Значението на водата по отношение на нейното количество и качество за организма ни е всеизвестно. Знае се също, че достигналата до нас по водопроводната мрежа питейна вода не е идеално чиста. Дори да не съдържа опасни микроби, често се замърсява от старите тръби или от използването на хлор и дезинфектанти.
Здравето ни е застрашено от хлора, пестицидите или следите от тежки метали и антибиотици, които водата може да съдържа. Те се натрупват в тялото ни, ако в продължение на години не филтрираме водата за пиене.
Не трябва да се забравя и това, че при къпане, миене на ръце, съдове и др. много от вредните вещества се абсорбират през кожата. Затова не можем да решим проблема дори и ако пием само бутилирана вода.
Има различни начини за пречистване на вода при домашни условия като например с таблетки, чрез дестилация и преваряване или чрез използване на бактерицидните свойства на среброто.
Но ако искаме наистина да пием качествена вода, трябва да си набавим филтриращи системи за вода, които освен че осигуряват чиста вода, съкращават и времето за пречистване.
Има различни начини за филтриране на водата и за дезинфекцията ѝ, като сред най-популярните са следните:
Най-лесният начин за филтрация е да се снабдите с кана с филтър. Този метод е евтин и бърз и изисква само да сменяте периодично филтъра. Премахват се голяма част от вредните примеси от водата и вкусът се подобрява, но каните са с малък обем и с тях не могат да се премахнат всички замърсявания.
Въпреки че диспенсърите за вода се използват повече за офиси, хотели, училища и др., вкъщи също може да се снабдите с подобно устройство. Диспенсърът може да бъде с ултрафилтрация, с капилярна мембрана или обратна осмоза. Ще имате бърз достъп до чиста вода по всяко едно време, а ако моделът е със система за обратна осмоза, ще си гарантирате стерилизирана на 100% вода. Съвременен уред с такава система се свързва към водопроводната мрежа, а това ще ви осигури неограничена консумация на пречистена вода.
При този метод се използва т.нар. капилярна мембрана. Нейните отвори са с размер 0,02-0,5 микрона. Може да отстраняват освен твърди частици и бактерии, и всякакви вируси. Подобни мембрани не отстраняват минералите от водата. Системата с капилярна мембрана за питейна вода включва и други филтри като карбонов, против варовик и др.
Тези системи са най-новата тенденция в пречистването на вода за питейни нужди. Повечето са с компактни размери, не съдържат резервоар за пречистена вода и могат да работят и при ниско налягане. Прецизно пречистват водата от тежки метали, флуориди, бактерии, хлор, нитрати и др. Процесът се контролира с електронна система. Могат да се свържат и с йонизатор, като нанофилтрацията е препоръчителна преди йонизирането на алкална вода.
За най-добра система за пречистване на вода е смятана обратната осмоза. Прецеждането на чистата вода става през микроскопичните отвори на осмотичната мембрана, като подготвянето ѝ преди това включва пречистване по механичен начин и с активен въглен.
Основният етап на пречистването се извършва в мембраната за обратна осмоза. Тъй като водните молекули са с по-малък размер от химичните съединения, водата преминава през мембраната, а примесите – не.
При отваряне на крана водата от резервоара се пречиства от летливи вещества и подобрява вкуса си с помощта на постфилтър с активен въглен, а на следващ етап се обогатява и с минерали.
Ако системата за обратна осмоза е 7-степенна, добавеният йонизатор ще извърши активиране и структуриране на водата.
Има много твърди води и подходяща система за омекотяването им наред с пречистването е с йонообмен. При него се обменят намиращите се във водата магнезиеви и калциеви йони с други като натриеви и калциеви. Процесът отстранява твърдите минерали физически, като намалява варовика.
За извършването на йонообмена най-често се използва йонообменна смола, предлагана във вид на малки перли.
Система за йонообмен например за био вода, монтирана под мивката, може да пречисти на 8 етапа твърдата вода, запазвайки важните минерали, соли и микроелементи, и да я направи подходяща за пиене не само от възрастни, но и от бебета и деца.
Високоефективен начин да се премахнат микробите от водата, без да се използват химикали, е UV дезинфекцията. Това е напълно безопасен метод да премахнете болестотворни организми, за разлика от вредните съединения на хлора, които се образуват при обичайната дезинфекция на чешмяната вода с него.
UV дезинфекцията е особено подходяща, ако разполагате със собствен водоизточник като кладенец или сондаж. UV лъчението от лампата не премахва микроорганизмите от водата, а възпрепятства репродукцията им, променяйки тяхното ДНК.
Преди водата да се подложи на UV дезинфекция, трябва да е преминала през филтриране, обратна осмоза или омекотяване, тъй като UV лампата обикновено е последна в обработката на водата.
Всеки сам може да прецени кой метод за пречистване е най-подходящ за домакинството му. По-важно е да се погрижи както за своето здраве, така и за цялото семейството с постоянен достъп до чиста питейна вода.