Филтърът за пречистване на питейна вода отдавна не се възприема като лукс, а като необходимост. Днес производителите предлагат и бюджетни, и по-скъпи модели. Независимо дали избирате филтър за вода за къща, или за апартамент, вие и вашето семейство се нуждаете от надежден и ефикасен уред, с който да си гарантирате достъп до качествена вода.
Закупуването на филтър за питейна вода за дома се налага не защото централизираната водопроводна система не се третира, а понеже, освен че има риск пречиствателните станции да го правят некачествено, по пътя до вашата чешма водата може да се замърси допълнително заради остарелите тръби.
С добър филтър за вода ще сте сигурни, че вие и членовете на семейството ви ще пиете наистина безопасна вода, без да се притеснявате от намиращи се в нея химикали, пестициди, бактерии и други вредни примеси.
Освен безспорните ползи за здравето, наличието на филтър носи и икономическа изгода, тъй като няма да изразходвате постоянно средства за бутилирана вода, а ще направите еднократна инвестиция, която ще ви се изплати много бързо. А ако заложите на филтър за пречистване на вода от проточен тип например, ще можете да го използвате за повече от един консуматор.
Как да изберете най-подходящия филтър за пречистване на вода за вашия дом? Научете и следвате трите най-важни съвета!
Решението ви следва да се ръководи най-вече от степента на замърсеност на водата, от условията и предпочитанията ви.
Съществуват разнообразни системи в зависимост от параметрите, принципа на действие, материала и т.н.
Най-разпространен е филтърът за кана, ако ви трябва бюджетен продукт и пречистване на малки количества вода. Филтър от този тип обаче отстранява предимно механични замърсители и този вариант ще ви устрои само ако няма други вредни примеси във вашия район.
При наличие на органични, химически и други вредни вещества, трябва да изберете по-комплексна система. Има филтри, които се поставят на кухненските смесители, други могат да се инсталират под мивката или върху кухненския плот, а проточните се свързват директно с централната водопроводна тръба.
Особено ефикасни са комплектите с включен сегмент за обратна осмоза, минерализатор и други подобни допълнения. С тях ще получите вкусна, полезна и пречистена на 99% вода благодарение на полупропускливата мембрана, чиито фини пори задържат всички молекули освен водните.
Подобно на закупуването на всеки един продукт, касаещ собственото ни здраве и това на близките си, и при филтрите за пречистване на вода е нужно да търсим най-доброто. В бранша има редица марки с утвърдено име и традиции, които не правят компромис с качеството на продуктите си. Ако филтърът е на реномиран производител, това ще ви гарантира, че ще изпълнява перфектно основната си функция и ще има по-дълъг експлоатационен живот.
Доверявайки се на брандове като Hyundai, Aqua Pure и Hydrotech например, ще бъдете спокойни, че инвестирате в продукт, който със сигурност пречиства идеално водата във вашия дом и ще ви служи безпроблемно дълго време.
Можете и сами да поставите филтъра за пречистване на вода в къщата или апартамента, ако следвате ръководството.
Системите позволяват монтаж в хоризонтално или вертикално положение. Най-разпространена е инсталацията под мивката и за да извършите всичко самостоятелно, е достатъчно да се снабдите с необходимите инструменти, да спазвате указанията на производителя и да притежавате основни знания за начина на свързване с общата водопроводна система.
Важно е уредът да бъде правилно избран спрямо мястото на инсталиране така, че при поставянето на филтърните касети, след това те лесно да могат да се изваждат. Съобразете дали цялата система ще да бъде достъпна за дейности по поддръжката съгласно инструкциите.
Ако сте взели система с лесен монтаж, вероятно и обслужването ѝ няма да е трудно. Обикновено то включва редовна смяна на различните филтри в сегментите, като срокът им за смяна е посочен от производителя.
За да разберете кой филтър за пречистване ще ви върши най-добра работа, помислете на първо място каква е средната консумация на вода в дома ви. Тя зависи от броя на членовете в семейството – за възрастен тя е средно 3 л дневно, които включват водата за пиене и за приготвяне на кафе и чай. Като изчислите средната месечна консумация на домакинството, ще прецените с какъв капацитет на производителност е необходимо да бъде филтърът.
Информирайте се за вида на замърсителите във водата си, за да решите дали да се насочите към стандартна филтрация, или по-висок клас с технология на обратна осмоза.
Начинът на поддръжка, дизайнът и срокът на експлоатация – а вероятно и цената на уреда, също ще изиграят роля при избора ви. В случай че срещнете затруднение, консултацията със специалист ще ви помогне да определите най-добрия вариант за вашите условия и изисквания. Важното е да разполагате с уред, който да гарантира чиста и здравословна вода за вас и за семейството ви.