Обновена на 30.01.2024
Съставът на нашето тяло е главно от вода и без нейното достатъчно количество няма да бъдат правилно обслужени основните жизненоважни функции. Ролята на водата е от съществено значение за довеждането на хранителните вещества до клетките и изхвърляне на токсините, за регулиране на телесната температура, за поддържане на хидратацията на различни тъкани и органи.
По-голяма част от хората с телесно тегло в нормите и в добро здравословно състояние имат нужда от 1,5-2 л вода дневно, а активните, занимаващи се с физическа дейност или спорт, от поне 3 л.
Важно е какво количество вода ще пием на ден, но не всеки от нас е съвсем сигурен каква да бъде. Всички знаем обаче, че чешмяната вода не е най-добрият вариант. Въпреки преминаването ѝ през пречиствателни станции, в нея може да се открие хлор, флуор, пестициди, арсен, олово, соли и др. Поради това, ако искаме да пием чешмяна вода, на всяка цена трябва да използваме система за пречистване. Има и други варианти да си осигурим от живителната течност, но трябва да сме добре информирани за всички предимства и недостатъци на различните видове вода.
Обикновено всеки на работното място или вкъщи пие минерална вода. Полезно нейно свойство е наборът от микроелементи, които помагат за премахване на токсините и всички нежелани ензими. Тя съдейства и за доброто храносмилане, укрепва чрез солите си ставите, а ако съдържа йод, стимулира щитовидната жлеза и успокоява нервната система.
Сред някои изтъквани отрицателни страни на минералната вода е тази, че сулфатите в нея затрудняват абсорбацията на калций, а в големи количества може да натовари бъбреците и черния дроб.
Съветите на специалистите са тя да бъде 0,5 л от общото количество за деня и препоръчително в стъклена бутилка.
Естественият произход на изворната вода я прави много полезна заради наситеността на минерали, която обаче не е толкова голяма като при минералната. Изворната вода може да има различен вкус, в зависимост от почвата на съответния район и екологията му. Ползите ѝ са най-вече насочени към нервната, сърдечно-съдовата и репродуктивната система. Допълнително подобрява кожата, особено при хора с дерматит, акне и псориазис.
Единственото, което трябва да се следи при консумацията на такава вода, е източникът да не е разположен близо до промишлени предприятия и депа за отпадъци.
При дестилацията се пречиства водата от минерали и всякакви примеси, откъдето идва и наименованието ѝ. Дестилирана вода може да получи всеки и в домашни условия. Обикновено такава вода се използва с терапевтична цел, но поради деминерализирането си, крие рискове за здравето при постоянна употреба. В нея няма важни за костите минерали като калций, магнезий и калий; разрежда прекалено кръвта, уврежда стомашно-чревния тракт и др.
Понякога служи за премахване на токсините с очистващ ефект, но не и да се пие редовно.
Като продукт, трапезната вода се получава по изкуствен начин чрез метода на обратната осмоза и обогатяване с озон. Методът пречиства на ниво молекули, като отстранява от водата до 99% вредните вещества. За да се дезинфекцира допълнително, се извършва третиране на водата с озон. Той спомага за отстраняване на бактериите и микроорганизмите, също и на неприятните миризми.
Тази комбинация между обратната осмоза и озонирането стимулира метаболизма, водата придобива антиоксидантни свойства, действа прочистващо и повишава имунитета. Може да бъде допълнително обогатена с минерали или деминерализирана.
За разлика от дестилираната вода, дейонизираната е още по-чиста и в някои производства не може без нейното използване, както и в медицината и козметиката. Пречиства се със специално йонообменно оборудване.
Не е предвидена да се пие, защото в съдържанието ѝ няма соли и микроелементи. Може да се използва само при детоксикиращ период или от хора, страдащи от калциране. Ако искате да пиете такава вода или да готвите с нея, трябва да добавите изворна вода, магнезиев хлорид, някои полезни минерали и др.
За пречистване има различни филтри за вода – от филтри за кани до проточни, които са свързани с водоснабдителната система. Филтрираната вода, в зависимост от вида на филтъра, се освобождава както от нежелани песъчинки или други частици, така и от пестициди, бактерии, хлор и др. Не всички филтри пречистват на 100%, като за най-ефективно се смята използването на система за пречистване на вода с обратна осмоза.
Филтрацията не само отстранява примесите от водата, но може и да я омекоти, а освен това е и икономичен начин да имате постоянно чиста вода. При системна смяна на филтрите може да разчитате на дълготрайно използване на системата.
Споровете коя вода е най-подходяща за пиене ще продължават може би винаги, като се изтъкват различни ползи или вреди на един или друг вид. Обикновено се смята, че е добре да се редуват минералната, изворната и трапезната, като междувременно не се изключва и консумацията на филтрирана вода. Важно е да се спазва необходимия баланс, за да бъде организмът добре хидратиран и снабден с всичко необходимо за доброто му функциониране.
За да се поддържа така важният баланс във функциите на нашето тяло, от изключително значение е приемът на достатъчно вода. Възможностите за избор на различни типове вода са големи и познавайки добре характеристиките им, можете да вземете най-правилното решение според индивидуалните си нужди и режим.
Добра за консумация е прясната изворна вода заради слабия си киселинен характер. Минералната притежава много лечебни свойства, но постоянният ѝ прием не е препоръчителен.
Дестилираната вода елиминира токсините и разтваря неорганичните минерални вещества, но не доставя необходимите минерали, затова трябва да се използва за кратко. Универсален е изборът на филтрирана вода, от която са отстранени различни примеси в зависимост от видовете филтри.
Не се препоръчва бебета и много малки деца да пият минерална вода поради наситеността ѝ с минерални соли. От друга страна, дестилираната също не е подходяща, тъй като е деминерализирана. По-големите деца могат да пият минерална вода, но в умерени количества и честота, като тя следва да се редува с трапезна или филтрирана.
Педиатрите препоръчват за бебета от 0 до 4 месеца да се дава преварена чешмяна вода, а след това – изворна или трапезна. Филтрирана може да пият след 6-ия месец, без да се преварява.
Обмисляйки внимателно каква вода да консумирате, ще укрепите здравето си и ще си набавите необходимите микроелементи, минерали и соли. Най-оптималният вариант е да редувате типовете вода и по възможност да не я съхранявате в пластмасови бутилки, понеже те влошават качеството ѝ.