Част от задължителните грижи за здравето е приемът на достатъчно количество чиста вода. Поради ниското качество на чешмяната вода някои хора избират да си купуват бутилирана вода, а други разчитат на филтрирана, получена от система за пречистване.
Ако сте закупили определен модел система за получаване на филтрирана вода, за да работи ефективно, тя има нужда от редовна поддръжка
Съвременните системи за филтрация не изискват големи усилия за поддръжка, а освен това при повечето за нуждата от такава предупреждават удобни светлинни индикатори.
Всяка филтрираща система разполага с различен брой филтри, а ако е с обратна осмоза – и с полупропусклива мембрана. Животът на филтриращите компоненти зависи от обема на потребление и качеството на захранващата вода.
В инструкциите на производителя препоръчителният срок за смяна на филтрите е на всеки 6-12 месеца. Но ако водата е по-замърсена, механичните филтри и тези с активен въглен може да изискват смяна и на 3 месеца.
Ако системата разполага с UV лампа, тя се подменя на 6 месеца. Осмотичната мембрана има по-дълъг срок на експлоатация – 2 или 3 г.
Смяна на филтрите се налага всеки път, когато се забележи промяна в мириса, вкуса или потока на пречистената вода.
Ако изпитвате затруднение в преценката си за времето на смяна или за извършването на самата процедура, може да разчитате на професионалната помощ от специалист на фирмата доставчик на системата.
Колко често ще извършвате дезинфекция на системата, зависи от времето за смяната на филтрите. Задължително се прави при подмяна на мембраната.
За почистване се използва специален дезинфектант за обеззаразяване. Резервоарът за съхранение на чистата вода на системата за обратна осмоза може да се почисти с модул за дезинфекция, който съдържа бактерицидна таблетка. Тя се разтваря във водата и се подава в резервоара. Профилактичното му почистване веднъж годишно се прави против поява на вируси, гъбички, нематоди и бактерии.
При някои от системите за обратна осмоза мембраната може да се самопочиства. Това обаче не изключва изискването за периодично цялостно обслужване.
Ако притежавате диспенсър за филтрирана вода у дома или в офиса, машината ще се нуждае от профилактика на 6 месеца, извършвана от доставчика. Тя включва подмяната на мултифилтриращата система, на UV лампата при наличност, преглед и евентуална смяна на захабени компоненти, санитация с подходящ препарат и при необходимост – декалциране.
Както всяка друга техника, и системата за филтрация се нуждае от поддържащи грижи. Дори да притежавате модел от най-висок клас, за да сте сигурни, че ще разчитате винаги на прецизно пречистена вода, профилактиката на системата е много важна.
Навременната подмяна на филтърните елементи ще ви помогне да се възползвате напълно от свойствата им и да гарантирате високо качество на филтрираната вода. Освен това системата ще има по-дълъг живот и ще се окаже още по-изгодна инвестиция.
Доброто състояние на филтриращата система означава безопасна питейна вода, която, консумирана в достатъчно количество, оказва положително въздействие върху организма в различни посоки.
За да работи добре, тялото ни се нуждае най-вече от вода, която е важен компонент в състава на всички тъкани и органи. Тя разтваря и пренася хранителните вещества до клетките, помага за отделянето на отпадъчните продукти, улеснява метаболизма и др.
Въпреки че не е основен източник на хранителни вещества, водата осигурява бързото им транспортиране и преобразуване на приетата храна в енергия за тялото.
Една от най-важните ползи от достатъчния прием на чиста вода е грижата за стомаха и храносмилателната система, благодарение на приетите минерали и цялостната хидратация.
По-голяма част от жизненоважните минерали се приемат чрез храната, но макар и в минимални количества, те присъстват и във водата. Ако пиете само непречистена или минерална вода, в организма не само че могат да попаднат опасни замърсители от първата, но и да се натрупат минерали в нездравословни нива. Филтрацията позволява запазването на микроелементите в здравословни граници, като при повечето системи с обратна осмоза те се добавят чрез минерализатор в края на филтрационния процес.
По данни на Международната здравна организация в питейната вода по-значително е съдържанието на минералите калций, магнезий, мед, флуорид, желязо, цинк и натрий.
Калцият е важен за здравето на костите, магнезият играе положителна роля против сърдечно-съдовите заболявания. Приеман за непродължително време, флуоридът предпазва от кариес, желязото предпазва от анемия и т.н.
Филтрираща система, която запазва естествения минерален състав на водата или разполага с филтър за реминерализация, е най-добрият избор.
От всички течности, които приемаме, водата хидратира най-добре, особено филтрираната. Чистата вода достига по-лесно до клетките и не натоварва тялото с допълнителни токсини. Освен това пречистената на момента вода е свежа, без мирис и с приятен вкус, което стимулира желанието за по-честа консумация. Добрата хидратация предотвратява главоболието, стреса, подобрява концентрацията и предпазва от заболявания.
За дома или за офиса, подходящо избраната система за филтрация ще задоволи всекидневните ви нужди от питейна вода и ще се погрижи за тонуса и доброто ви здраве.