Ако искаме да водим здравословен начин на живот, наш основен приоритет трябва да бъде поддържането на добра хидратация. В стремежа си обаче да бъдем добре хидратирани винаги, понякога може да вложим твърде много усилия и това да доведе до обратното на дехидратацията – свръххидратация.
Прекалявайки с водата, можете да предизвикате спадане на нивата на електролитите, което ще причини поява на главоболие, мускулна слабост и гадене. Недостатъчното количество на електролитите натрий, магнезий и калий регулират много функции – бъбречна, сърдечна, мозъчна и др. Лишавайки тялото си от необходимото им количество, ще затрудните функционирането му.
Симптомите за свръххидратация не са малко, но те могат да са резултат и от друг медицински проблем, затова при съмнение се консултирайте с лекар.
В повечето ситуации е добре да оставите естествената жажда да ви води, иначе ще прекалите с водата. Все пак, ако спортувате или сте навън в много горещо време, е важно приемът на вода да бъде по-висок.
Урината в идеалния случай има бледожълт цвят. Ако е безцветна, това е знак, че сте свръххидратирани.
Честото уриниране нощем може да се дължи на това, че сте прекалили с водата. Но има медицински състояния, които също може да са причина.
Ако имате подуване на крака, ръце или устни, значи задържате вода поради ниски нива на натрий. Клетките се подуват и задържат течност.
Причината също са завишените нива на натрий поради твърде големия прием на вода.
Електролитният баланс води до загуба на енергия и усещане на постоянна умора. Състоянието често се придружава и със слаба мускулна сила, треперене или дори болка в крайниците. Ако и след намаляване на приема на вода оплакванията ви остават, потърсете консултация с лекар.
Един от признаците за прехидратиране е объркването и дезориентацията. Дължи се на понижените нива на натрий и обикновено води до нарушени мозъчни функции. Лекарите наричат състоянието „хипонатриемия”.
Прекаленото количество течности нарушава баланса на солите в организма. Когато изпиете за кратък период от време огромно количество вода, бъбреците не успяват да изхвърлят толкова бързо излишните течности. Кръвта се разрежда повече, отколкото трябва, и е с ниска концентрация на соли.
Един от рисковете, до които може да се стигне с прекалената консумация на вода, е хипокалемията – ниските нива на калий. Симптомите могат да бъдат понижаване на кръвното налягане, гадене и повръщане, диария. Изхвърлянето на калия става много бързо, не само чрез изпотяването и диуретиците, но и чрез пиенето на много вода.
Работата на сърцето може да се натовари значително, ако приемате твърде много вода. Тъй като абсорбирането на течностите става от тънките черва, ако течността е твърде много, при навлизането си в кръвния поток тя увеличава обема на кръвта. По такъв начин се затормозява и работата на сърцето.
Когато има излишна вода в организма, електролитите спадат рязко, а този дисбаланс влияе на мускулната функция. Появяват се мускулни крампи и спазми, което е важно най-вече за спортистите и за трениращите във фитнеса.
Във водата, която пиете, ако не е пречистена, има големи количества хлор. Според много американски изследователи натрупването на хлор в организма обикновено води до рак на пикочния мехур.
Много наблюдения показват, че за да утолят острата си жажда поради обезводняване, бегачите на дълги разстояния пият огромно количество вода. Интересът на медиците се поражда от факта, че някои от състезателите припадат поради остра форма на хипонатриемия. Когато организмът е физически натоварен, в мускулите се задържа много кръв, а е намалено уринирането. Оказва се, че когато е имало смърт на олимпийски състезания, причината не е сърдечна атака, както се смятало, а прекалено оводняване.
Ако изпием наведнъж или дори за кратко време няколко литра вода, ще натоварим много бъбреците си, които не са в състояние да отделят повече от 0,5 л вода на час.
Когато тренировката ни е приключила или след като дълго сме се разхождали, обикновено всеки изпива голямо количество вода. Задоволяваме жаждата си, но всъщност освен че скоро трябва да посетим тоалетната, нищо положително няма да се случи за организма. Водата просто ще премине през него, без да има възможност да достигне до нуждаещите се от нея органи и системи.
Освен това, изпитото наведнъж количество отмива слюнката, която е важна за храносмилането. Лекарите смятат, че наведнъж не трябва да приемаме повече от 90-100 мл, а да пием по-често.
Тялото ви подсказва от колко вода се нуждаете. Нека не е непременно 2 л на ден, както се препоръчва, а 1,5 л или дори по-малко. Важното е да не допускате водна интоксикация, а да поддържате нормален воден баланс, за да избегнете другата крайност – дехидратацията.