Не е случаен фактът, че наричаме водата „извор на живот”. Тя е ресурс от ключово значение за съществуването на всички живи организми. За съжаление обаче, въпреки че две трети от планетата ни са покрити от вода, едва една трета от нея е сладководна, подходяща за питейни нужди.
Водата, която консумираме, най-често идва от общински водоснабдителни системи, естествени извори или частни кладенци. Всеки източник съдържа различни на вид и концентрация бактерии, минерали и други разтворени вещества – съдържание, променящо неговите характеристики.
Питейната вода, на чието качество можем да разчитаме, обикновено е или бутилирана, или филтрирана. Ще вземем много по-информирано решение кой вид да използваме, след като познаваме добре техните специфики.
Искате да разберете повече за разликите между филтрираната вода и бутилираната вода? Научете отговорите на своите въпроси тук.
Всеки от нас е склонен да си закупи в движение бутилка минерална, изворна или трапезна вода от близкия магазин или вендинг автомат. Малцина обаче знаят детайли за качеството ѝ и начина на производство.
Минералната и изворната вода се добива от естествени източници, а трапезната е „обработена”, т.е. деминерализирана и дезинфекцирана.
Те могат да бъдат бутилирани директно при източника или да се транспортират до завод, където се пълнят в пластмасови бутилки от по-малки или по-големи разфасовки и се опаковат в стекове.
За да бъде гарантирано отсъствието на замърсяване, е важно източникът да бъде опазен от всякаква странична човешка дейност. По тази причина водосборните райони са строго защитени. За извличането на водата се инсталира специално оборудване при изхода, а процедурата по добива и контрола на качеството са регламентирани в специални наредби. Въпреки тези мерки след по-дълъг престой в пластмасовата бутилка водата губи свежестта си.
Статистиката е плашеща. В околната среда само в рамките на 1 час се изхвърлят 50 милиона пластмасови бутилки, а за разграждането на една от тях са нужни около 400 години. За справяне с количеството отпадъци обикновено те се изгарят, който процес обаче е съпътстван с отделянето на силно токсични химични съединения.
От друга страна, за направата на една пластмасова бутилка са необходими 3 л вода и 250 г петрол. По тази причина употребата на бутилирана вода е глобална заплаха за екологията.
Водата, преминала през различни филтри, се освобождава от вредните примеси. Тя е другата алтернатива, която можем да изберем.
Системите за филтрация са модерно решение и предлагат висококачествено пречистване. Може да се открият различни модели – за инсталиране на крана, под мивката, на кухненския плот или на централната тръба. Филтрите им обикновено са комбинация от механичен филтър, с активен въглен, йонообменен и с капилярна мембрана за обратна осмоза.
Благодарение на филтриращите системи се постига изключително качество на чешмяната вода, като от нея се отстраняват механични примеси, вируси, бактерии, химикали, пестициди и др. Подобрява се вкусът и мирисът. При филтрацията не се използват химикали, процесът е изцяло физичен и напълно безопасен.
Водните филтри са удобен и устойчив начин за снабдяване на дома или офиса с питейна вода. Пречистването ѝ с помощта на филтърни системи по никакъв начин не замърсява околната среда. Освен че спестявате средства за закупуването на бутилирана вода, разполагате с постоянен достъп до чиста, здравословна вода. Елиминират се отпадъците от пластмасови бутилки и вредните емисии от транспортирането им.
Стремежът ни да бъдем добре хидратирани с качествена, безопасна вода, ни изправя пред избора каква да бъде – бутилирана или филтрирана. Ако все още се колебаете, сравняването на плюсовете и минусите на двата вида ще помогне да вземете най-правилното решение според конкретните си нужди.
По отношение на качеството, и двата вида го притежават, но с някои уговорки за бутилираната. Винаги има риск бутилките да са направени от некачествена пластмаса, съдържаща бисфенол А или фталати. Според източника в съдържанието ѝ може да има различна наситеност на минерали, които при непрекъснат прием се натрупват в организма.
Филтрираната вода не съдържа вредни примеси, като степента на пречистване зависи от типовете сегменти в системата. При технологията за обратна осмоза се постига най-голяма прецизност на третиране и се подобрява вкуса и миризмата на водата.
Първоначалната инвестиция в добра система за филтрирана вода може да изглежда значителна, но се изплаща за по-малко от година. Закупуването на бутилки с вода излиза значително по-скъпо, дори без да се включва транспортирането им.
Пластмасовите бутилки с вода наистина вършат работа по време на пътуване или ако посещавате фитнес и сте забравили своята бутилка за многократна употреба. Но водните филтри гарантират неограничен достъп до чиста вода, което създава комфорт и у дома, и в офиса.
С използването на филтриращите системи се избягват негативите на пластмасовите бутилки. Замърсяването с тях и вредните емисии от производството и транспортирането им се предотвратява напълно, което, изчислено дори само за едно домакинство в рамките на една година, е значителен принос в опазването на природата.
Какъв ще бъде източникът ви на питейна вода – от бутилка или обработена чрез филтрация, е въпрос на личен избор. Отчитайки предимствата на предлаганите варианти, всеки може да вземе най-правилното решение за здравословна хидратация в своя дом или офис.