Днес лесният достъп до вода в развитите страни се приема за даденост, но може би често пренебрегваме огромното ѝ значение. Всяка наша клетка е изградена от вода, а това определя ключовата роля на живителната течност за правилното функциониране на всички органи и системи.
Нито една от съществуващите напитки на пазара не може да хидратира организма и да го поддържа здрав така, както чистата вода.
Тя помага за изчистване на токсините и регулира телесната температура. Пряко участва в усвояването и преработването на храната, тя е и основен „материал“ в нашите тъкани, стави и мускули.
Пиенето на чиста вода в достатъчно количество ни ободрява, спомага за редуциране на стреса и възстановява нивата на мозъчната дейност, нарушени от преумора.
Благодарение на добрата хидратация се синтезират повече протеини, намалява се рискът от инфекции и др.
Но за да се възползваме от всички тези полезни свойства на водата, тя трябва да бъде напълно чиста, което, за съжаление, не може да се каже за чешмяната вода у дома.
Макар че водата, която тече от крана в дома ни, обикновено отговаря на необходимите минимални стандарти, при самата дезинфекция и контакт с последващи източници на замърсяване, качеството ѝ силно се влошава.
Един от проблемите са хлорните съединения, с които ВиК дружествата си служат за химична дезинфекция. Вторично замърсяване може да се получи от некачествени материали, вложени във водопроводните тръби, или поради течове.
За да сме сигурни, че пием чиста и здравословна вода, не е нужно да разчитаме непременно на бутилките минерална. Много по-добро и рентабилно решение е да се използват подходящи филтриращи системи за вода.
Искате да пречиствате вода в домашни условия? Научете повече за видовете филтриращи системи и как да изберете правилната тук.
В търговската мрежа ще откриете модерни системи за пречистване на вода, различни по размери, място на монтаж и ефективност.
Всяка филтрираща система се състои от различен брой сегменти, като най-добрите извършват 6, 7 и дори 8-степенна филтрация.
Основните типове филтриращи системи, предпочитани за използване в домашни условия, са:
Пречистването с активен въглен е много популярен метод. Гранулите въглен имат много пори и посредством адсорбция повърхността им задържа хлор и вредните му съединения, пестициди, феноли и др. Филтърът, наричан още „карбонов”, подобрява и вкуса и мириса на водата.
Системите с обратна осмоза до момента се считат за най-ефективни. Процесът на пречистване се осъществява с помощта на мембрана, през порите на която могат да преминат само водните молекули. Всички замърсители с размери 0, 0001-0,003 микрона се отвеждат с част от водата в канализацията, а чистата на 99,9% вода се събира отделно.
Йонообменният филтър се използва за омекотяване на твърда вода. Направен е от множество зеолитни зърна, които са наситени с натриеви йони. Щом водата премине през тях, образуваните калциеви и магнезиеви йони се привличат от зърната, а се отделят натриевите. Благодарение на този процес твърдата вода става по-мека.
UV филтрите премахват бактерии и паразити, като с излъчваната светлина разрушават ДНК-то им и те спират да се възпроизвеждат. Ултравиолетовият филтър обикновено се поставя след всички останали сегменти в многостепенните филтриращи системи.
След като се запознаете с характеристиките на предлаганите филтри, първо трябва да помислите какви са конкретните ви хужди. Най-прецизни са системите с обратна осмоза, но има и други, при които съчетанието от филтри може да отговори на изискванията ви.
Има няколко фактора, които да вземете под внимание:
За да бъде изгодна покупката ви не само откъм цена, но и по отношение на ефективност, изберете система с поне 3 етапа на филтриране. Проверете в спецификациите на продукта какво количество чиста вода може да ви осигури в зависимост от потреблението на домакинството.
Повечето системи са лесни за използване, като по-скъпите модели предлагат и допълнителни функции. Поддръжката също не е трудна и най-общо изисква смяна на филтрите.
Ако желаете чиста вода за консумация и за готвене, добър избор са системите за инсталиране на кран, под мивката или настолните модели. За филтриране на водата в абсолютно целия ви дом са подходящи РОЕ системите.
Както филтриращите системи от по-висок клас, така и по-бюджетните модели се нуждаят от редовна поддръжка. Поне веднъж годишно системата трябва да се преглежда, да се извършва стерилизиране и прочистване.
Редовната смяна на филтрите ще предотврати задръстването им. Най-често се сменят механичните филтри – на 3-6 месеца, а най-дълга е експлоатацията на осмотичната мембрана, която се сменя на 2-3 г., но това зависи и от степента им на замърсеност и износване. За подмяната на съответните сегменти трябва да спазите указанията на производителя.
Водата, която ще консумирате след третиране с филтрираща система, е най-надеждна и здравословна. Инвестицията ви ще се изплати бързо, а всяка сутрин ще се убеждавате в правилното си решение от много по-добрия вкус на кафето, приготвено с пречистена вода.