Надали има човек, който да не отчита колко важна е водата в ежедневието ни. При възникване на авария, когато нямаме достъп до вода дори за кратко, ще изпитаме редица неудобства.
Но водата е важна не само за задоволяване на битовите ни потребности. Без нея не можем да живеем в буквалния смисъл, защото съставлява 75% от теглото ни и участва в много процеси на организма.
За свойствата на водата и ползите от пиенето ѝ е писано много, както и за основните ѝ замърсители и начините за пречистване. Живителната течност обаче винаги може да се свърже с различни факти, които тепърва се откриват или се знаят от малцина. Ето 15 факта за водата, които ще ви изненадат, ако не ги знаете:
Водата на планетата ни е 70,9%, като годни за пиене са само 3%. Но от нея едва една трета, т.е. 1%, е достъпна, като останалата е в ледниците. Едва 0,3% от годната за пиене вода е на повърхността на Земята.
В книгата си „Четвъртото измерение на водата” Джералд Полак, професор от Университета във Вашингтон, споделя своите наблюдения след редица лабораторни изследвания. Той достига до извода, че водата има още едно състояние освен течно, твърдо и газообразно. В тази фаза според учения молекулите на водата са строго подредени, докато в питейната вода не са. В състояние, междинно между течно и твърдо, водните молекули се разделят на положителни и отрицателни, като се образува нещо подобно на батерия.
Праисторическа вода е открита през 2013 г. в канадска мина на дълбочина от 2,4 км. На същото място обаче университетски учени от Торонто след няколко години откриват на почти 3 км дълбочина поне с 500 милиона години по-стара вода.
Забързаният ритъм на живот често е причина хората да забравят да поддържат нормални нива на хидратация. Появяват се оплаквания като главоболие, умора, неконтролируеми прозявки и като цяло спада ефективността. Това е знак, че трябва да пийнем поне няколко глътки вода.
За да бъде здрав и силен, човек трябва да поддържа максимално бърз метаболизъм. Липсата на достатъчно вода в организма може да стресира процесите в него и да ги забави.
Когато една камила изпие за толкова кратко време от 100 до 150 л вода, тя вече може да издържи без вода до 1 седмица. Тялото на тези животни е устроено така, че да могат да понесат екстремни условия в пустинята.
Чувството на умора, което усещаме през деня, нерядко се дължи на недостига на вода. Това често води до главоболие. Достатъчно е да изпием една чаша с топла вода, за да се разширят кръвоносните съдове и кръвта да достигне по-лесно до мозъка, за да функционира той по-добре и да нямаме главоболие.
Когато замръзва, водата се разширява, за разлика от почти всички останали течности. Освен това топлата замръзва по-бързо. Това е феномен, известен като „ефект на Мпемба”, за който учените доскоро нямаха обяснение. Сега е ясно, че причината е отдалечаването на водородните молекули при затопляне на водата и последвалото свиване на молекулите, свързани с ковалентни връзки, при което те отделят енергия. Всъщност целият този процес представлява охлаждането.
За 5-минутен душ изразходваме около 200 л вода.
Сероводородът и амонякът имат молекули, подобни на водната, и са газове, което значи, че водата би трябвало също да е газ. За да бъде течност, помага прилепчивостта между водните молекули.
С подобно количество могат да бъдат запълнени 800 трилиона басейна, които са с олимпийски размери.
При хора, които са на диета, само с една чаша вода могат да бъдат потиснати пристъпите на глад почти на 100%.
Геренуките, живеещи в Източна Африка, имат много добра терморегулация и понеже се потят минимално, запазват водния си резерв. Течностите, които поглъщат, са единствено от листа и треви.
Тъй като постоянно влиза в съприкосновение с различни вещества, водата винаги е разтворител. Може да разтваря твърди тела, течности и дори газове.
Всеки вид вода притежава специфична енергия. Един вид образува капка, друг – снежинка и т.н.
Подобно на живота, водата е многолика, ролята ѝ на планетата е удивителна и все още има особености и характеристики, за които предстои да разберем.