Глобален проблем като замърсяването на водата е причина държавите и различни международни организации да водят непрестанна борба за ограничаването му. В европейските държави членки например се отчита надвишаване на допустимата концентрация на нитрати в питейната вода с 14,1%. Но това е само един от многото замърсители с пагубни последици върху човешкото здраве.
В чешмяната вода, от която често пием, може да има различни замърсители, които не долавяме на пръв поглед. Дезинфекцията с хлор от водоснабдителните фирми не може да отстрани много от тях, дори хлорните съединения сами по себе си са изключително вреден примес.
Най-честите замърсители са вируси и бактерии, пестициди, олово, желязо, химикали, ръжда от корозирали тръби и т.н. Източници на подобно замърсяване са селскостопанската дейност, отпадъчните води от фармацевтични и промишлени предприятия, неправилно изхвърлени боклуци и редица други.
Опасните елементи, от които трябва да се предпазим, са токсичните метали като хром, алуминий, арсен, хлор, живак, манган и др., всеки от който може да присъства в питейната вода поради различни причини. Консумацията на вода с прекомерни количества от които и да са тежки метали в комбинация с други вредни вещества е предпоставка за сериозни здравословни проблеми.
Ролята на водата за живота на планетата е незаменима. Благодарение на нея функционират всички екосистеми, а биохимичните процеси в организма ни протичат нормално.
Водата доставя хранителни вещества и кислород до клетките, улеснява храносмилането, регулира телесната температура, помага ни да се освободим от токсините. Но благотворният ѝ ефект няма да е същият, ако е замърсена. И понеже е отличен разтворител, тя лесно се насища с най-различни примеси.
Макар че неприятният вкус, мирис и външен вид да са безспорна индикация за влошено качество на водата, много от критичните замърсители остават невидими:
Като индикатор за бактериологично замърсяване обикновено се използва E.coli – организъм, срещан в чревния тракт на хората и топлокръвните животни. Инфекциозните организми са появяват в резултат на фекално замърсяване и освен E.coli, са филаментозни гъби, патогени, паразити. Те могат да причинят различни инфекции, хепатит и други заболявания.
Най-често се получават в резултат на човешката дейност и представляват устойчиви замърсители – пестициди, индустриални химикали, странични продукти от химически процеси и т.н. За най-опасни се считат хлордан, диоксини, хексахлорбензен, хептахлор и прочее, понеже предизвикат различни увреждания на човешките органи и системи.
Водата се замърсява най-вече с олово, хром, мед, цинк, арсен и тежки метали, които могат да доведат до злокачествени изменения на клетъчно ниво. Има и други метали като антимон, азбест, хлор и натрий, чиито надвишени нива причиняват хронични заболявания.
Без да направим анализ на водата си в оторизирана лаборатория, няма как да знаем с какво точно е замърсена. Решението да пием чиста вода е да разполагаме с добър воден филтър.
Искате да разберете повече за водните филтри и тяхната роля в пречистването на питейна вода? Научете всичко тук.
Технологиите и методите за третиране на огромен обем вода на национално ниво са различни, като най-често се прилагат:
Подобно на сито, механичният филтър задържа пясък, тиня, утайки и твърди примеси. Съществуват механични филтри за самостоятелно използване, но обикновено се поставят като първи сегмент в системи за пречистване.
При него примесите от водата се отстраняват с химически смоли или друг активен материал. С помощта на интелигентна технология, безопасна на живите организми, замърсяванията се отстраняват по химичен път.
То се осъществява чрез микроорганизми, които притежават способността да разграждат замърсителите и органичните вещества. При процеса се използват бактерии, растения или гъбички, естествено срещани в природата. Методът се използва най-вече за пречистване на канализационни системи и отпадъчни води.
Достъпът до натурално чиста и безопасна за здравето вода днес е силно ограничен, но благодарение на съвременните водни филтри качеството на питейната вода във всеки дом може да се подобри неимоверно по лесен и икономичен начин.
С подходяща система ще бъдат премахнати твърди частици, бактерии и вируси, химикали, пестициди, органични и неорганични отпадъци. Цветът и мирисът на водата ще бъдат много по-добри, а разходите за поддръжка са минимални.
С Директива 98/83/ЕО Европейската комисия определя стандартите за качеството на водата на държавите членки, а тези стандарти са съобразени с Насоките на Световната здравна организация. Директивата е транспонирана в българското законодателство като включва параметри и прагови стойности за показателите на питейната вода.
Разнообразието на водни решения е голямо както по отношение на единични филтри, така и на многостепенни филтриращи системи. Все повече домакинства и офиси ги избират като алтернатива на бутилираната вода заради многото им предимства. Като тенденция се очертава използването на системите с обратна осмоза, предлагащи към момента най-прецизно филтриране.
Производителите на водни филтри не спират да внедряват нови технологии като например антимикробен слой на уреда за филтриране, Wi-Fi свързаност, IoT сензори за мониторинг и редица други. Закупувайки модерна филтрираща система, ще можете да разчитате и на филтри от екологични или биоразградими материали.
Достъпните цени дори и на най-модерните водни филтри са отлична възможност за всеки потребител да осигури за себе си и за близките ежедневна хидратация с отлична по качество питейна вода.