Всеизвестен факт е, че за правилното функциониране на тялото имаме нужда от достатъчен прием на вода. Според повечето здравни експерти оптималното количество трябва да бъде по 30 мл на всеки килограм от телесното тегло, което е около 2 л дневно за възрастен човек.
За да сме здрави, не е важно само количеството, но и качеството на водата. Дори и децата знаят, че не бива да се пие вода направо от чешмата. Все повече хора търсят различни варианти да си осигурят чиста питейна вода. Едни предпочитат да си закупуват бутилки с изворна вода, рекламирана като чист природен продукт, а други избират третирането ѝ с помощта на филтриращи системи.
Как да преценим кой тип вода е правилният за нас? В тази статия ще научите какви са положителните качества на пречистената вода и защо тя е важна за нас.
По своята същност системите обработват вода, за да отстранят от нея твърдите вещества, патогени, химични съединения и различни други опасни елементи, срещани в общественото водоснабдяване. Ниско ниво на разтворени вещества се постига с методи като обратна осмоза, дестилация, дейонизация и т.н. Те могат напълно да премахнат всички утайки, бактерии, метали, пестициди и замърсители.
Основното предимство на получената пречистена вода е, че е без каквито и да е вредни за здравето примеси: микроорганизми, бактерии, тежки метали, химикали. Процесът на отстраняването им може да се приложи към вода, идваща от различни източници.
Резултатът е осезаем: по чашата ви вече няма да има котлен камък, няма да усещате неприятен вкус, който често е резултат от наличие на органични вещества, остатъци от химическа обработка, частици от остарелите водопроводни тръби и др. За да бъде водата още по-вкусна и здравословна, сегментите за реминерализация ще възстановят в оптимална концентрация жизненоважните за организма минерали.
Като минуси на пречистената вода могат да се посочат главно два: липсата на основни минерали и на вкус. Както обаче споменахме, ако филтриращата система е с минерализатор, водата придобива приятен вкус и полезните микроелементи биват възстановени.
За да бъде годна за пиене, от вода по специален начин следва да се премахнат всички неразтворени и разтворени частици. Не всички методи третират еднакви примеси с еднаква ефикасност – редица от тях са фокусирани върху справянето с точно определен тип замърсители.
Ако искате да разчитате на напълно безопасна за консумация вода, трябва или след лабораторно изследване да установите с какви точно вещества е замърсен вашият район, или да изберете система с възможно най-много нива на филтрация, или да заложите на т.нар. универсални пречистватели. От последните най-популярните и достъпни методи са обратната осмоза и дестилацията.
Технология за пречистване с обратна осмоза притежават повечето съвременни системи за многостепенна филтрация. Те са снабдени с полупропусклива мембрана и различни на брой сегменти. Някои от тях включват и реминерализиращ филтър, филтър за омекотяване и др.
Дестилацията е по-различен метод, тъй като при нея има кипене на водата и улавяне на парата. След кондензацията на парата се получава вода без замърсители и минерални остатъци. Следва филтрирането ѝ през карбонов блок и като резултат се получава чиста дестилирана вода.
Въпреки че двата типа често се поставят под общ знаменател, между тях има съществена разлика.
Пречистването на водата с помощта на обратна осмоза и на различни филтри е много по-ефективно, защото се елиминират повече примеси. Дестилацията не успява да отстрани летливите химикали, докато филтриращите системи го правят успешно. Ако смятате, че водата ви е замърсена например с пестициди, дестилацията няма да ги премахне, защото точките им на кипене са по-ниски от тези на водата.
Приемът на дестилирана вода може да бъде част от диетична или детоксикираща програма, но не се препоръчва за постоянна консумация.
В динамиката на ежедневието мнозина прибягват до бутилирана вода, когато са в движение. Независимо дали търсите малка и компактна разфасовка за еднократна употреба, или галони за снабдяване на цялото домакинство/офис, на пазара се предлага и минерална, и изворна вода.
Смята се, че изворната вода е безопасна за консумация от хора на всякаква възраст, включително и от малки деца. Тя се добива от защитени източници и в процеса на обработка производителите се стремят да запазят всички основни минерали в състава ѝ. Точно на тях се дължи и свежият ѝ вкус.
Добиването на изворна вода се извършва от естествено каптирани източници, като за разлика от минералните, те са близо до земната повърхност. Тя е природно чиста вода с ясен произход, а обикновено изворите са в планински райони.
За съжаление, колкото и стриктен да е контролът при извличането и бутилирането, в редица случаи там попадат вредни примеси от развиваната в близост човешка дейност – селскостопанска и промишлена. Съществува и риск да се натъкнете на стари и недобре съхранявани пластмасови бутилки, а все по-тревожен е негативният екологичен отпечатък от огромното количество отпадъци, отделяни при производството, транспорта и употребата ѝ.
И пречистената, и изворната вода са по-здравословна алтернатива на чешмяната вода, като всеки вид си има привлекателни страни.
В изворната вода са запазени основните минерали и тя има приятен вкус, но съществува риск от попадане на замърсители и крайната цена на литър е по-висока. За разлика от нея пречистената с обратна осмоза вода също може да бъде реминерализирана, като едновременно с това цялото ви семейство или офис ще разполага постоянно с неограничено количество от нея.
Изборът на едната или другата вода зависи от личните ви предпочитания. Лекарите препоръчват ежемесечно редуване на различните типове – минерална, изворна и филтрирана вода. Що се касае за постоянна консумация, предимствата вземат превес в полза на пречистената, стига тя да е третирана с надеждна система за пречистване на вода.