Влошеното качество на питейната вода е причина всеки от нас да разчита на бутилирана вода или да търси начини за пречистването ѝ. Разлики между отделните видове вода съществуват и преди да изберем някой от тях, трябва да познаваме характеристиките му.
Когато се говори за пречистена вода, обикновено се има предвид дестилирана или филтрирана. И при двата типа в процеса на пречистване от водата се отстраняват замърсителите, но не в еднаква степен.
Макар че с помощта на дестилацията може да се отървем от твърдите частици и повечето метални примеси, процесът не е толкова прецизен, както при филтрацията. Много вещества като пестициди и различни химични отпадъци имат точка на кипене, по-ниска от тази на водата. Те се изпаряват, а след кондензацията отново се връщат в нея и тя остава също толкова опасна за здравето.
Филтрираната вода се получава след повече етапи на пречистване, благодарение на различните сегменти за разделяне на органични и неорганични замърсители. За най-ефективно се смята пречистването чрез мембрана с обратна осмоза.
Какво е филтрираната вода и защо да я изберем? Научете повече за най-чистата вода в тази статия!
Независимо каква система за пречистване на вода ще използвате, във всяка една от тях задължително присъстват механичен филтър и филтър с активен въглен.
Пречистването на водата с механичен филтър не третира химическите реагенти и се извършва при обичайната стайна температура. Прави се с цел премахване на неразтворими минерални примеси като тиня, пясък, ръжда и утайки.
Подобни филтри се поставят пред останалите филтри в системата, а понякога могат да служат и за контрол на крайния етап на пречистване.
Механичният филтър отстранява твърди частици, но не и тежки метали и различни микроорганизми и не може да подобри вкуса и мириса на водата.
Веднага след механичния филтър във филтриращите системи се поставя филтър с активен въглен, обикновено под формата на гранули. Множеството пори на въглена привличат чрез адсорбция хлора от водата, отнемат органични замърсители, фенол, пестициди и бензол. Освен това активният въглен помага за отстраняване на неприятния мирис или вкус на водата.
Други филтри, допринасящи за повишаване качеството на питейната вода, са йонообменният за омекотявяне и UV филтърът за премахване на бактерии и паразити.
Филтрирана вода с най-високо качество може да се получи със система с обратна осмоза, която включва многостепенна филтрация с помощта на комбинация между различни сегменти. Пречистена почти на 100%, тя може да задоволи ежедневните питейни нужди на различни по размер домакинства, офиси и предприятия.
Безспорно е, че много замърсители в чешмяната вода може да се отстранят чрез дестилация. Въпреки това обаче много от тях остават.
От друга страна, дестилацията премахва и минералите, необходими за организма. Ако такава вода се консумира постоянно, тялото се лишава от елементите, необходими за правилното му функциониране.
Качествените филтриращи системи чрез различните етапи на пречистване отстраняват всички химични елементи и други замърсявания от водата. Правят я здравословна за пиене, като запазват полезните минерали. Обикновено обратната осмоза премахва и тях, но допълнителният минерализатор ги възстановява.
Филтрираната вода е не само по-чиста, но и без мирис. С нея кафето, чаят и храната имат по-добър вкус.
Питейната вода, получена чрез филтрация, е много по-полезна от непречистената. Сред ползите от консумацията ѝ са детоксикиращият ѝ ефект, по-добрата работа на храносмилателната система, подобреното усвояване на минерали и редица други. Доказано е, че тя помага и в борбата срещу:
Болката в ставите, известна като артрит, е симптом на дефицит на вода в тях. Приемът на пречистена вода облекчава състоянието и намалява риска от появата му.
За да се избегне болката и възпалението в костните връзки, освен добре балансирана диета, важен е и приемът на вода, защото ставите имат нужда от постоянна лубрикация. Най-добре е тя да бъде филтрирана, без вредни елементи в състава си, криещи риск от здравословни проблеми в дългосрочен план.
Претоварването на организма с токсини забавя функциите на черния дроб. Пиенето на много вода, непременно чиста, помага за детоксикацията. Специалистите препоръчват тя да бъде изворна или филтрирана, а като количество – около 8 чаши дневно. Черният дроб ще може да изхвърли по-лесно токсините и да пречисти организма от отложени плаки.
За да сте сигурни, че филтърът за пречистване на водата ви е качествен и отговаря на вашите изисквания, за инвестицията в такава покупка трябва да се доверите на надеждна компания с опит. Проучете богатите възможности на пазара и изберете фирма, която ще ви консултира за избора, ще монтира системата за пречистване и ще ви предложи професионална поддръжка впоследствие.
Няма нужда да купувате бутилирана вода или дестилатор. Добрата филтрираща система за питейна вода ще ви доставя пречистена вода в неограничено количество, без да натоварва бюджета ви и най-важното – ще се грижи за здравето на цялото ви семейство.