За да задоволим всекидневните си неизменни нужди от добра хидратация, трябва да консумираме чиста вода. За съжаление, не можем да разчитаме на напълно годна за пиене вода от централния водопровод, което налага да помислим за подходящ начин за пречистването ѝ.
За решаване на проблемите със замърсената питейна вода най-подходящи са съвременните филтриращи системи. Монтирани към мрежата в дома или офиса, те могат да отстранят замърсителите и да получите по-вкусна и здравословна вода.
Голяма част от филтриращите системи използват няколко етапа на филтрация, като най-добрите могат да задържат до 10, а други – до 50 вида замърсители.
Сред системите за филтрирана вода от висок клас се нареждат:
Най-надеждният метод за пречистване на вода до момента е обратната осмоза. Получената вода е с качество, много по-добро от това на закупената от магазина бутилирана вода.
Обратната осмоза използва полупропусклива мембрана и принципа на филтрация с кръстосано течение. Водата преминава под голямо налягане през мембраната, която благодарение на порите си с размери от 0,0001 микрона пропуска само водните молекули. Замърсители като микроорганизми, химикали, тежки метали и др. не преминават през нея, а се изхвърлят в канализацията заедно с част от течността.
Получената вода е чиста на близо 100%, а за добавяне на отстранените полезни минерали в оптимално количество, системите най-често разполагат с минерализатор.
Дезинфекцията на водата се налага поради риска от развитие на опасни за здравето микроорганизми. За целта ВиК дружествата използват хлор, но той придава неприятен мирис и вкус и е причина за образуване на вредни трихалометани и други съединения.
UV стерилизацията се извършва с UV лампа, която се използва като последен етап в многостепенна филтрираща система. Лъчите унищожават ДНК на микроорганизмите и предотвратяват размножаването им. Самото стерилизиране е екологично, безопасно и не изменя състава на водата.
Най-добрите системи за филтрация се базират на технологията обратна осмоза, като преди мембраната и след нея могат да бъдат поставени различен брой филтри. Степените на филтрация могат да достигнат до 7-8, което прави подобни системи изключително мултифункционални.
Обикновено преди осмотичната мембрана водата преминава през три предфилтъра – два механични и един с активен въглен. Премахват се всички твърди частици и утайки, хлор, органични примеси и др. За постфилтрация се включват филтър с активен въглен – за подобряване вкуса и мириса, – и минерализатор за насищане с необходимите минерали.
В зависимост от вида на системата като следващ етап служи биокерамичен активатор за подобряване наситеността на водата с кислород и/или UV лампа за стерилизация.
Изключително чиста вода може да се получи и чрез системи за филтрация на вода, които използват метода дестилация. Те съдържат най-често 3 филтъра с активен въглен, с помощта на които се премахват замърсявания като хлор, калций, вируси, флуорид, тежки метали и др.
При този тип филтрация чистата вода се получава след изпаряване на загрятата вода и кондензирането ѝ в охладител.
Въпреки че е напълно чиста, получената вода не се препоръчва за постоянна консумация, тъй като е лишена от жизненоважни минерали. Подходяща е за детоксикация и при някои диети под лекарско наблюдение.
Всяка една система за пречистване на вода съдържа филтър с активен въглен обикновено като предфилтър и постфилтър. Поради силно адсорбиращите си свойства той задържа на повърхността си свободния хлор и съединенията му, органични примеси, бензол и др. Вкусът и мирисът на водата са много по-добри.
Луксозните системи за пречистване на вода са не само високоефективни, но и се поддържат лесно. Разходите са свързани най-вече с периодичната смяна на филтрите.
Седиментните филтри и тези с активен въглен трябва да се сменят на 6 до 12 месеца, а мембраната за обратна осмоза – на 2-3 г. Всяка година се подменя и минерализаторът.
В търговската мрежа се предлагат цели комплекти от филтри на цена от около 50 лв., а мембраната може да ви струва от 60 до 180 лв. в зависимост от нейния клас.
Разходите за електроенергия са минимални, тъй като филтриращите системи почти не използват електрическо захранване, освен ако не работят с помпа за увеличаване на налягането.
Може да се наложи да отделите средства за допълнителни аксесоари като маркучи и фитинги, дезинфектант и др., но като цяло поддръжката на системата не е скъпа, а инвестицията дори в най-луксозните модели се изплаща за около 5-6 месеца.
Основната причина, която налага снабдяването на дома или офиса ви с филтрираща система за вода, са ползите за здравето. Тя е икономичен начин да разполагате със винаги свежа вода в неограничено количество. Ако системата е дело на реномиран производител и закупена от надежден търговец, ще бъдете сред потребителите, решили да се погрижат по най-добрия начин за собственото си здраве и това на семейството си.