За водата е писано много и нейните свойства са изследвани многократно, но въпреки това вероятно тепърва ще бъдат откривани още нейни характеристики. Зад семплата формула Н2О всъщност се крие единствено по рода си вещество, чието значение за съществуването на екосистемите и за оцеляването на човека е огромно и незаменимо.
Водата играе ключова роля в процеса на обмяна на веществата в живата природа. Без непосредственото участие на водата няма да е възможно протичането на физико-химичните процеси в нито един организъм. Може да се каже, че няма важен биохимичен процес, който да протича без участието на вода.
Не е тайна за никого, че от качеството на водата зависи състоянието на околната среда и то влияе директно върху човешкото здраве.
Понякога е трудно да осмислим от какво голямо значение е да доставяме на организма си достатъчно количество чиста вода. В клетките тя се обменя изцяло за 20 дни, затова качеството ѝ е от голямо значение.
Ползата от пречистена вода е установена още в древността от Херодот, който съветвал да се пие преварена вода. По-късно науката потвърждава, че много от инфекциозните болести като дизентерия, холера и други подобни се причиняват и от замърсена вода.
Науката познава над 1400 химични съединения, опасни за околната среда, включително и за човека, ако попаднат във водоизточниците заедно с отпадъчните води от производството.
Пречистена е онази вода, която е обработена с цел от нея да се отстранят всякакви химикали, пестициди, бактерии, примеси и други замърсители, за да се превърне в годна за консумация. За целта се използват различни методи, а като резултат се получава вода без неприятен вкус и мирис и с безвреден за организма състав.
Понякога чешмяната вода има неприятен вкус и мирис, които обикновено се дължат на хлорирането и с цел дезинфекция, но десетки други замърсители остават „невидими“.
Дори варовикът, причиняващ котлен камък, не е най-притеснителният показател за качество, понеже по пътя до чешмата ни водата се насища с вредни примеси от остарялата водопреносна мрежа, земеделска дейност, промишленост и прочее.
Според проучванията най-много са нитратите, микроорганизмите, отделяните от материала на тръбите токсини и йоните на тежките метали.
Третирането на замърсената вода с подходяща система за филтриране или друг метод ще направи пречистената вода осезаемо по-вкусна и значително по-здравословна.
Поради постоянното увеличаване на замърсените води се търсят различни начини за пречистване. Изборът на метод зависи от вида на замърсяването и степента на опасност на примесите. Когато става дума за огромен обем от вода, чието количество е предназначено за третиране от национални пречиствателни станции, държавата си служи с:
Физичното пречистване се прилага, когато трябва да се отделят груби вещества – частици, чрез прецеждането ѝ през решетки и сита. Те се поставят на входа на пречиствателните станции.
Други начини са чрез утаяване, като водата се налива в утаечни резервоари и бива подлагана на филтрация с помощта на различни сегменти или комбинирането им в цялостна система.
Най-прилаганият химически метод за дезинфекция е чрез хлориране. То може да се осъществи с разтворен натриев хипохлорид, втечнен хлор или с гранули калциев хипохлорид.
Озонирането е друг химически метод, при който получаването на газообразен озон става след продухване на сух въздух или кислород през силно електрично поле.
Използването на пясъчни филтри е един от най-популярните биологични методи за пречистване на водата в станциите. С тези филтри се премахват твърди частици, органични вещества, утайки и др. Произвеждат се от въглеродна или неръждаема стомана, както и от полиглас.
Филтрите с активен въглен са друг биологичен метод. Карбоновият филтър задържа органични съставки, свободен хлор и подобрява миризмата и вкуса на водата.
Способността на водата да бъде отличен разтворител и да отмива различни елементи определя и основните ѝ здравословни свойства, стига да е пречистена.
Достатъчният прием на чиста вода намалява риска от инсулт и сърдечносъдови заболявания, тъй като не позволява запушването на артериите на мозъка и сърцето. Помага също да се предотврати артрит, глаукома, нервни разстройства и много други.
Ако организмът е дихидратиран, това може да затрудни доставянето на хранителни вещества чрез кръвта до клетките, да стане причина за ежедневно главоболие, появата или обострянето на кожни заболявания, забавяне на метаболизма и т.н..
Приемът на пречистена вода подобрява храносмилането, за да се усвоят пълноценно хранителните вещества от всички тъкани и да се контролира теглото.
Добре хидратираната кожа е еластична, гладка и с по-слабо изразени признаци на стареене. Приемът на достатъчно количество чиста вода е еднакво важен в грижата за епидермиса, както и използването на подходяща козметика. Това обуславя и състоянието на косата и скалпа.
Сред рисковете, които крие замърсената вода, е и прякото разпространение на патогенни организми, причиняващи коремен тиф, дизентерия, холера, хепатит А и др.
И доколкото пречиствателните станции невинаги успяват да отстранят ефективно всички вредни примеси, наша е отговорността да си набавим някоя от достъпните и модерни системи за третиране на водата. Филтрираната с подходящ метод питейна вода е гаранция за добра хидратация, а ежедневната консумация на чиста вода ще ни предпази от редица здравословни проблеми.