Всеки от нас е чувал за рН на водата и знае, че е важен показател за нейното качество, но невинаги разчитането на стойностите ѝ е толкова лесно. Добре е да знаем дали рН на водата, която пием, е безопасно, как се измерва и кои са фактори му влияят.
Нашите експерти ви предлагат подробна и достъпно поднесена информация за значението на нормалното рН на водата за пиене. Прочетете повече тук!
Буквално преведен терминът potential hydrogen (pH) означава „потенциален водород” . Нивото рН е знак за количеството на водорода в течността, а той е много важен, защото е неизменна част от процесите в организма на всички живи същества.
Щом водата бъде заредена с електрическа енергия, тя подтиква водорода да приеме или формата с положителен електрически заряд – т.нар. „киселинна вода”, или да се съедини с кислороден атом и да получи отрицателен електрически заряд. Химически съчетанието кислород+вода се записва ОН- и това всъщност е йонизираната вода.
Заредената с енергия алкална вода е способна да ускори химическите реакции на минералите във водата, да неутрализира причинената от стрес киселинност в тялото, да намали клетъчните увреждания чрез съдържащите се в нея антиоксиданти и да освободи мазнините.
Стойностите на рН на водата за пиене зависят от естествени природни процеси, но и от човешката дейност и климатичните условия.
Всъщност рН е мярка, с която се разбира с каква концентрация са водородните йони във воден разтвор. Ако нивото му е по-ниско, това означава наличие на повече водородни йони, а по-високото – по-ограниченото им количество.
Скалата на рН се движи между стойностите 0 и 14 и показва киселинността или алкалността на определено вещество. По средата на скалата е чистата дестилирана вода със своето неутрално рН 7.
Общинските доставчици на вода имат задължението да поддържат нормално ниво на рН и обикновено не се налага да правите домашни тестове. Може да предприемете самостоятелно изследване, ако например забележите, че цветът на крановете и тръбите е променен в ръждивочервен, син или бял. Това е знак за корозия, причинена от повишена киселинност на водата.
В случай че искате да се уверите сами в качеството на питейната си вода, занесете проба в лаборатория или се снабдете с комплект за домашен тест, който съдържа лента или уред за измерване и може да откриете в търговската верига.
За нормално рН на водата се смята това, което се движи в диапазона между 6,5-8,5. Щом питейната ви вода е с такова рН, не е нужно да предприемате действия. Но ако забележите големи отклонения от тези граници, уведомете местното ВиК дружество.
Ако например рН е над 8,5, водата ще има неприятен мирис и вкус, при по-ниско от 6,5 е много вероятно да е замърсена, а с рН 3-5,5 вкусът ще бъде метален.
Понеже в нашето тяло водата е 80%, тя е един от основните компоненти на всички клетки, органи и тъкани. От достатъчния прием на безопасна откъм съдържание и pH вода пряко зависи здравословното ни съдържание. Съществуват няколко основни фактора, които влияят върху стойностите на рН.
От една страна, това са природните условия. Ако в района например има обилни валежи, водата като универсален разтворител ще отмие алкалния елемент от почвата. От друга страна, замърсяването, причинено от човешката дейност, също води до променено рН. Попадането на химически вещества от промишлени източници, земеделски дейности и други подобни понижават рН до критични нива.
Сред причините трябва да посочим и изменението на климата през последните няколко десетилетия, свързано с по-голямото затопляне, което, наред с всички други вредни последици, води и до повишаване киселинността на водата.
Макар че чистата вода има рН 7, в природната и питейната вода рН варира поради разтворените минерали и газове. Докато при повърхностните води рН варира от 6,5 до 8,5, при подземните е от 6 до 8,5.
Ако водата има рН по-ниско от 6,5, тя най-често е мека и корозивна. В нея може да има метални йони, а те са токсични и придават метален вкус.
По-високото от 8,5 рН означава, че водата е алкална. Често тя е твърда, в състава ѝ има йони, придаващи алкален вкус и образуващи варовити отлагания.
Ако сте установили, че питейната ви вода има по-ниско рН, има няколко начина да го повишите сами.
Можете да си направите алкална вода за пиене, като изстискате в чашата си няколко капки лимонов сок или разтворите щипка сода.
По-голямо количество алкална вода ще получите с кана с филтър за алкализиране, с алкален йонизатор, но далеч по-ефикасната и разумна инвестиция е инсталирането на многостепенна система за филтрация, с която се поддържа балансирано ниво на рН чрез алкализиращ и минерализиращ филтър.
Безспорно най-доброто решение за вас и семейството ви е избор на добра система за пречистване на питейната вода у дома. Тя ще ви гарантира вода без вредни примеси и с рН, което е напълно здравословно.