Един от най-важните фактори за оцеляването на всички живи организми е достъпът до чиста вода. За да се поддържа баланс в биохимичните функции на тялото, трябва да консумираме достатъчно количество течности дневно. Статистиката показва, че най-често разчитаме или на обикновената вода от чешмата, или използваме филтрирана. Между единия и другия вид има много разлики, но основната се състои в качеството.
За задоволяване на ежедневните си нужди от питейна вода немалка част от хората използват вода от чешмата. В домовете ни тя идва от различни източници и поради това характеристиките ѝ варират според местоположението и състоянието на водопреносната система.
От друга страна, обработката ѝ с хлор в пречиствателните станции убива и патогенните организми, и добрите пробиотични бактерии, които се намират в чревния микробиом.
Въпреки спазването на определени стандарти при третирането на водата, докато тя достигне до крана на чешмата, има риска да се замърси с ръжда от тръбите, утайка и прочее. А при некачествена обработка в нея може да останат тежки метали и други примеси.
Ако източникът на водата е подземен, това е най-добрият вариант. Но в повечето случаи тя идва от надземни източници като язовири, реки и езера и въпреки многоетапното ѝ пречистване, качествените ѝ показатели са далеч под тези на филтрираната вода.
Въпреки че обществените източници на питейна вода се контролират от държавата, все повече са хората, които избират различни методи за допълнително пречистване на водата с цел подобряване на качеството ѝ.
Благодарение на системите за филтрация, монтирани на отделни пунктове за употреба, водата се пречиства за пиене и готвене, а със системите на входящата точка – цялото количество вода, постъпващо в дома.
Най-често прилаганите методи за филтрация биват: механичната, филтрацията с активен въглен и филтрация с мембранни технологии.
Единственото общо между чешмяната и филтрираната вода е, че и двете идват от едно и също място – най-евтиният и достъпен начин за неограничено количество вода дневно си остава водопреносната мрежа. До тук се изчерпват приликите, понеже филтрирането на питейната вода променя качествата ѝ, премахва неприятния мирис, подобрява вкуса ѝ и ни гарантира, че в нея вече няма токсини, опасни патогенни бактерии, органични замърсявания и др.
Най-популярните технологии за филтриране на вода са с обратна осмоза, с филтър с активен въглен и с йонообменен филтър.
Предимствата на филтрираната вода са много. Независимо от кой район се намирате, процесът се справя с най-разпространените и вредни примеси, отстранява хлора и омекотява твърдата вода.
В зависимост от вида на филтъра и комбинацията на няколко сегмента, системата може допълнително да премахне тежки метали, пестициди, нитрати, бактерии и други замърсители.
Ако филтриращата система е снабдена с йонообменен филтър, йонообменната смола задържа отговорните за твърдостта на водата йони и я омекотява.
Изцяло отстраняване на всички примеси се получава с обработката на водата с обратна осмоза, а за да си набави организма ни необходимите му полезни минерали, обикновено в съвременните системи се добавя минерализатор.
Поради наличието на различни примеси, мръсотия, зелена материя, бактерии, хлор и други, водата от чешмата много често има неприятен вкус. Той може да бъде много необичаен – метален, вкус на риба или мазен. След филтрация вкусът се подобрява значително, което пък се отразява и на напитките, и на храните, приготвени с третираната вода.
Миризмата на сяра и хлор са най-сигурните признаци, че чешмяната ви вода не е безопасна за пиене. Най-ефективното отстраняване на миризми на водата се осъществява с помощта на въглеродния филтър поради абсорбиращите му свойства.
Водата, получена след филтрация, не само има приятен вкус и мирис. След премахване на замърсителите качеството ѝ значително се подобрява, което оказва положително въздействие върху целия организъм.
Чистата вода, поета в достатъчни количества, хидратира най-добре и помага за правилното протичане на всички процеси в тялото ни.
Освен че увеличава енергийните ни нива, тя предотвратява главоболието, подобрява състоянието на кожата, намалява сърдечния стрес, облекчава артрита, предпазва от запек и има още редица благоприятни въздействия. Когато е с подобрено минерално съдържание, се отразява положително и върху храносмилането.
Ако използвате система за филтрация на вода, няма нужда да купувате бутилирана такава. Освен че ще спестите средства, ще допринесете и за опазването на околната среда.
Създаването на бутилките и транспортирането им е свързано с повишаване нивата на въглеродния диоксид. За изработката само на една еднолитрова пластмасова бутилка се използват от 3 до 6 л вода, което е едва малка част от пагубния разход на ресурси, отделянето на химически замърсители и трупането на отпадъци.
Ако сте решили да инвестирате в добра филтрираща система, преди всичко трябва да разберете какви замърсители преобладават в нея, като занесете в лаборатория водна проба. Това ще ви ориентира дали да изберете система с по-малко или с повече етапи на филтрация.
Преценете също и каква производителност ви е необходима, имайки предвид, че за възрастен средната консумация на ден е около 3 л вода.
Не е нужно да се отказвате от обикновената чешмяна вода и да я заменяте с бутилирана. Достатъчно е да инсталирате подходяща за условията и нуждите си система за пречистване и ще разполагате с постоянен достъп до свежа и здравословна вода.