За съжаление, днес никой не може да бъде напълно сигурен, че водата от чешмата в дома му е годна за консумация, без да се увери сам чрез лабораторен тест. Въпреки че може да бъде приятна на вид и вкус, много е вероятно да съдържа вредни и дори токсични вещества, независимо от третирането ѝ в пречиствателните станции.
За да бъдете по-сигурни, че не рискувате собственото си здраве и това на семейството си, почти задължително е да се снабдите с филтърна система за питейна вода.
Предложенията са много разнообразни по отношение на технологии, методи и материали, вложени в модерните системи за пречистване.
Разберете повече за основните видове филтриращи системи за вода, включващи сегменти с активен въглен, системи за обратна осмоза, филтри с ултравиолетово облъчване, системи с йонен обмен и дестилатори.
Едни от най-старите и популярни водни филтри си служат с гранули или блокове активен въглен.
Черният материал, получен от въглища, има пореста структура и пукнатините му могат да улавят и задържат голям брой елементи. Повърхността на гранулите достига до изумителните 2500 кв.м, което придава на активния въглен огромен потенциал за прецизно пречистване на водата.
Освен като гранули (GAC), въгленът се среща и под формата на въглероден блок, чиито гранули са фини и свързани със специално вещество.
При преминаването на водата през филтъра порите на въглена отстраняват огромен брой замърсители, сред които 60-80 химикала, пестициди, летливи органични съединения (ЛОС), хлор, нитрати и др.
Филтърът с висококачествен активен въглен напълно премахва голям брой замърсители от водата, редуцира количеството на други и подобрява вкуса и мириса ѝ.
Като минус може да се посочи бързото му насищане с примеси и нуждата от честа смяна.
Най-ефективни филтриращи системи за питейна вода за момента са работещите с технологията обратна осмоза.
Обратната осмоза е напълно физичен процес, при който течността преминава през мембрана с много малки пори. Те пропускат само водните молекули, но не и тези на органични, химически и други опасни за здравето съединения. Пречистената вода се отделя в специален резервоар, а замърсената изтича в канализацията.
Най-голямото предимство на системата с обратна осмоза е, че пречиства водата до 99%, а обслужването ѝ е лесно и икономично.
Като недостатък се отчита това, че отстранява и полезните минерали, което обаче е поправимо чрез добавянето на минерализатор.
За дезинфекция на питейна вода също много популярен избор са UV лампите.
Вградените във филтриращите системи ултравиолетови лампи стерилизират протичащата през реакционната камера вода благодарение на вълна с дължина 253,7 nm. Само за секунди UV светлината убива вируси, микроби, дрожди и гъбички, като действието ѝ е 500 пъти по-бързо от хлора и не оставя никакви следи.
В системите за филтрация UV лъчението се поставя като завършващ етап.
Основните предимства на UV облъчването е постигането на 99% стерилизация за секунди без вторично замърсяване и ниските разходи за експлоатация и поддръжка.
Недостатък на този начин на пречистване на водата е, че не могат да бъдат отстранени химически замърсители, затова следете дали системата разполага със сегмент за третиране на такъв тип примеси.
Ако питейната вода е твърда, йоните на калция и магнезия, които са причина за това, се отстраняват с филтър за йонен обмен.
Обикновено във филтрите за йонен обмен се използват зеолитни зърна, съдържащи натриеви йони. Твърдата вода съдържа съединения на калция и магнезия и преминавайки през филтъра, те образуват йони. Зеолитните зърна ги улавят и ги заменят със своите натриеви йони.
Филтърната йонна технология не само омекотява водата, но може да замени йони на отделни тежки метали с по-безопасни – например на оловните с йони на калия.
Минус на йонизиращия филтър е, че не филтрира химикали, бактерии и вируси.
Филтърът за дестилирана вода се използва за елиминиране на примеси чрез естествения процес, наречен дестилация.
Дестилаторът представлява специализирано оборудване, което превръща водата в пара, а после я връща втечнява отново посредством конденз. При нагряване до газообразно агрегатно състояние тежките метали, микроби, арсен и други разтворени замърсители се отделят. Дестилаторът охлажда парата и тя приема вид на абсолютно чиста течност, годна за пиене.
Всички вещества, които не могат да се изпарят, се отстраняват с дестилатора. Недостатък обаче е, че сред тях има и полезни минерали. За да не предизвика тяхната липса здравословни проблеми, допълнително трябва да включим в менюто си калий, магнезий и калций.
Всеки от методите за пречистване има своите силни и слаби страни и не може да разчитате на универсален такъв. По тази причина висококачествените системи разполагат с взаимно допълващи се сегменти с филтри от различен тип.
Съветът на експертите е, преди да бъде закупена една или друга филтрираща система, водата да се изследва за специфични замърсители. Потреблението на домакинството и конкретните условия за монтаж също са от значение.
Все пак, предвид характеристиките на предлаганите системи за филтрация, най-ефективна е работещата с обратна осмоза, като към нея задължително трябва присъства и реминерализиращ филтър.