Водата е най-уникалното органично съединение, без което животът на Земята е невъзможен. Тя участва във всички биохимични процеси и е отличен разтворител на органични и неорганични вещества. И понеже тялото ни се състои от над 50% вода, много е важно да бъдем добре хидратирани, но с качествена и полезна вода.
За да бъде действително от полза за организма ни, водата трябва да бъде добита от източници с естествен произход като извори и подземни кладенци. Тогава най-вероятно ще съдържа и голям набор от необходимите ни микроелементи.
Истината обаче е, че докато преминава през почвата, водата се насища и с вредни частици – ръжда, пестициди, хлор, бактерии и редица други. За да си доставят пречистена вода за пиене, много хора разчитат на водни филтри или си закупуват бутилирана вода. Приемът на чиста вода е важен за всички, но от особено значение е за малките деца и бременните жени.
Ако в организма на бременната жена има дефицит на вода, могат да настъпят сериозни нарушения в развитието на плацентата и на плода. Лекарите препоръчват при бременност да не се пие чешмяна вода именно с оглед на различните примеси в нея. Водата трябва да е напълно чиста, като може да бъде използвана филтрирана, бутилирана или преварена.
За бременната жена пиенето на вода е също толкова важно, колкото и правилното хранене. Препоръчителното количество е поне 1,5 л вода за денонощие.
Изборът на филтрирана вода като вариант за пречистена вода е възможно най-добрият. Различните видове водни филтри използват свой собствен метод за третирането ѝ и ви позволяват да разполагате денонощно с неограничено количество от нея.
Най-ефективни са системите, комбиниращи различен брой филтри с насоченост към определен вид замърсители. Чиста на 99,9% вода се получава със системите с обратна осмоза. Тъй като мембраната им е прецизна и отстранява и минералите, към системата обикновено се включва минерализатор.
От всички разновидности на бутилираната вода – изворна, минерална и трапезна, – според специалистите най-добра е изворната.
Ако се разчита само на бутилирана вода, 1/3 от дневния прием трябва да е минерална, а останалото количество – изворна.
„Суровата” вода от чешмата неизбежно съдържа вредни вещества, докато след преваряването ѝ много от тях биват унищожени. В същото време обаче полезните соли се отделят на дъното на съда. Ако преварената вода се остави неизпита дори за ден, в нея започват да се размножават бактерии.
Пиенето на преварена вода не бива да е постоянна практика за бременните жени. Тя е с приоритет пред нетретираната, ако не разполагате с друг вариант, но трябва да се пие само ако е прясно преварена, да не се съхранява дълго и да не се преварява втори път.
От питейната вода може да се доставят за организма различни минерали, сред които най-често срещаните са:
Той благоприятства развитието на костите, регулира дейността на миокарда и мускулната контракция. Решаваща е ролята му и за съсирването на кръвта, предаване на нервните импулси и др.
Наличието на магнезий във водата се движи в диапазона от 1 мг до 120 мг/л и обикновено е повече в минералната вода. Той помага за регулиране нивата на кръвното налягане и кръвната захар, участва във формирането на костите и др.
Ролята на селена е особено важна за функцията на щитовидната жлеза, за укрепване на имунната система, за подпомагане на когнитивната функция. Макар че количеството на селен в питейната вода не е високо, наличието му допринася за снабдяване на организма с необходимата доза, щом е комбинирано с пълноценно хранене.
Задачата на желязото е да спомага образуването на хемоглобина – основният протеин в кръвта, който пък пренася кислород до тъканите. Обикновено от водата се получава около 10% желязо, а останалото необходимо количество – от храната.
И двата вида се добиват от естествени източници и имат свои предимства:
Слабата минерализация и по-мекият вкус правят изворната вода по-предпочитана от минералната. Може да се консумира неограничено и ежедневно.
Калцият, магнезият, натрият, сулфатите и калият са само една малка част от веществата, осигурявани от минералната вода. Всички те стимулират работата на различни органи и системи. Непрекъснатата консумация на един и същ тип вода обаче може да доведе до натрупването им в прекалено големи количества, което би имало отрицателен ефект за тялото.
Филтрирането на водата днес е широко използван метод за получаване на чиста вода, особено ако се извършва с мембранни технологии.
Чешмяната вода, пречистена с филтърна система, е дори по-добра за пиене от бутилираната, защото е доказано прясна, вместо да е стояла неопределено време в досег с пластмасовата опаковка. Не са за пренебрегване и по-изгодната цена на литър, и ползите за природата, и постоянното наличие на чиста вода, без да е нужно място за съхранение.
При бременност, а и за поддържане на общо здраве, трябва да изберете вода, която е максимално пречистена от вредни примеси, но запазва в себе си полезните минерали. Редуването на видовете вода (с приоритет на изворната и филтрираната), каквато е и препоръката на специалистите, е добра идея за правилната хидратация в ежедневието на всеки от нас.