречистват по 1.4 л вода в минута.
Машините за вода са компактни и освен че осигуряват висококачествена питейна вода, допълват по стилен начин интериора на модерния дом.
Пречистването на вода чрез метода на обратната осмоза за момента е най-ефикасният начин. Водата преминава през мембрана с микроскопични пори, които пропускат само водните молекули, задържайки замърсителите. Обикновено пречиствателите, работещи на принципа на обратната осмоза, притежават и технология за минерализиране, тъй като осмотичният метод премахва и полезните минерали.
Методът позволява получаването на изключително чиста вода, като от нея се отстраняват всички органични и неорганични съединения, бактерии, вируси и др. При този процес след загряване на водата тя се изпарява и после кондензира, преминавайки през инсталиран охладител. Капчиците от конденза се събират в съд, предназначен за дестилираната вода. Процесът обаче отнема много време и не е толкова ефективен, а и също премахва полезните минерали.
Под формата на таблетка или течност, йодът е достъпен червен химически елемент. Той притежава изключително мощни свойства да убива различни бактерии и вируси. Ако нямате други опции, може да го използвате. Не забравяйте обаче, че има доста силен и неприятен вкус, а в големи дози може да е смъртоносен.
Обикновено дозировката за пречистване е 5 капки на 1 л вода, като времето му за действие е 30 мин., а за премахването на неприятния вкус се добавя витамин С.
Сред другите методи за пречистване, използвани от хората от години, са и хлорирането, слънчевото пречистване (UV филтрацията в съвременните системи) и др.
Изборът на най-добър способ за филтрация зависи от това доколко и с какво е замърсена вашата вода, предпочитанията ви, наличния бюджет и редица други фактори.
Ако сте решили да пречиствате водата си с домашни средства, трябва внимателно да следвате указанията и стриктно да спазвате посочените дозировки, както например при таблетките и капките. Методите „Направи си сам” са подходящи в случаите, когато нямате възможност да използвате съвременни опции за пречистване.
Но с набавянето на добра и ефективно действаща система за филтрация ще осигурите на цялото си домакинство неограничени количества чиста вода по всяко време. Подобна система е и екологичен начин да се насладите на вкусна и здравословна вода, без да се налага да използвате бутилки от пластмаса за еднократна употреба.